14. března 2022

Archív z Valtelliny I: Grumello a Inferno

Nedávno jsem si na dvou příkladech vyzkoušel, že vínae z mé oblíbené oblasti Valtellina nemají problém vyzrávat ani 40 let a tak jsem se rozhodl udělat trochu detailnější průzkum. V aukcích jsem vydražil vína známých vinařství i místních družstev z apelací Grumello, Inferno a Sassella až do roku 1970. Dnes se podíváme na první dvě...

O lombardské oblasti Valtellina a jejich vínech už jsem pár článků napsal, namátkou Vinařství AR.PE.PE.: Klenot ze svahů Valtelliny nebo nedávný Vína z Valtelliny a potenciál zrání, takže místní „zeměpis“ přeskočím a přejdu rovnou k vínům. Dnes se podíváme na apelace Grumello a Inferno (foto 1), v příštím pokračování pak ještě na oblast Sassella.

Grumello

Nera, Valtellina Superiore Grumello, DOC, 1982 (foto 2a)
Od vůně hodně nazrálé, vyvážené, spojité a komplexní, taková směs čajů, bylinných extraktů, koření a starší domácí šťávy z červených plodů, s jemnou mineralitou a sudem na pozadí. V chuti se přidává jemná citrusová linka. Velmi je dobře postavené, krásně šťavnaté, komplexní a srované, v těle plnější, s citelnými vyššími taniny a delší až dlouhou pezistencí. Už podle vzhledu nefiltrované, stále v dobré kondici a celkem zábavné, vrchol už má ale za sebou.

G. Franco Balghera, Valtellina Superiore Grumello, DOC, 1975 (foto 2b)
Vůně je podmanivá, nazrálá, vyvážená, elegantní, plná a intenzívní, takové spojení bylinných extraktů s karamelem a sudem, když si přivoním, jako první mě napadně Amontillado. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, komplexní, hladké a spojité, harmonické a v super kondici, v těle plnější až plné, má vyšší vyrálé taniny, a dlouhou perzistencí. Obrovské pozitivní překvapení. Úchvatné víno na vrcholu sil.

Nera, Valtellina Superiore Grumello, DOC, 1973 (foto 3a)
Vůně je elegantní a kompaktní (působí jako zatím nejmladší víno), vyvážená, bylinné extrakty, koření, lehká zemitost, taky tóny Amontillada, dotek karamelu, sud. V chuti vše navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je slinosníhavě šťavnaté, harmonické, úžasně pitelné a v neuvěřitelné kondici, v těle plnější, s citelnými hladkými výborně integrovanými vyššími taniny a dlouhou perzistencí. Evidentně chladnější ročník, pro mě zatím nejlepší víno.

A. Pelizzatti, Valtellina Superiore Grumello, DOC, 1971 (foto 3b)
Od vůně hodně nazrálé, spojité, vyvážené, polnější a intenzívní, tajemné (trochu jako “babiččina truhla”), bylinné extrakty, čaj, vlhké dřevo. Chuť navazuje s jemnou stopou mintu. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté a srovnané, má střední tělo, hladké vyšší taniny a delší perzistenci. Hezky se pije, ale v konzistenci je citelně řidší než ostatní.

Inferno

G. Franco Balghera, Valtellina Superiore Inferno, DOC, 1975 (foto 4a)
Vůně je plná, intenzívní, elegantní, nazrálá, vyvážená a komplexní směsice bylinných extraktů, čaje, medu a karamelu, se sudem na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, nazrálé a harmonické, v těle plné, s vyššími vyzrálými taniny a delší až dlouhou perzistencí. Baví mě v prvních dvou třetinách průběhu, kde je plné ve vůni v těle, ale finální fáze a dochuť bohužel končí jen na kyselině.

Nino Negri, Valtellina Superiore Inferno, DOC, 1970 (foto 4b)
Vůně je plnější, intenzívní, elegantní, podmanivá, kompexní a vyvážená, opět ve spojení bylinných extraktů s citrusy a medem (nasládlost), plus sud na pozadí. Chuť navazuje, ale nepůsobí sladce. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, harmonické, v těle střední až plnější,má vyšší hladké skvěle integrované taniny a dlouihou perzistenci. Tak tohle by šlo… :-)

Závěr

Valtellina píše zvláštní a krásné příběhy. Jakékoli víno odsud může zazářit. I 50leté od družstva. Posuzovat ty „za vrcholem“ je pro mě v tuto chvíli složité, protože netuším nic o jejich skladování, a dělat závěr na pozorování ročníků u mě zatím k nějakému smysluplnému závěru nevedlo. Jisté je, že i chladné ročníky mohou vydržet desetiletí a dokážou (pozitivně) vyrazit dech. A tak dnes zvedám k nebi dvě ruce s kamarády na večer. V jedné je Grumello 1973 a v druhé Inferno 1970.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.