19. listopadu 2014

Pinot Noir: Francie vs Rakousko

Tak to je vážně výzva. Úplně vidím, jak si někteří z vás představují brankové hody jako na hokejovém utkání českého výběru z NHL proti maďarským juniorům. A ti zbývající si klepou na čelo nebo mě rovnou posílají do Bohnic. Zadržte. Je to jen téma. A vlastně není úplně jasné, jací ti junioři budou. Možná stačí zkrátit zápas na třicet minut a celé to bude vypadat jinak…

Jen si to představte. Máte před sebou „vinařské noty“, tedy seznam vín, která naslepo půjdou společné v sérii. Vždy dvě z Burgundska a jedno z Thermenregionu. O tomto rakouském regionu, nacházejícím se kousek pod Vídní, jsem už psal, takže někteří z vás vědí, že tu místní podmínky přirovnávají k těm v Burgundsku. Podloží je tu každopádně hodně minerální, což má Pinot Noir rád. Tak se na to podívejme…

První série:

Taupenot-Merme, Bourgogne Pinot Noir, AOC, 2012: Typické Burgundsko, velmi dobře postavené, minerálně-ovocné (maliny, třešně), čisté, se středním tělem, hladkými taniny a střední až delší perzistence. Ruší mě vyšší hořčina, která ale postupně pomalu odeznívá.

Anne Gros, Bourgogne, AOC rouge, 2012: Další jasná burgunda, jemně nasládlá, kompaktní a vyvážená, minerálně-ovocná (maliny, jahody, třešně + citrusová linka). Velmi dobře postavené, šťavnaté, harmonické, mírně plnější víno, s citelnými hladkými ovocnými taniny a delší perzistencí. Tohle mě baví moc a volím jej jako vítěze prvního kola.

Landauer-Gisperg, Pinot Noir „Selection“, 2011: Plnější, lehce nasládlé, harmonické, ovocně kompotové (třešně, jahody, maliny), s jemnou mineralitou. Dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, citelné hladké taniny a delší perzistence. Tohle určitě není burgunda, ale vůbec bych se skleničce nebránil. Zvláště k jídlu je hodně příjemné.

Druhá série:

Weingut Heinrich Hartl III, Pinot Noir „Graf WeinGarte“, 2010: Plnější až plné, šťavnaté, lehce nasládlé, primárně ovocné (třešně, maliny), s citelnou mineralitou, mléčným karamelem a jemnou kořenitostí. Je velmi dobře postavené a srovnané, má vyzrálé ovocné taniny a delší až dlouhou perzistenci. Moc hezký začátek série. Víno, na které není třeba čekat.

Domaine Belleville, Rully „Les Chauchoux“, AOC, 2012: Šťavnaté, čisté a přirozené, minerálně-ovocné (třešně, maliny, citrusová linka), srovnané, jasné Burgundsko. Velmi dobře postavené víno se středním tělem, harmonické, zábavné, s hladkými vyzrálými taniny a delší perzistencí. Za rok dva to bude jinak, ale aktuálně mě baví z této trojice nejvíc.

Domaine Brintet, Mercurey „La Levrière“, Vieilles Vignes, Monopole, 1-er Cru, 2012: Plné, šťavnaté, ovocné (třešně, višně), tóny čaje a sudu, jemná mineralita. Je velmi dobře postavené, srovnané, má citelné vyzrálé taniny a dlouhou perzistenci, ale ještě potřebuje zrát. Těším se na něj tak za dva roky.

Třetí série:

Domaine Taupenot-Merme, Gevrey-Chambertin „Bel Air“, 1-er Cru, 2011: Šťavnaté, plnější, minerálně-ovocné (třešně, maliny, jemná peckovina, na pozadí grepová kůra), dotek mléčného karamelu. Je velmi dobře postavené, šťavnaté a srovnané, má citelné vyzrálé ovocné taniny a dlouhou perzistenci. Pěkné víno z horšího ročníku, v prvním kole mě baví víc než ve druhém.

Domaine Bruno Clair, Savigny-Les-Beaune, 1-er Cru, 2010: Hodně šťavnaté a poměrně plné, primárně ovocné (třešně, višně, jemná peckovina) s citelnou mineralitou. Je velmi dobře postavené a srovnané, má citelné vyzrálé ovocné taniny a delší perzistenci s ovocně-peckovinovou dochutí. Tohle mě baví. Báječný představitel Savigny-Les-Beaune ve výborném ročníku, kterému čas jedině prospěje. Pro mě vítěz kola.

Landauer-Gisperg, Pinot Noir „Best of“, 2010: Plné, hodně intenzívní a srovnané, minerálně-ovocné (třešně, višně), s pěkným sudem a lehkou nasládlostí. Je velmi dobře postavené, s hladkými ovocnými taniny a delší perzistencí. Zábavný Pinot připravený k pití. Kdo preferuje lehkou nasládlost, která je ale vyvážená s jemnou hořčinkou a minerální slaností, přijde si na své.

Čtvrtá série:

Domaine La Pousse d’Or, Corton „Clos du Roi“, Grand Cru, 2010: Od vůně noblesní, šťavnaté, homogenní a harmonické, minerálně-ovocné (třešně, višně, peckovina), s výborně integrovaným sudem. Má pevnou a přesnou strukturu, plné tělo, citelné vyzrálé ovocné taniny, velmi dlouhou perzistenci a potenciál zrání. Nádherný představitel Cortonu, otevřený 24 hodin před konzumací, už nyní pitelný. Další zrání mu prospěje, půjde do krásné komplexnosti. Těším se na setkání za pět až šest let. Za mě vítěz poslední série.

Alphart, Pinot Noir Reserve, 2010: Elegantní, nazrálé a čisté, ovocné (třešně, višně, grepová linka), s citelnou mineralitou a jemným sudem. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a v těle plnější, má citelné hladké taniny, dlouhou perzistenci a potenciál dalšího vývoje. Ano, není to Burgundsko. Ale je to parádní Pinot, který je dostupný dříve než ty z Burgund. Dveře ke mně má otevřené.

Domaine Jean Grivot, Clos de Vougeot, Grand Cru, 2010: Plné, šťavnaté a homogenní, lehce zastřené, výrazně minerální, ovocné (třešně, višně, jemná peckovina, citrusová linka). Má pevnou a přesnou strukturu, výrazné vyzrálé ovocné taniny, plné tělo, velmi dlouhou perzistenci a obrovský potenciál zrání. Přestože bylo otevřeno 24 hodin dopředu, je stále zavřené a působí jako nepřístupný kulturista. Velké víno, které potřebuje čas.

Závěr

Dvěma slovy: úžasná zábava. Navíc s překvapivým závěrem. První tři série vyhrály podle hlasování hostů Pinoty Noir z Thermenregionu. Vlastně se ani nedivím. Jsou aktuálně přístupnější a lidem se líbí jejich nasládlost v harmonickém spojení s peckovinou a mineralitou. Jsou čitelnější a myslím, že většina z lidí je naslepo identifikovala správně. A důležité je samozřejmě i to, že jsou/budou k pití dříve než jejich burgundští bratranci.

Největší překvapení ale nastalo v poslední sérii. Přestože obě burgundská byla otevřena den dopředu a rakouské „jen“ asi 10 hodin, nikdo z nás ho naslepo nezařadil správně. A je jedno, že Clos de Vougeot bylo na první ochutnání „líbivě zavřené“. Zajímavostí je, že Alphartův PN Reserve je cenově zhruba na třetině Cortonu a na pětině Clos de Vougeot. Pokud by vás to zajímalo, všechna vína dováží RWC. Určitě stojí za pozornost.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.