13. února 2017

Audience Grand Cru Classé 2017

9. a 10. února proběhl v prostorách Rothmayerova sálu Pražského hradu 13. ročník prestižní výstavy mladých vín z Bordeaux, Audience Grand Cru Classé, pořádané společností Merlot d’Or. Svá vína z ročníku 2014 představilo více než 40 různých vinařství. Ročník 2014 byl podstatně lepší než 2013 a tak o úsměvy nebyla nouze. Jak se dařilo jednotlivým châteaux?

Minulý ročník Audience představil vína z roku 2013 a vzhledem k počasí, které v tomto ročníku panovalo, to s víny žádná velká sláva nebyla. Ročník 2014 se dlouhou dobu vyvíjel dosti podobně a spousta vinařů během chladných a deštivých prázdninových měsíců ročník téměř odepsala. V září (a také v říjnu!) se ale počasí hodně umoudřilo a Bůh ukázal vinařům svou vlídnou tvář. Slunce a teploty kolem 30 stupňů zapůsobily jako zázrak a daly hroznům sílu dojít kýžené cukernatosti a hlavně fenolické zralosti.

Nevlídné léto se na vínech projevilo menší plností, podzim ale nabídl vyzrálé a příjemné třísloviny. Nejvíce z toho těžil (nejpozději sklízený) Cabernet Sauvignon, který dominuje vínům z levého břehu. Možná i proto se o ročníku 2014 mluví jako o obecně nejlepším od roku 2010. Vína z pravého břehu, postavená spíše na Merlotu, měla situaci složitější a hovoří se o nižší konzistenci kvality.

Trochu jiná je situace u vín bílých, postavených na odrůdách Sauvignon blanc a Sémillon, které se sbírají dříve, a které si zářijového „opalování“ užily mnohem méně. Mají výraznější kyselinku, která jim nabízí delší potenciál zrání a také jsou trochu štíhlejší než v teplejších letech. Špičková châteaux samozřejmě díky selekcím dokázala i tento handicap hodně eliminovat.

Podobně jsou na tom také sladká vína z oblasti Sauternes a Barsac, která působí velmi živě, byť jim chybějící sluneční svit nalinkoval spíše přímější než opulentní projev.

Jak se tato charakteristika projevuje u vín prezentovaných na letošní Audienci (foto 1 a 2)? Jsou vína v rámci jednotlivých apelací kvalitativně konzistentní? A která vína se mi v ročníku 2014 líbila nejvíc?

Pessac-Léognan

Začnu na levém břehu, v Pessac-Léognan, který má AOC i na bílá vína. Z vystavovaných vín je určitě hodnotím výše než červená (v Pessac-Léognan) a to hlavně Smith Haut Lafitte, které má úžasnou texturu a eleganci. Trošku štíhlejší, ale rovněž krásné je Malartic-Lagraviére. S nezúčastněným bílým Pape Clément zamačkávám slzu. Červené je moc hezké, stejně jako červený Smith Haut Lafitte, od obou bych ale v těchto podmínkách čekal maličko víc.

Haut-Médoc

V Haut-Médoc je můj oblíbený Beaumont vyzrálý a klasický, což je pro mě známkou dobré práce. V rámci ceny je to rozhodně výborný nákup. Podobně je na tom také Cantemerle.

Margaux

Vína z Margaux působí v hodnocení relativně vyrovnaně. Když se ale člověk podívá na jejich ceny, situace se docela zamotá. Suverénně nejvíc mě tu bavil Brane-Cantenac (foto 3a), který je plný, ovocný, hladký a vyvážený. Dobrý dojem ve mě zanechala vína z Giscours, d’Issan i Lascombes, ikdyž od něj bych při jeho ceně čekal přece jen trochu více. Ostatní vína jsou příjemná, ale ze svého stínu nevystoupila. A vůbec mě nebaví Paveil de Luze, které je prázdnější, než by se na víno z Margaux slušelo.

Saint Julien

Saint Julien pro mě přinesl jedno velké překvapení. V posledních letech dával Beychevelle Lagrange docela kapky, a loni pro mě představoval asi největší pozitivní překvapení v jinak zeleném ročníku 2013. Letos je ale Lagrange vyvážený a hodně aromatický (možná až moc), zatímco Beychevelle totálně netypický a pro mě méně zajímavý. Hodně mě překvapuje více než 50 % zastoupení Merlotu, které mu z mého pohledu nesluší. Ale k tomu lepšímu… Vynikající je Léoville Poyferré (foto 3b), které bych vyhlásil nejlépe strukturovaným vínem na degustaci. A zmínit musím také Leoville-Barton, které je sice trochu štíhlejší, než je jeho standard, přesto krásně propracované a zábavné.

Pauillac

Nejvyváženější ze všech apelací se mi v projevu jeví vína z Pauillacu. Nejvíce mě svou harmonií oslovil Grand-Puy-Lacoste (foto 4a), velmi podobně je na tom Pichon Longueville Baron (foto 4b), přestože aktuálně působí trochu sevřeněji. Věřím, že čas jeho dnes trochu skrytou sílu odhalí.

Saint Estèphe

Ze Saint Estèphe přijela ukázat vína z vinařství Calon-Ségur (foto 5a) a Phélan-Ségur, přičemž prvně jmenované mě zaujalo moc hlavně svou elegancí, která je na tento nejrustikálnější region v Bordeaux netypická. Toto víno bych osobně zařadil do mé TOP 5 letošní Audience.

Saint-Émilion

Pojďme na pravý břeh. V Saint-Émilionu je situace v kvalitě rozdílná, což ale může být způsobeno různou “kvalitou” vinařství. Obecně jsou vína pěkná a vyzrálá, což docela popírá zmiňovaný termín “Cabernetový ročník 2014”. Vynikající je Troplong-Mondot (foto 5b), který tímto zařazuji do své TOP 3, a také Figeac (foto 6a), který stojí primárně na Cabernetech. Vysoko hodnotím také Canon La Gaffelière.

Pomerol

Moc hezky (a poměrně konzistentně) se jeví také Pomerol, z nějž vyniká La Conseillante (foto 6b), líbí se mi i Gazin, Petit Village a Beauregard.

Sauternes

Sladká vína jsou tentokrát štíhlejší, trochu za očekáváním pro mě zůstává Clos Haut Peyraguey, elegancí a komplexností mě baví Suduirant, chuťově nejbohatěji se prezentuje (nejplnější) Guiraud (foto 7).

Závěr

Co mě zaujalo nejvíce... Zmínit musím organizaci, přestože to je u akcí Merlot d’Or standard. Vysoký standard. A z vín zvedám ruku pro Troplong Mondot, Léoville Poyferré, La Conseillante, Figeac, Calon-Ségur, Grand-Puy-Lacoste, Brane-Cantenac, Pichon Longueville Baron, Canon La Gaffelière a určitě také Smith Haut Lafitte blanc.

Ročník 2014 v Bordeaux vnímám jako klasický, vína mají vyzrálé třísloviny, ovocný projev, pěknou šťavnatost a štíhlejší těla. To vše jsou atributy, které svědčí o tom, že vína mají prostor pro archivaci, která dá vínům prostor vyjádřit jejich osobnosti. A ani ceny nejsou nesmyslné.

Zdá se, že se Bordeaux po třech složitějších letech opět nadechlo (více než jen lokálně). Podle zpráv od vinařů je to ale jen malý krůček k tomu, co nás čeká. Ročníky 2015 a hlavně 2016 mají přinést návrat slávy ročníků 2005, 2009 a 2010.
Za rok a dva se tedy máme na Audienci na co těšit!

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.