2. července 2023

Prázdninové tipy vineval: Top Silvanery od Rucka

Na léto obvykle dávám tipy na snadno pitelná vína do teplého počasí nebo jako doprovod k pokrmům z grilu, ale letos udělám výjimku a představím vrcholné Silvanery od vinařství Ruck z německého regionu Franken, které bylo zařazeno mezi 100 nej vinařství světa. Máte možnost pochopit odrůdu Silvaner a porovnat jeho kvality od základu až po Grosse Lage.

Silvaner

Starobylá a extrémně zajímavá odrůda, která vznikla samovolným křížením odrůd Rakouské bílé (potomek Gouais blanc (Heunisch) a Tramínu červeného. Pěstuje se primárně ve střední Evropě, u nás ji známe jako Sylvánské zelené. To nejlepší předvádí v Německu (primárně v regionu Franken, ale též v Rheinhessen či Pfalz) a Francii (Alsasko). Sluší jí méně úrodné půdy (vysoký obsah vápence nebo písku) a samozřejmě limitovaná výnosnost z hektaru (ideálně do 60 hl/ha).

Weingut Johann Ruck

Rodinné vinařství založené Johannem Balthasarem Ruckem v roce 1839, kde se zkušenosti a vinařský um předávají z generacxe na generaci. Odrůd pěstují více, ale vynikají v Riesling a hlavně v Silvaneru. Vlastní geniální viniční tratě Iphöfer Julius-Echter-Berg, Iphöfer Kronsberg, Iphöfer Kalb a další, maximální výnosnost drží pod 55 hl/ha a ve svých vínech umně prezentují specifický terroir jednotlivých poloh. Díky kontinuální kvalitě svých vín bylo vinařství zařazeno do seznamu nejlepších vinařství světa.

Většina vín z oblasti Franken (a tedy i od Rucků) je od roku 1690 plněna do speciálně tvarovaných lahví zvaných Bocksbeutel (překládá se jako „kozí měch“ ;-). Popravdě, vypadá to efektně a rozhodně typicky, ale na uskladnění ve sklepě znám i praktičtější tvary.

Silvaner Trocken, VDP.Gutswein, 2021

Franken, Německo

Popis vína: Vůně je přirozená, středně plná i intenzívní, jemná a srovnaná, minerálně-ovocná (bílé plody, citrusy, náznak tropických plodů), s tóny bílých květů a příjemnou slaností. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, mladé a svěží, vyvážené, v projevu přímé, má střední až mírně plnější tělo, jemnou texturu a delší perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Johann Ruck, Silvaner Trocken, VDP.Gutswein, 2021
432 Kč   OBJEDNAT

 

Silvaner „Iphöfer Kalb“ VDP.Erste Lage, 2020

Franken, Německo

Popis vína: Vůně je elegantní, příjemná, svěží, středně plná a poměrně intenzívní, spojitá a vyvážená, citelně minerálně slaná a ovocná (limety, bílé a tropické plody), s tóny bílých květů. Chuť na vůni navazuje, přidává se jemná hořčinka citrusů a výluh z bílých květů. Víno je velmi dobře postavené, parádně šťavnaté, spojité a harmonické, v průběhu elegantní, v těle míně plnější, s dlouhou perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Johann Ruck, Silvaner 'Iphöfer Kalb' VDP.Erste Lage, 2020
588 Kč   OBJEDNAT

 

Silvaner „Iphöfer Kronsberg“ Alte Reben VDP.Erste Lage, 2019

Franken, Německo

Popis vína: Vůně je lehce nazrálá, plná až hutná, poměrně intanzívní, podmanivá a vyvážená, citelně minerálně slaná a ovocná (tropické a bílé plody, citrusová linka), s tóny žlutých a bílých květů. Chuť na vůni dokonale navazuje, jen působí ještě slaněji. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a tváří se nazráleji, má plné tělo, jemnou texturu, hutnou konzistenci, plné tělo, a velmi dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Johann Ruck, Silvaner 'Iphöfer Kronsberg' Alte Reben VDP.Erste Lage, 2019
716 Kč   OBJEDNAT

 

Silvaner „Iphöfer Julius-Echter-Berg“ VDP.Erste Lage, 2019

Franken, Německo

Popis vína: Vůně je perfektně kombinovaná směsice elegance, přirozenosti, balance, plnosti a intenzity, zabalené do úhledné krabičky. Výrazně minerálně slaná a ovocná (citrusy, bílé plody), s tóny bílých květů. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, mladistvé a harmonické, s přirozeným a plynulým průběhem, jemnou texturou, plnějším tělem a velmi dlouhou perzistencí s minerálně-slaným závěrem.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Johann Ruck, Silvaner 'Iphöfer Julius-Echter-Berg' VDP.Erste Lage, 2019
841 Kč   OBJEDNAT

 

Silvaner „Iphöfer Julius-Echter-Berg“ VDP.Grosse Lage, 2019

Franken, Německo

Popis vína: Vůně je noblesní, geniálně přirozená a spojitá (jako když lechtáte plynový pedál u Ferrari), vyvážená, plnější a poměrně intenzívní, výrazně minerální a ovocná (citrusy, bílé plody), s tóny bílých květů. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, mladé a přesto tak harmonické, dokonale přirozené, s velkým potenciálem zrání (min 15 let), má jemnou texturu, plnější tělo a velmi dlouhou perzistencí s minerálně-slaným závěrem.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Johann Ruck, Silvaner 'Iphöfer Julius-Echter-Berg' VDP.Grosse Lage, 2019
1 378 Kč   OBJEDNAT

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.