16. května 2022

Weingut Tement a Morillon

Že Sauvignony blanc od Weingut Tement patří k absolutní špičce vinaření nejen ve Štýrsku, ale na celém světě, se ví. Že vrcholné hrozny pěstují na Grand Cru vinici Zieregg asi taky. Ale ne každý tuší, že tam pěstují i jiné odrůdy a mezi nimi Morillon (místní výraz pro Chardonnay). A právě na něj se chci zaměřit, protože by se o něm vědět mělo. Ale hezky od začátku.

O Weingut Tement i poloze Zieregg už jsem psal. Asi jsem se ale nezmínil, že i jejich Morillon (Chardonnay) patří k výjimečným vínům a že bych je někdy rád porovnal s těma top burgundskýma. Jasně, jedná se o jiná vína, z úplně jiných poloh. A to nejen podložím, ale hlavně umístěním. Jenže co už... Můžeme přece klidně srovnávat kvalitu a vyjádření odrůdy z různých částí světa, když zachováme společné znaky. A ty máme: odrůdu a třeba cenu vína. Ale to si nechám na jindy. Teď chci představit Morillon (Chardonnay) z různých poloh a taky v různých stádiích nazrávání (foto 1). Včetně teplých a chladnějších ročníků.

Ried Rossberg

Jedná se o samostatnou vinici v kategorii „village“, s jiho-jihovýchodní expozicí a podložím s názvem Opok, což jsou křídovo-vápenaté jíly typické pro tuto oblast. Dávají unikátní vína s nezaměnitelným stylem a výraznou mineralitou. Vinice se nachází ve výšce 340 až 470 metrů nad mořem.

Morillon „Rossberg“, 2017 (foto 2)
Ročník 2017 je výborný a hodně ceněný nejen pro Morillon, ale i Sauvignon Blanc. Vůně je čistá, středně intenzívní, středně plná až plnější, mladá a vyvážená, výrazně minerální a ovocná (citrusy, žluté plody), s dotek dubového dřeva na pozadí. Chuť navazuje, minerální slanost je možná ještě výraznější. Víno je velmi dobře postavené, až slinosbíhavě šťavnaté, elegantní, byť zatím přímější a přísnější, srovnané, v těle střední, s dlouhou perzistencí. Krásný začátek, vzkaz od vína je ovšem jasný: “Dej mi ještě 5 let na lahvi, chceš-li mě poznat”.

Ried Sulz

Poloha kategorie Premier Cru, vinice na úpatí kopců, velmi teplá, s jiho-jihozápadní expozicí. Jedná se o místo určené vinařstvím Tement pro pěstování burgundských odrůd. Podloží stejné jako u předešlého, tady Opok; nejvyšší bod vinice je 490 m. n. m. a dává vína s velkou finesou a dlouhým potenciálem zrání.

Morillon „Sulz“, 2017 (foto 3a)
Vůně je plnější, intenzívnější, vrstvená, vyvážená a elegantní, minerálně-ovocné (citrusy, tropické plody), lehká zakouřenost, vanilka a sud na pozadí. Chuť navazuje, přidává se citrusová kůra. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, má nzajímavou a osvěžující stopu citrusové hořčinky, jinak je vyvážené a zábavné, v těle plnější až plné, s velmi dlouhou perzistencí. Parádní víno, které potřebuje čas na zrání. Dalších 10 let? Víc? Uvidíme u dalšího vzorku.

Morillon „Sulz“, 2007 (foto 3b)
Ročník 2007 je velmi vysoko hodnocený a nabízí vína plná a energická. Vůně je plná, elelgantní, podmanivá, komplexní a vrstvená, poměrně intenzívní, lehce nazrálá, minerálně-ovocné (tropické plody, citrusy), s tóny vanilky, soli a sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, harmonické a sebevědomé, v těle plnější až plné, s velmi dlouhou perzistencí. Víno je v geniální kondici a zajímalo by mě třeba za pět let, protože zatím není na vrcholu ani náhodou…

Ried Zieregg

Vinice kategorie Grand Cru, strmá, s jiho-jihozápadní expozicí a nadmořskou výškou 330 až 490 m. n. m. Před 15 milióny let tu bylo mořské dno, podloží tedy tvoří korálové zbytky s vápencem. Jsou tu ale i další pásy půd jako pískovec, zkamenělé jíly, křída a další, které vytvářejí úžasně zajímavá specifika pro pěstované odrůdy a zároveň dávají vinaři možnost vytvořit nebývale komplexní vína z jedné polohy i v různých ročnících.

Morillon „Zierreg“ 2012 (foto 4a)
Ročník 2012 je hodnocen jako velmi dobrý a spíše dosti teplý, což je pro Morillon dobře. Vůně je plná, intenzívní, noblesní, podmanivá a lehce nazrálá, minerálně-ovocné (tropické plody – liči, bílý meloun, citrusy), s tóny vanilky, bylinek, slaměnek a sudem na pozadí. Chuť navazuje, přidává se výrazná slanost. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je geniálně šťavnaté, harmonické a komplexní, v těle plné a svalnaté, v projevu výrazné a zároveň elegantní, a má dlouhou perzistenci. Uff. Tak tohle by vážně šlo. Chtěl bych ho srovnat s nějakou 2012 z Burgundska.

Morillon „Zierreg“ 2011 (foto 4b)
Ročník 2011 je výjimečný a skvěle hodnocený. Vůně je plná, intenzívní, komplexní, noblesní a podmanivá, vyvážená, působí více fresh než 2012, jinak minerálně-ovocné (liči, aloe, bílý meloun, citrusy), s tóny vanilky, bylinek, akátového medu a sudem na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, vyvážené a komplexní, v těle plné, dokonale harmonické a v ještě lepší kondici než 2012, má velmi dlouhou perzistenci. Geniální víno, které ještě potřebuje čas na další vyzrávání. Za mě vítěz degustace.

Morillon „Zierreg“ 2010 (foto 5a)
Ročník 2010 je chladnější, fajn pro Sauvignon, ale ne úplně ideální pro Morillon. Vůně je intenzívnější (ale o dost méně než u 2011), plnější, poměrně přímá a chladná, stále ale elegantní, zábavná a vyvážená, minerálně-ovocná (tropické plody, citrusy), s tóny vanilky, soli a sudu. Chuť navazuje, ovocnost je ale potlačená ve prospěch minerální slanosti. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté, srovnané a poměrně přímé a přísné, v těle střední až plnější a má střední až delší perzistenci. Z různých ročníků Zieregg určitě nejchladnější a nejpřísnější, ne tolik tělnate a spíše do minerality než ovoce. Pořád je to ale super víno a až se srovná tělo a kyselinka, může ještě hodně pobavit. Tak zase za pět let?

Morillon „Zierreg“ 2004 (foto 5b)
Ročník 2004 je hodnocen jako průměrný. Vůně je nazrálá a celkem intenzívní (ale ne tak jako 2011), plnější, vyvážená a elegantní, jemnější, minerálně-ovocná (liči, aloe, bílý meloun, citrusy), s tóny vanilky, bílých květů, bylinek, soli a sudu na pozadí. Chuť navazuje, jen není tak výrazná jako u 2011 nebo 2012. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté a vyvážené, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Na průměrný ročník velmi dobré a zábavné víno ve skvělé kondici. Baví.

Závěr

Morillony ze Štýrska a hlavně od Weingut Tement pro mě představují téma, které je hodno následovat. Ovocný mustr I mineralita jsou jiné než v Burgundsku, což je dané, ale místní vína mají neskutečně zajímavou a podmanivou stavbu, spojitost i projev. Mineralita je hodně výrazná a ve spojení s bílými tropickými plody jako liči, aloe nebo bílý meloun je prostě úchvatná.

Samozřejmě je tu patrný rozdíl ve vínech z jednotlivých poloh, stejně jako vliv ročníku a fáze nazrávání. Vrcholem je tu bezesporu Zieregg, ale jak Sulz, tak Rossberg mají co říci. A ročníky? Pro Morillon mě vlastně bavily všechny z prezentovaných, byť na samém vrcholu stojí 2011, následovaná 2012, 2007 a asi 2017. Ta má ale před sebou tolik času, že je lepší ji ve sklepě zapomenout. Jak dlouho? Zieregg podle ročníku tak 20 až 30 let, Sulz 15 až 20 a Rossberg určitě 8 až 10…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.