15. ledna 2024

Bodegas Volcanes: Zábava a charakter ze sopek

Bodegas Volcanes de Chile využívá pro svá vína typičnost místních podmínek. Vysoká teplota je vyvažována chladným vlivem Pacifiku a také vyšších nadmořských výšek vinic. K tomu navíc přidává jeden zajímavý atribut. Vinice totiž spravuje primárně na místech se sopečným podložím, které dává vínům specifickou mineralitu, kouřovost a aromatiku.

Bodegas Volcanes de Chile

Vinařství obhospodařuje cca 100 ha vinic, jejichž společným jmenovatelem je vulkanické podloží. Chile je po Venezuele druhou zemí s nejvíce sopkami (cca 2500), z nichž je 90 aktivních. O čedičové půdy tak není nouze. Pro vinařství je ale podstatný také terroir vyhovující pěstovaným odrůdám a proto jsou její vinice (a čtyři usedlosti) rozmístěny hned v několika regionech (např. Maipo, Maule nebo Leyda).

Srdcem tohoto moderního vinařství je enoložka María del Pilar Díaz, která dává život vínům z (pro Chile) typických odrůd jako Carmenere nebo Cabernet, i těm méně typickým, jako třeba Carignan, Grenache, Mourvedre nebo Viognier.

Vína jsou zařazena do řad: Reserva pro dení pití, tedy něco jako jednoduchý příběh bez záplatek, Tectonia pro zážitek, u nějž lze vnímat různé polohy vývoje v čase, a Parinacota, která rovněž staví na vývoji, přidává ale ještě vášeň atypických odrůd Syrah a Carignan.

Vzorky vín všech těchto řad přijel k dovozci Alifea do Prahy představit obchodní zástupce společnosti Ben Gordon (foto 1).

Řada Reserva

Sauvignon Blanc „Reserva“, 2022
Aromaticky typický Sauvignon blanc, přímý, živý, šťavnatý a srovnaný, s ovocností zeleného angreštu a citrusů, jemnou hořčinkou a zajímavou minerální slaností, se středním tělem a střední až delší perzistencí.

Sauvignon Blanc „Reserva“, 2021 (foto 2a)
Má jemnou a ne tak výraznou vůní jako předešlé, ovocnost je doplněná bílými květy hluchavky. Chuť navazuje, postupně jde ale nesourodě do “zelených” tonů. Celkem šťavnaté, méně chuťově výrazné, se středním tělem a sotva střední perzistencí.

Sauvignon Blanc „Reserva“, 2019
Plnější, nazrálé, s parfémovou vůní bílý plodů, žlutého angreštu a hluchavky. Chuť jde více do angreštu, což mu sluší. Je šťavnaté, srovnané, středně plné, se střední až delší perzistencí.

Pinot Noir „Reserva“, 2019 (foto 2b)
Mladé, svěží a srovnané, do třešní a jahod, s jemnou kouřovou mineralitou. Chuť ozvláštňuje citrusová linka. Přímé, dobře postavené, se středním tělem, středními hladkými taniny a střední perzistencí.

Merlot „Reserva“, 2021 (foto 2c)
Od vůně středně plné a intenzívní, srovnané, přímé, do švestek a višní, s jemnou kouřovostí. Příjemně šťavnaté, má střední tělo, vyšší ovocné taniny a delší perzistenci.

Carmenere „Reserva“, 2021 (foto 3a)
Poměrně intenzívní, středně plné, mladé a srovnané, do tmavých plodů, ostružin, s jemnou kouřovostí. Dobře postavené, šťavnaté, se středním tělem, vyššími ovocnými taniny a delší perzistencí.

Cabernet Sauvignon „Reserva“, 2021 (foto 3b)
Od vůně plnější a poměrně intenzívní, zábavné a vyvážené, s ovocností černého rybízu a ostružin, jemná kouřovost, v chuti se přidává kořenitost. Dobře strukturované, šťavnaté a srovnané, s vysokými vyzrálými ovocnými taniny, středním tělem a delší perzistencí.

Řada Tectonia

Pinot Noir „Tectonia“, 2018 (foto 4a)
Plnější, poměrně intenzívní, vyvážené a elegantní, ve všech směrech objemnější než Reservy. Ovocností jde do třešní, s jemnou citrusovou linkou, vůní rudých růží, kouřovostí a dotekem sudu. Velmi dobře postavené, šťavnaté, harmonické, se středním tělem, středními až vyššími ovocnými taniny a delší perzistencí.

Carmenere „Tectonia“, 2021 (foto 4b)
Od vůně aromatické, poměrně intenzívní, plnější, mladé a srovnané, do tmavých plodů, dobře strukturované, šťavnaté, zatím mladé a syrové, s plnějším tělem, středními hladkými taniny a delší perzistencí.

Carmenere „Tectonia“, 2019
Ve vůni jsou zelené tóny nedozrálosti, jinak středně plné, přímé, takové “chladné”, do tmavých plodů. Dobře postavené, šťavnaté, přímé, se středním tělem, mírně vyššími taniny a střední až delší perzistencí.

Cabernet Sauvignon „Tectonia“, 2021 (foto 5a)
Od vůně intenzívní, výrazné, plnější a zábavné, minerálně-ovocné (černý rybíz, citrusová linka), lékořice, kouřovost, sud na pozadí. Velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, přes mladost harmonické, v těle střední až mírně plnější, s vysokými vyzrálými ovocnými taniny a delší až dlouhou perzistencí.

Parinacota

Parinacota, 2020
Od vůně elegantní, vyvážené, kouřové a lehce živočišné, plnější a intenzívnější, minerálně-ovocné (tmavé plody), s tóny kouře. Má pevnou a přesnou strukturu, úžasnou šťavnatost, je harmonické, v těle plnější, s výrznými vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí.

Parinacota, 2018 (foto 5b)
Elegantní, nazrálé, plné, intenzívní, harmonické a komplexní. Tmavé plody, mineralita, čajové tóny, sud na pozadí. Pevná a přesná struktura, úžasně šťavnaté, v těle plnější, s vysokými vyzrálými hladkými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí.

Závěr

Vína vinařství Bodegas Volcanes de Chile přesně naplňují to, co slibují. V řadě Reserva pobavení bez nutnosti zkoumání, a v řadě Tectonia zážitek, hloubku, jemnější texturu a postupný vývoj. Oproti jiným vínům stejné cenové hladiny ale přidávají charakter a kouřový nádech vulkanických podloží. Odrůdovost je typická, takže prostě vyberte odrůdu, kterou máte rádi, nebo ochutnejte jinou, a rozšiřte si obzory...

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.