24. srpna 2021

Roman Fabig: Renaissance 2020

Když jsme s Romanem na konci února zkoušeli namíchat novou Reneissance, byla to velká zábava a výsledné víno pro mě představovalo skutečnou renesanci, změnu, obrodu. Roman se ale nakonec rozhodl jednu složku vypustit, a tak je výsledné víno jiné, za mě méně převratné. I tak představuje jiný pohled na Sauvignon a má ambice jít za hranice již zaběhlého.

Ano, Reneissance je další z řady Romanových Sauvignonů blanc a spadá do řady BIG, tedy vrcholných vín. Jak už jsem psal, jedná se o cuvée hroznů ze dvou vinic (tuším Na Výsluní a Sahara) vinifikovaných ve starších sudech (2 až 3 roky). Vliv sudu tedy není tolik patrný jako ve „svalnatém“BIGu. U Reneissance jde spíše o takový punc elegance, lehkosti a krémovosti. Ale… může to u Sauvignonu fungovat? Může. Pokud nemáte obavy z nových věcí...

Fabig, „Renaissance“ Sauvignon blanc, 2020 (foto 1)
Vůně je elegantní, poměrně intenzívní, mírně plnější a zvláštně jemná, vyvážená, minerálně-ovocná (bílé grepy, bílé broskve) s nasládlými tóny vanilky, kokosového jogurtu a ušlechtilým dřevem na pozadí, postupně je vliv sudu méně patrný a objevují se bílé květy. Chuť navazuje, jen jde více do citrusů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, má jemnou texturu a až krémový průběh, v těle je plnější, zatím mladé a přesto harmonické, a má velmi dlouhou perzistenci.

Výborný Sauvignon blanc modernějšího střihu, s jemným sudem a krémovým průběhem. Přestože je „čerstvě vylíhlý“, je příjemně vyvážený a svým představením odzbrojující, nestandardní. Milovníci „klasických“ moravských Sauvignonů budou postrádat své oblíbené indicie, ale tohle je „Renesance“.

Pár technických údajů: alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 1,8 g/l, kyseliny 7,2 g/l, cena 1.100 Kč.

Závěr

Renaissance je jiný Sauvignon, než na jaké jsme (i u Romana) zvyklí. Zda vám bude chutnat nebo ho nakoupíte (cena je hodně prémiová), si rozhodnete sami. V každém případě je to velmi dobré a zajímavé víno, které za ochutnání stojí. Jen opět potřebuje trochu času na „utřepání se“. Zpočátku působí nabitěji, postupně vliv sudu slábne a dominuje ovocnost a mineralita. Až se po čase veškeré složky lépe scelí a víno bude konzistentnější, může překvapit ještě více. Ovšem ta hodně dlouhá perzistence zaujme už dnes…

Přijde mi i jako vhodný dárek; jeho ambaláž se mi moc líbí. Je vyvážená, působí luxusně, ale ne okázale. Vyší lahev nabízí jistou ladnost a kombinace barev eleganci i moderní vzhled. Což se skvěle pojí i se stylem vína.

A potenciál? Roman zmiňoval, že očekává delší až dlouhý horizont. Pokud je to 10 let, může být. Pokud 20, tak optimistický nejsem. Ale kdo už má dnes čas čekat, že?

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.