1. května 2024

Květnové tipy vineval: Chateau de Saint Cosme

V květnových tipech představím tři vína z Jižní Rhôny od top rodinného vinařství s neskutečně dlouhým rodokmenem, Chateau de Saint Cosme. Ochutnáme geniální bílé cuvée spojující dvě silné (semi)aromatické odrůdy Sauvignon a Viognier; zjistíme, jaké elegance může při specifické filozofii dosáhnout Côtes du Rhône, a vyzkoušíme etalon apelace Gigondas.

 

Chateau de Saint Cosme, „Micro-Cosme“ Sauvignon-Viognier, VdF, 2022

Jižní Rhôna, Francie

Popis vína: Vůně je výrazná, intenzívní, středně plná a vyvážená, minerálně-ovocná (angrešt, citrusy, mango), s tóny bílých květů (i černý bez). Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté, přímé a přes aktuální mladost harmonické, má střední tělo a střední až delší perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Chateau de Saint Cosme, 'Micro-Cosme' Sauvignon-Viognier, VdF, 2022
280 Kč ( 252 Kč)   OBJEDNAT

 

Chateau de Saint Cosme, „Les Deux Albion“ Côtes du Rhône, AOC, 2021

Jižní Rhôna, Francie

Popis vína: Vůně je elegantní, středně intenzívní, mírně plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, višně), s dotekem vanilky, květinových tónů, pepře a černých oliv, se sudem na pozadí. Chuť na vůni navazuje, přidává se kompotová peckovina třešní. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, srovnané (byť čas na lahvi mu dopomůže k ještě lepší integraci alkoholu), v těle střední až plnější, s vyššími až vysokými vyzrálými ovocnými taniny a delší perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Chateau de Saint Cosme, 'Les Deux Albion' Côtes du Rhône, AOC, 2021
450 Kč ( 405 Kč)   OBJEDNAT

 

Chateau de Saint Cosme, Gigondas, AOC, 2020

Jižní Rhôna, Francie

Popis vína: Vůně je od prvního přivonění noblesní, jemná, koncentrovaná, plnější a poměrně intenzívní, hladká a nádherně vybalancovaná, minerálně-ovocná (maliny, třešně), s tóny fialek, bílého pepře a ušlechtilého dřeva na pozadí. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, elegantní a harmonické (byť 15 % alkoholu vyžaduje delší čas pro ještě lepší integraci), má jemnou texturu, vyšší až vysoké vyzrálé ovocné taniny, střední až plnější tělo a dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Chateau de Saint Cosme, Gigondas, AOC, 2020
1 070 Kč ( 963 Kč)   OBJEDNAT

 

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.