1. listopadu 2023

Listopadové tipy vineval: „Božolské“ větrné mlýny

Listopad je znám prvními víny ročníku, Beaujolais Nouveau, které je pro mě ale spíše marketingovým svátkem než oslavou vína. A tak vám nabízím alternativu ze stejného regionu, ovšem s víny seriózními, strukturovanými a dlouhověkými. Porovnáme různé polohy z jednoho z vrcholných Cru, Moulin à Vent, od vinařství Château du Moulin à Vent.

 

Kdo alespoň trochu vnímá Beaujolais seriózněji než Nouveau, určitě zaznamenal jeho deset Crus. Ne akždý ale ví, že i tato Crus mají, podobně jako v burgundskch apelacích, své zmapované vinice (tzv. lieux-dits), které se svými terroirs liší. Jako první je zkoumal už v roce 1874, tedy 70 let před vznikem AOC, vizionář a zemědělský inženýr Antoine Budker, jenž seřadil nejlepší lokality do pěti tříd, podobně jako v Bordeaux klasifikaci Grand Cru Classé z roku 1855. Tato klasifikace je velmi přesná a tvoří základ pro dnešní hodnocení parcel. Dvě z těchto lieux-dits, první a druhé Cru, dnes také ochutnáme (foto 1).

Château du Moulin à Vent, Moulin à Vent, AOC, 20216

Beaujolais, Burgundsko, Francie

Popis vína: Vůně je mladá, středně plná a intenzívnější, vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, višně, peckovina), s florálními tóny květů (růže, fialky), koření, a jemným dotekem sudu na pozadí. Chuť na vůni navazuje, přidává se citrusová linka. Víno je velmi dobře strukturované, krásně šťavnaté a přes svou mladost srovnané, působí chladnou vyrovnaností, klidem a sebevědomím, má střední tělo, střední ovocné taniny a delší perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Château du Moulin à Vent, Moulin à Vent, AOC, 2021
590 Kč   OBJEDNAT

 

Château du Moulin à Vent, Moulin à Vent „Champ de Cour“, AOC, 2021

Beaujolais, Burgundsko, Francie

Popis vína: Vůně je plná, hluboká a poměrně intenzívní, vrstvená a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně s višněmi a zajímavými tóny zralé broskve), s tóny květů růží, slaměnek, dotekem vanilky a sudu na pozadí. Chuť na vůni dokonale navazuje, jen je ještě více ovocná. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, harmonické a elegantní, má jemnou texturu, mírně plnější tělo, střední ovocné taniny a dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Château du Moulin à Vent, Moulin à Vent 'Champ de Cour', AOC, 2021
850 Kč   OBJEDNAT

 

Château du Moulin à Vent, Moulin à Vent „Les Vérillats“, AOC, 2021

Beaujolais, Burgundsko, Francie

Popis vína: Vůně je elegantní, mladá, plnější a poměrně intenzívní, spojitá a zábavná, minerálně-ovocná (třešně, višně, jemná citrusová linka), s florálními tóny květů a sudem na pozadí. Chuť na vůni dokonale navazuje, jen jde výrazněji do višní. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté a přes své mládí vyvážené, má jemnou texturu, střední tělo, mírně vyšší vyzrálé taniny a dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Château du Moulin à Vent, Moulin à Vent 'Les Vérillats', AOC, 2021
820 Kč   OBJEDNAT

 

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.