26. února 2018

Château Pontet-Canet: Biodynamika v praxi

Château Pontet-Canet bylo v roce 1855 klasifikováno jako 5ème Grand Cru Classé, a přestože od té doby udělalo neskutečný skok vpřed a určitě by si zasloužilo vyšší hodnocení, doplácí na obecnou francouzskou nechuť něco měnit. Ani biologické hospodaření, kvalita a ceny odpovídající 3ème Grand Cru Classé nejsou argumentem. Obsah lahví ale hovoří jasně…

U zrodu vinařství stál Jean-François de Pontet, který se proslavil jako vrchní podkoní na dvoře Ludvíka XV ve Vedrsailles a který v roce 1705 zakoupil několik akrů pozemků na sever od Pauillacu, na nichž vysadil první keře. Od roku 1989 je vlastníkem Alfred Tesseron a jeho neteře Mélanie a Philippine.

V roce 2004 začali na 14 ha zkoušet biodynamiku a postupně přešli jako první mezi klasifikovanými Châteaux na plné biodynamické zemědělství. Od roku 2010 vlastní certifikáty Ecocert, Biodyvin a Demeter.

Vinařství bylo rovněž prvním, které začalo používat v té době (rok 1895!) revoluční řešení s dubovými káděmi plněnými gravitací, jež je dnes základem všech moderních vinařství.

Dnes hospodaří na 81 parcelách o celkové rozloze 120 ha, kde na primárně štěrkové půdě pěstují Cabernet Sauvignon (62 %), Merlot (32 %), Cabernet Franc (4 %) a Petit Verdot (2 %). Průměrné stáří keřů je cca 45 let, hustota osázení 9500 keřů/ha!
Jo, a konstantně snižují podíl nových dubových sudů. Prý aby stále méně zasahovali do ovocnosti vína. Hmm.

A jaká tedy jsou jejich vína? Jedním slovem úžasná. Zvlášť, když se nechají dojít do lahvové zralosti…

Château Pontet-Canet, 5ème Grand Cru Classé, 2013 (foto 1a)
Vůně je středně plan I intenzívní, ovocná (třešně, maliny), s jemnou mineralitou, tóny vanilky, mléčného karamelu, sladkého koření (badyán) a dotekem mintu. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté a vyvážené, v těle střední, s ne úplně dozrálými vyššími taniny vyváženými lehkou nasládlostí, a delší až dlouhou perzistencí. Působí trochu jako Pinot Noir a na hodně špatný ročník 2013 je to vážně majstrštyk, byť na Pauillac hodně netypický.

Château Pontet-Canet, 5ème Grand Cru Classé, 2009 (foto 1b)
Vůně je intenzívní, plan, vyvážená a elegantní, minerálně-ovocná (černý rybíz, ostružiny) s tóny vanilky, mléčného karamelu, bylinek a mintu. Chuť navazuje, přidávají se třešně a lehká citrusová hořčinka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je hodně šťavnaté, chuťově intenzívní a až na lehce vyšší alkohol srovnané, má výrazné vyzrálé ovocné taniny, střední až plnější tělo a dlouhou perzistenci. Výborný ročník 2005 dal vynikající víno s velkým potenciálem zrání, aktuálně s trochu vystupujícím alkoholem a ne úplně dokonale integrovanou kyselinou.

Château Pontet-Canet, 5ème Grand Cru Classé, 2007 (foto 2a)
Vůně je plnější, hladká a intenzívní, primárně ovocná (ostružiny, borůvky, černý rybíz), s pěknou mineralitou a tóny vanilky a mléčného karamelu. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, až překvapivě kulaté a harmonické, má vyšší (poměrně) vyzrálé taniny, střední až plnější tělo a delší až dlouhou perzistenci. Na složitý ročník 2007 perfektně udělané víno, které je už nyní skvěle připraveno k pití.

Château Pontet-Canet, 5ème Grand Cru Classé, 2005 (foto 2b)
Vůně je elegantní, plná a intenzívní, skvěle vyvážená, lehce nazrálá, minerálně-ovocná (ostružiny, třešně, višně, černý rybíz), s tóny vanilky, mléčného karamelu a mintu. Chuť navazuje, jde vice do černého rybízu. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, chuťově výrazné a harmonické, má vyzrálé hladké ovocné taniny, plnější tělo, a dlouhou perzistenci. Velké víno. Potkáme se tak za 15 let?

Château Pontet-Canet, 5ème Grand Cru Classé, 1981 (foto 3a)
Vůně je nazrálá, animální, plnější a poměrně intenzívní směsice čaje, bylinek, medu, bylionek, nemleté pražené kávy, koření, staršího třešňového kompotu (i s peckama), citrusové šťávy a dotekem karamelu. Chuť navazuje, přidává se více peckoviny a počínajících zeleninových tónů. Víno je stále velmi dobře postavené, má lehce vyšší kyselinku, střední věkem vyhlazené taniny, střední tělo a delší perzistenci. Postupně je ale upadá a přibývají v něm zeleninové tóny. Ročník 1981 byl průměrný a na skoro 37leté víno je ještě v dost slušném stavu. To jsem ještě netušil, co mě čeká u ročníku 1947 a je dost možné, že lahev 1981 “dostala za uši” i při skladování…

Château Pontet-Canet, 5ème Grand Cru Classé, 1947 (foto 3b)
Vůně je doslova noblesní, plnější, intenzívní, komplexní a vyvážená, hodně nazrálá, ale neskutečně kompaktní, směs čaje, bylinných extraktů, koření, mléčného karamelu, medu, rozinek, oříšků a tenkou, kompotově ovocnou linkou n apozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má (stále) pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, chuťově výrazné a harmonické, má citelné hladké taniny, plnější až plné tělo, a dlouhou perzistenci. A jak nádherně vypadá (foto 4) ve sklenici… Geniální víno v neskutečném stavu. Dost možná nejkompaktnější staré víno, jaké jsem měl možnost ochutnat. V takové kondici bych si přál být v 70 letech.

Závěr

Velké vinařství se pozná podle toho, že dokáže udělat skvělé víno i ve špatném ročníku. Tuto podmínku Château Pontet-Canet určitě splňuje. Ročník 2013, který jsem chutnal na Audienci Grand Cru Classé 2016, byl totiž doslova průšvihový a až na mikro-výjimky byla všechna vína zelená a nedozrálá… Podobný příklad je ročník 2007, v němž mě Pontet-Canet překvapil extrémně pozitivně.

Skvělé ročníky jsou jasné, a 2009 i 2005 jsou vynikající vína na (hodně) dlouhou trať. To se parádně ukázalo i na ročníku 1947, který bych všem přál ochutnat. Takto totiž má vypadat vynikající nazrálé víno…

A ještě zajímavá perlička na závěr. Ta 1947 stála kolem 10 tisíc. Trochu lépe hodnocený ročník 1949 stojí dvojnásobek. Je jasné, že kvalitativně-cenová linearita to nebude. A možná o to víc by mě ta 1949 zajímala… :-)

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.