4. ledna 2016

Vineval: To nej v roce 2015

Říká se, že hrabat se v minulosti je k ničemu. Připomenout si ale občas alespoň to, co nám udělalo radost, může někdy povznášet. A tak v rámci shrnutí roku 2015 vypíchnu pár věcí, které mě naplnily radostí nebo mně přišly jako hodně zajímavé. Zmíním i pár vín, jejichž ochutnáním jsem si splnil sen. Ale je tu spousta dalších, které mě čekají možná právě letos…

Z pohledu vinevalu a taky z mého náhledu na víno mi nejvíce radosti udělaly tyto události:

Vinařské akce v ČR

Jejich počet se zvyšuje a kvalita stoupá. Vzhledem ke stále trochu nevycválané vinařské kultuře u nás je ještě třeba mnohé vylepšovat, ale mám z toho stále lepší pocit.

Loni mě ve všech směrech nejvíce bavil festival Praha pije víno!. V mém vnímání patří k nejlépe organizovaným akcím v rámci celé Evropy. Pokud by měl ale příští rok počet návštěvníků nadále stoupat, bude třeba rozdělit jej do více dní. Už letos to bylo s tím nátřeskem trochu za hranou.

Vypíchnout chci také Světový duel vín 2015 v Hustopečích. Tolik VELKÝCH vín na jednom místě jsem nikde u nás nenašel.

Zahraniční veletrhy vína

Loni jsem své portfolium navštěvovaných akcí rozšířil o Le Salon de Vins de Loire. Udělat si obrázek o kvalitě vín z Loiry od Sancerre až po Nantes stálo za to.

Zvýšení zájmu lidí o kvalitnější vína

Počet lidí, kteří mají zájem o kvalitní vína, se pomalu rozrůstá. Soudím tak podle obsazenosti různých degustací a také osobní zkušeností z ochutnávek, na nichž potkávám další nové tváře.

Můj zájem vzbudila i facebooková skupina „Burgundská vína“, kde se člověk může dozvědět zajímavé drby… :-)

Splněné sny v podobě ochutnaných vín a další zajímavosti

Na ty byl rok 2015 štědrý, takže aspoň ta, která byla na listu přání nejvýše:

  1. E. Guigal, Côte-Rôtie „La Landonne“ 1995 a Côte-Rôtie „La Mouline“ 1996
  2. J. L. Chave, Hermitage Blanc, 1990 a 1997
  3. Salon, Blanc de Blancs, Brut, 1997
  4. Château d'Yquem 1989
  5. Château Angelus 1990
  6. Franco Terpin, Sialis Pinot Grigio, IGT, 2008
  7. Franz Weilbächer, Riesling „Hochheimer Stein“, Auslese, 1976
  8. Château Cos d’Estournel Blanc, 2010
  9. Joseph Phelps, Insignia 1992
  10. Maison Leroy, Beaujolais-Village 1976

Poprvé v roli oficiálního průvodce vinařského zájezdu

Poprvé jsem si vyzkoušel i roli oficiálního vinařského průvodce zájezdu včetně výběru a zařízení všech návštěv. Tohle mě vážně baví a výsledek stál za to. Toskánsko všem učarovalo, zážitky z vinařství veskrze pozitivní a třešnička na dortu v podobě návštěvy vinařství Cupano a povídání s Lionelem Cousinem byla parádní.

WSET Diploma a další dvě zkoušky

A na závěr jedna osobní. Přestože trpím akutním nedostatkem času, podařilo se mi posunout svůj účet ve škole o další dvě zkoušky. Jedna je hotová, u druhé s pozitivním pocitem očekávám výsledek.

Co si přeji do roku 2016

Osobně vlastně ani žádné velké přání nemám. Mám vše, co potřebuji a cítím se naplněný. A tak možná jen to, aby lidi pochopili, že víno je víc styl života než prostředek k promazání hlavy. A že je třeba, abychom jej nejdřív řádně připravili, než od něj začneme něco očekávat.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.