1. dubna 2024

Dubnové tipy vineval: Mavrud známý neznámý

Dubnové tipy věnuji odrůdě, která má hluboké historické kořeny a přesto celosvětově neprorazila. Proč? Možná proto, že jejím domovem je Bulharsko. A přestože jsou vrcholné Mavrudy součástí banketů britské královské rodiny, nezřídka jsou vína z ní vyrobená průměrná. My se ale podíváme na tři vína z různých vinařství, která z více důvodů překvapí a potěší.

 

Mavrud

Mavrud je starobylá bulharská odrůda, která umí při správném zacházení a selektované produkci nabídnout intenzívní, plná a tanická vína (díky malým bobulím se silnější slupkou) s poměrně dlouhým potenciálem zrání. Velmi dobře zvládá zrání v dubových sudech (včetně bariků), což ovšem klade nároky na odhad vinaře, jak dlouho držet víno v sudu, aby mu „dubové“ tóny nepřebily ty ovocné.

Villa Melnik, Mavrud „Aplauz“ Reserve, 2019

Struma, Bulharsko

Popis vína: Vůně je plnější, intenzívní a spojitá, pocitově mladá, minerálně-ovocná (směs červených plodů), s tóny kůže, tabáku a koření, a dotekem sudu na pozadí. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté a přes mladost srovnané (s perfektně integrovaným alkoholem), má střední tělo, vyšší vyzrálé ovocné taniny a delší perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Villa Melnik, Mavrud 'Aplauz' Reserve, 2019
369 Kč   OBJEDNAT

 

Dragomir, Mavrud 'Sarva', 2020

Thracká nížina, Bulharsko

Popis vína: Vůně je elegantní, poměrně intenzívní, plnější a vyvážená, s citelnou minerální slaností a ovocností (červené plody, citelné maliny, plus citrusová linka), přidávají se zajímavé tóny červené papriky, bylin, koření a také sud na pozadí. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, harmonické a už nyní překvapivě skvěle pitelné, v těle střední, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Dragomir, Mavrud 'Sarva', 2020
379 Kč   OBJEDNAT

 

Katarzyna, Mavrud, 2021

Thracká nížina, Bulharsko

Popis vína: Vůně je elegantní, vyvážená, plnější a poměrně intenzívní, vycizelovaná, hladká, spojitá a úžasně podmanivá, minerálně-ovocná (směs červených plodů), s tóny koření, červené papriky, vanilky a ušlechtilého dřeva. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je nádherně šťavnaté, harmonické a elegantní, chuťově bohaté, má jemnou texturu, vyšší až vysoké vyzrálé ovocné taniny, stření tělo a dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Katarzyna, Mavrud, 2021
649 Kč   OBJEDNAT

 

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.