16. listopadu 2015

Beaujolais Crus et Villages sont arrivées!

Svátek mladého „božolského“, tedy Beaujolais Nouveau, pojímám tak trochu po svém. Ochutnáním několika exemplářů Beaujolais Cru a Villages, která jsou víny veskrze seriózními a přesto je s nimi zábava převeliká. Některá jsou skoro „nouveau“, některým táhne na desítku a jedno už mělo být na „druhé straně“. I tak stále žije svůj podzim. Plně a s úsměvem.

Přiznávám, že Beaujolais Nouveau příliš nepodléhám. Vlastně vůbec. Líbí se mi veselí a očekávání lidí, oslavujících příchod nového „vína“ nebo čehokoli jiného. Mám rád, když se lidé smějí a radují, a přeju jim to. I já se rád raduji. A tak jsem si nechal Beaujolais naordinovat trochu dříve a v pro mě bližší podobě. V podobě Beaujolias Village a pár ukázek z Beaujoliais Cru.

Clos de la Roillete, Cuvée Tardive, AOC, 2011, Fleurie (foto 1 a)
Od vůně plnější, šťavnaté, syrově ovocné (třešně, višně, peckovina), s jemnou mineralitou a tóny vanilky. Chuť dokonale navazuje na vůni. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a poměrně srovnané, má citelné ovocně-zemité taniny a delší perzistenci. Moc hezký začátek. Příjemné víno, které potřebuje tak rok, než se ještě více zharmonizuje.

Clos de la Roillete, Griffe de Marquis, AOC, 2011, Fleurie (foto 1 b)
Víno s výrazně pevnější strukturou než předešlé, minerálně-ovocné, tělnaté a dlouhé. Bohužel mělo korkovou vadu, což je veliká škoda. Mohlo aspirovat na nejlepší víno degustace.

Famille Jambon, 1947, AOP, 2010 (foto 2 a)
Od vůně čisté a šťavnaté, syrově ovocné (třešně, višně), s citelnou mineralitou, tóny vanilky a ušlechtilého dřeva. Chuť navazuje, přidává se kompotová šťáva ze švestek a peckovina. Víno je velmi dobře postavené, srovnané, v těle střední až plnější, má vyzrálé ovocné taniny a delší perzistenci. Krásné víno v modernějším stylu, kterému hodně sluší ročník 2010.

Domaines des Montillets, Morgon „Côte du Py“, AOC, 2010 (foto 2 b)
Vůně je nazrálá, svěží a kompaktní, minerálně-ovocná (švestky, višně, fíky), s lehkým štychem nasládlosti a pěkným sudem. Chuť navazuje, přidává se více čajových tónů. Víno je dobře postavené, šťavnaté a harmonické, má výrazné vyzrálé ovocné taniny, střední až plnější tělo a delší perzistenci. Oproti předešlému výrazně nazrálejší, působí ale homogenně a přirozeně. Baví.

Domaine Lassagne, Saint Amour Vieilles Vignes, AOC, 2009 (foto 3 a)
Vůně je svěží a poměrně plná, s citelnou mléčnou kulturou a ovocností třešní a malin. Chuť jde spéše do višňového kompotu a ostružinové marmelády, přidávají se čajové tóny. Víno je dobře postavené, šťavnaté, má střední tělo, citelné vyzrálé taniny a delší perzistencí s čajovou dochutí. Zpočátku pěkné, postupně se vytrácí. Co s ním? Lahev pro čtyři?

Georgette Descombes, Juliénas „Coteau des Vignes“, AOC, 2009 (foto 3 b)
Od vůně šťavnaté, přirozené a čisté, středně plné, ovocné (třešně, peckovina, ostružiny) s tóny bylin, čaje a sudu. Chuťový profil je podobný, víno je šťavnaté, ale schází mu stavba, má sotva střední tělo, perzistence je také střední. Z mého pohledu bývalo lepší (je za vrcholem).

Bruno, Denis, Patrick Matray, Adule, AOC, 2005, Fleurie (foto 4 a)
Plná, intenzívní a srovnaná vůně, ovocná (směs lesních plodů), s citelnou mléčnou kulturou, bylinnými extrakty a sudem. Vůně navazuje, přidávají se čajové tóny. Víno je dobře postavené, šťavnaté a vyvážené, s mírně plnějším tělem, hladkými ovocnými taniny a střední až delší perzistencí. Moc hezké nazrálé desetileté Fleurie na pití právě teď.

Maison Leroy, Beaujolais-Village, AC, 1976 (foto 4 b)
A na závěr jedna specialitka od královny Burgundska. Od vůně elegantní, šťavnaté a vyvážené, minerálně-ovocné (třešně, citrusy), s čajovými tóny. Je velmi dobře postavené, elegantní, přirozené a harmonické, má hladké vyzrálé taniny, střední až mírně plnější tělo a delší perzistenci.

Beaujolais 1976 (foto 5)? Hmm, před otevřením bych si po zkušenosti s Maison Leroy, Nuits-St-Georges 1969 tipnul, že to bude spíše čaj než víno, ale čtyřicet minut bylo fakt hezké. S typickou „Leroy mineralitou“ známou z jejích Pinotů. Klidně bych si tipnul, že část hroznů v tomto víně z Côte de Beaune opravdu pochází…

Závěr

Beaujolais Crus byly dlouho přehlížené. Nemají takové renomé jako o kousek výše položené apelace Burgundska s fenomenálními Pinoty Noir. V dobrých ročnících je ale odrůda Gamay, která se tu pěstuje, určitě hodna zájmu milovníků vína. Navíc s velmi dobrým poměrem výkonu a ceny.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.