1. května 2024

Květnové tipy vineval: Chateau de Saint Cosme

V květnových tipech představím tři vína z Jižní Rhôny od top rodinného vinařství s neskutečně dlouhým rodokmenem, Chateau de Saint Cosme. Ochutnáme geniální bílé cuvée spojující dvě silné (semi)aromatické odrůdy Sauvignon a Viognier; zjistíme, jaké elegance může při specifické filozofii dosáhnout Côtes du Rhône, a vyzkoušíme etalon apelace Gigondas.

 

Chateau de Saint Cosme, „Micro-Cosme“ Sauvignon-Viognier, VdF, 2022

Jižní Rhôna, Francie

Popis vína: Vůně je výrazná, intenzívní, středně plná a vyvážená, minerálně-ovocná (angrešt, citrusy, mango), s tóny bílých květů (i černý bez). Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté, přímé a přes aktuální mladost harmonické, má střední tělo a střední až delší perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Chateau de Saint Cosme, 'Micro-Cosme' Sauvignon-Viognier, VdF, 2022
280 Kč   OBJEDNAT

 

Chateau de Saint Cosme, „Les Deux Albion“ Côtes du Rhône, AOC, 2021

Jižní Rhôna, Francie

Popis vína: Vůně je elegantní, středně intenzívní, mírně plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, višně), s dotekem vanilky, květinových tónů, pepře a černých oliv, se sudem na pozadí. Chuť na vůni navazuje, přidává se kompotová peckovina třešní. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, srovnané (byť čas na lahvi mu dopomůže k ještě lepší integraci alkoholu), v těle střední až plnější, s vyššími až vysokými vyzrálými ovocnými taniny a delší perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Chateau de Saint Cosme, 'Les Deux Albion' Côtes du Rhône, AOC, 2021
450 Kč   OBJEDNAT

 

Chateau de Saint Cosme, Gigondas, AOC, 2020

Jižní Rhôna, Francie

Popis vína: Vůně je od prvního přivonění noblesní, jemná, koncentrovaná, plnější a poměrně intenzívní, hladká a nádherně vybalancovaná, minerálně-ovocná (maliny, třešně), s tóny fialek, bílého pepře a ušlechtilého dřeva na pozadí. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, elegantní a harmonické (byť 15 % alkoholu vyžaduje delší čas pro ještě lepší integraci), má jemnou texturu, vyšší až vysoké vyzrálé ovocné taniny, střední až plnější tělo a dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Chateau de Saint Cosme, Gigondas, AOC, 2020
1 070 Kč   OBJEDNAT

 

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.