22. ledna 2024

Roman Fabig: FATAL sekt No.1

Na tento sekt z řady BIG jsem se těšil. Dlouho. Jenže dobré věci vznikají pomalu. Fatal No.1 roky. A je to originál. S puncem Romana Fabiga, mezi světovými sekty nezařaditelný. A taky nepřehlédnutelný. S jasnými specifiky původu. Neročníkové cuvée Sauvignonu blanc a Chardonnay, klasická metoda, Brut Nature, vinifikace v bariku, 36 měsíců na kalech.

Když vydával Roman svůj první SOUL Sauvignon Blanc Sekt Extra Brut vinifikovaný v nerezu, už tenkrát mluvil o plánu nechávat část vín pro neročníkový sekt vinifikovaný v barikovém sudu a spojení Sauvignonu blanc s Chardonnay.

Přešlo pár let a je tu premiéra. Cuvée z 60 % Sauvignonu (25 % ročníku 2018, 10 % ročníku 2019 a 25 % ročníku 2020) a 40 % Chardonnay (ročník 2019).

Fabig, FATAL No.1, Extra Brut, NV (foto 1)
Vůně je jemná, kulatá, svěží a srovnaná, poměrně intenzívní a mírně plnější, minerálně-ovocná (citrusy, angrešt, hrušky máslovky) s tóny vanilky, mléčného karamelu, briošek a podtextem dubového dřeva. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře strukturované, ideálně šťavnaté, srovnané a zábavné, má postupně jemné perlení, střední až plnější tělo a dlouhou perzistenci.

Ve skleničce se neustále vyvíjí, spojuje a zjemňuje, a hlásá, že je teprve na začátku své cesty. Vlastně je na lahvi teprve pár nižších měsíců a je téměř škoda jej už otevírat. Další minimálně rok dva na lahvi mu rozhodně přidají na komplexnosti. Jeho potenciál je ale určitě delší a nebál bych se ho uložit a 10 let na něj zapomenout.

V úvodu jsem psal, že je to originál. Možná bych měl spíš říct, že originálně spojuje specifika odrůd a tóny sudu. A spojuje je velmi sebevědomě do jednolitého celku. Člověk si snadno najde Sauvignon i Chardonnay, všechny ty nuance dané sudem, a přesto je výsledek neotřelý, nový, světově nezařaditelný, což je za mě velké plus.

Když připočtu už tradičně povedenou, jednoduchou a jednoznačně „fabigovskou“ ambaláž, včetně luxusní krabičky (foto 2), dostáváme produkt, který nejen přitáhne pozornost a vyvolá očekávání, ale také je naplní...

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.