Volná degustace Alifea Wine 2016

V úterý 13. září se v prostorách hotelu Palace v Praze konal již čtvrtý ročník Volné degustace společnosti Alifea Wine. Návštěvníci měli možnost ochutnat na 80 vín z Francie, Itálie, Německa, Rakouska, Španělska, Austrálie, USA, Nového Zélandu a České Republiky. A je třeba říct, že se tu objevila i opravdu velká vína, která na jiných degustacích nenajdete.

Celá akce měla krásnou komorní atmosféru doplněnou o živě hrané klavírní melodie, linoucí se prostorami sálu (foto 1). V prvím patře byly dvě sekce: Novinky, představující nová vína v portfoliu a Itálie. Na horním ochozu pak bylo možno ochutnat vína v dalších dvou sekcích: Francie a ČR, Německo, Rakousko a Nový svět.

Součástí akce byl také raut připravený restaurací Art Nouveau (foto 2), který kromě studených pokrmů nabídl I výborně upravená masa s přílohami a několik druhů dezertů.

Pochválit musím výběr skla a také řazení vín v degustačním karnetu. A co mě na jednotlivých stáncích nejvíce zaujalo?

Novinky

V sekci novinek mě zaujala vína z australského Hunter Valley od vinařství Audrey Wilkinson. Semillon 2015, Chardonnay 2014(foto 3a) i Shiraz 2013 jsou díky specifickým podmínkám výrazově jiné, než v jakých podobách je známe z jiných regionů. Hodně se mi líbilo také „Murgers de Dents de Chiens“ 1er Cru 2014, což je asi nejlepší poloha v Saint-Aubin, od Domaine Bohrmann (foto 3b), Chassagne-Montrachet 2014 od Domaine Jouard a Crianza Rosado od Bodegas Navajas. Výborná byla dále vína Monte Real Reserva 2010 od Bodegas Riojanas, Cabernet Sauvignon Reserve 2014 od Cockfighter’s Ghost z Coonawary v Austrálii a Zinfandel 2013 od Sebastiani ze Sonoma County v Kalifornii.

Největším pozitivním překvapením pak pro mě byl Pinot Noir od Guenac z Kalifornie (v poměru k ceně) a zábavný Pinot Noir od Vavasour z Nového Zélandu. Zklamáním naopak obě vína od Lost Angel z Kalifornie a vlastně i Vosne-Romanée „Les Genevriéres“ 2014 od Cacheux Jacques & Fils.

Itálie

Italskou část portfolia Alifea Wine znám poměrně důvěrně a tak jsem spoustu vín přeskočil. Ne že by za to nestála, ale 80 vín je prostě 80 vín. ;-) A tak zmíním jen ta, která nezmínit nejdou. Vynikající byla obě od vinařství Piaggia, Pietranera a Il Sasso Carmignano 2013 (foto 4a) z Toskánska a také obě Barbaresca od vinařství Gigi Bianco, Pora 2010 a Ovello 2008 (foto 4b).

Vrchol večera obstaralo toskánské vinařství Cupano s víny Ombrone „Sant Antimo“ 2009 a hlavně Brunello di Montalcino 2004 (foto 5). Přiznávám, že jeho objevení se na této degustaci nemůžu uvěřit ještě teď. Je to z mého pohledu druhé nejlepší víno (po ročníku 2001) od Cupano za celou dobu jeho existence. Nejde ani tak o jeho cenu, ale hlavně o (ne)dostupnost…

Francie

Francouzská bílá (včetně Crématů a Champagne) dostala trochu za uši kvůli vyššímu podchlazením a kdo si víno ve skleničce neohřál, přišel o spoustu pozitivních vjemů. V červených bylo pěkné Rully „Chapitre“ 1er Cru 2012 od Domaine Belleville, Lirac 2011 od Château de Ségriers a hlavně Cornas 2011 od Domaine Lionnet a Minervois „La Ciaude“ 2010 od Domaine Gros-Tollot, které díky vlivu Anne Gros, špičkové vinařky z Burgundska, působí hodně jinak než většina vín z Languedocu.

ČR, Německo, Rakousko, Nový svět

I tady byl trochu problém s podchlazenými víny, kvůli nimž hodně utrpěly mé oblíbené Rieslingy od Petera Lauera, Fass 16 i Fass 1 a vlastně i Spätlese 2013 od Weingut Hoffranzen. Naopak geniální bylo v této teplotě Hoffranzenovic Auslese 2001: komplexní koktejl všeho, co jen může nazrálá mosela dát.

Líbila se mi (už tradičně) Frankovka 2014 od Krutzlera a taky „Nine Stone“ Shiraz 2013 od Calabria Family Wines z Austrálie. Vlastně se dá říct, že velká většina vín mezi 150 a 300 Kč ve VIP cenách má milovníkům vína co nabídnout. A to o sobě kdejaký dovozce říct nemůže…

Degustace

Pokud jste se akce nemohli zúčastnit nebo vás naopak některá vína zaujala, můžete se přihlásit na některou z dalších pravidelných ochutnávek vín z portfolia Alifea Wine. Máte se na co těšit.

Autor článku: PLI