16. srpna 2021

Roman Fabig: Sauvignony blanc 2019

Loňský složitý ročník 2018 následoval výborný rok 2019 a očekávání (nejen od Romanových vín) tak ještě stoupla. S 2018 dostal Roman jako první český vinař hodnocení od Roberta Parkera (a to velmi pozitivní), letos do stejného hodnocení poslal více vín a sklidil ještě větší úspěch. Jaké že tedy jeho Sauvignony 2019 jsou? Již tradičně se na ně podíváme podrobněji.

Přestože Roman tento rok stvořil další velký Sauvignon s názvem Renaissance, projdu v tomto hodnocení jen klasickou sestavu již zaběhlých šesti vín (foto 1), tedy základní cuvée, barikové cuvée BIG a čtyři parcelovky z „Růžen“, „Staré hory“, „Na Výsluní“ a „Sahary“, a „Renesanci“ věnuji příští samostatný článek.

Fabig, Sauvignon blanc, suché, 2019 (foto 2a)
Vůně je krásně svěží, vyvážená, poměrně intenzívní a mírně plnější, ovocná (bílé grepy, citrusy) s jemnou mineralitou. Chuť dokonale navazuje, včetně hořčinky bílých grepů. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, přes mladost vyvážené a otevřené, v těle lehce plnější a má delší až dlouhou perzistenci.

„Základní“ cuvée z hroznů z různých vinic je v super kondici. Nic nezastírá a po chvilce přípravy nabízí celou šíři vjemů. Ideální osvěžení do teplých dní, na zahradní slavnost, do gastronomie nebo na skleničku v oblíbeném podniku. Cena na vinařství je 295 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Růženy“, suché, 2019 (foto 2b)
Vůně je plná, středně intenzívní, srovnaná a překvapivě působí již celkem vyzrále, ovocná (meruňky, citrusy), s prachovou mineralitou. Chuť navazuje, ale jde více do citrusů a grepů. Víno je velmi dobře postavené, příjemně šťavnaté, perfektně vyvážené včetně skvěle integrovaného alkoholu (13,5 %), v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí.

Obrovský pozitivní posun oproti ročníku 2018, vyvážené a zábavné víno plnějšího stylu. Příjemné překvapení, připravené hned nabízet ze sebe to nejlepší, přesto má prostor se ještě zlepšovat. Ostatně stejně jako první víno. Cena na vinařství je 325 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Stará hora“, suché, 2019 (foto 3a)
Vůně je elegantní, podmanivá a vyvážená, intenzívnější, střední až plnější, minerálně-ovocná (citrusy, mandarinková kůra, meruňky). Chuť dokonale navazuje, jen jde mnohem více do minerální slanosti. Víno je velmi dobře postavené, ideálně šťavnaté až slinosbíhavé, spojité a krásně vyvážené (včetně výborně zakomponovaného alkoholu), v těle plnější, má jemnou texturu a delší až dlouhou perzistenci.

Stará hora mě od Romana hodně baví, zvlášť když kromě nadmořské výšky na té vinici není nic tak úžasného. :-) I tentokrát mě svým projevem hodně oslovuje, přesto nemůžu nezmínit, že bych u něj čekal trochu delší perzistenci. Cena na vinařství je 325 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Na Výsluní“, suché, 2019 (foto 3b)
Vůně je jemná a elegantní, středně plná i intenzívní, minerálně-ovocná (citrusy, citróny), s tóny akátového květu. Chuť navazuje, je méně výrazná a jde více do limet. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté (s až dominující kyselinou), aktuálně až příliš přímé a přísné, v těle mírně plnější a má delší perzistenci s citrusovou hořčinkou v dochuti.

Mám rád jemnost a eleganci „Na Výsluní“, zároveň je ale víno v aktuální fázi až příliš přímé a doslova přísné. Postupně se otevírá a jeho přístupnost se zvyšuje, ocenil bych i delší délku dochuti. Je lepší nechat jej zatím zrát. Cena na vinařství je 355 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Sahara“, suché, 2019 (foto 4a)
Vůně je až nepřirozeně strohá a přísná, středně intenzívní i středně plná, s nádechem zelených tónů, ovocností citrusů a výraznou minerální slaností. Chuť navazuje, přidávají se citróny a limety. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté, přímé, přísné a vlastně celé neutrálnější, než by se mi (nejen) u „Sahary“ líbilo, v těle střední, s delší perzistencí.

V podstatě podobný příběh jako u „Výsluní“. Včetně délky dochuti. Víno je v zavřené fázi. Nesahat, čekat, nechat zrát a zkusit za půl roku až rok. Cena na vinařství je 355 Kč.

Fabig, „BIG“ Sauvignon blanc, suché, 2019 (foto 4b)
Vůně je elegantní, poměrně intenzívní, plná a vyvážená, po předchozích vínech až podmanivá, minerálně-ovocná (meruňky včetně pecek, citrusy na pozadí) s citelnou kouřovostí, vanilkou a ušlechtilým dřevem. Chuť navazuje, jde více do citrusů a minerální slanosti. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, v těle plnější až plné, přes mladost harmonické a nabízející se, s jemnou texturou, excelentně zakomponovaným alkoholem a dlouhou perzistencí.

Parádní mladý nabušený Sauvignon s citelným sudem. 10 měsíců ve francouzském sudu je znát, ale ovocnost je zachovaná a potenciál delší. Víno je překvapivě otevřenější než předešlá dvě (tři) a baví po přípravě hned. V Bordeaux a v menší míře na Loiře je Sauvignon na sudu běžný, u nás stále ne úplně. Proč? Možná tradice, ale hlavně práce s hrozny, které vyžadují přísnou selekci, aby dřevo nebilo víno samotné. Což BIG splňuje. Cena na vinařství je 655 Kč.

Závěr

Ročník 2019 byl na Moravě skvělý a při správné péči o vinice a vhodné vinifikaci nabízí vína s delším potenciálem zrání, což se ukazuje i na těch Romanových. Stará hora, Výsluní, Sahara i BIG jsou určitě kousky na delší čas. A jelikož je jejich vývoj jiný než u předešlých let, aktuálně nemá smysl trestat je brzkou konzumací. Vyplatí se si chvíli počkat a užít si je až ve stádiu, kdy se nabídnou. Kdy to bude? Zkuste za půl roku nebo spíš za rok. Jejich dosah je ale určitě delší...

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.