2. ledna 2023

Lednové tipy vineval: Sherry

Leden je časem nových začátků a pro mnohé i obdobím, kdy se věnují očistě a naordinují si suchý leden (až březen :-). A tak věnuji tyto tipy trošce vzdělávání a představím tři různé typy neprůstřelně suché Sherry, která je nevím proč tolik nedoceněným a zároveň nehorázně úchvatným tématem. Plus jako bonus vydrží otevřená lahev v lednici dva až osm týdnů.

 

Álvaro Domecq, Manzanilla „La Jaca“, D.O.

Jerez, Španělsko

Popis vína: Vůně je jemná, intenzívnější, středně plná, vyvážená a zábavná, slaná jako vzduch u moře, s tóny čerstvých mandlí a bílého melounu (zbaveného sladkosti). Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, akorát šťavnaté, vyvážené a v projevu spojité, má střední tělo a delší až dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Álvaro Domecq, Manzanilla 'La Jaca', D.O.
300 Kč   OBJEDNAT

 

Álvaro Domecq, Oloroso „Alburejo“, D.O.

Jerez, Španělsko

Popis vína: Vůně je plnější, intenzívnější a vyvážená, pocitově mírně nasládlá a zároveň neoddiskutovatelně slaná, s primární vůní pražených mandlí a vlašských či pekanových ořechů v tenké vrstvě karamelu. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, parádně šťavnaté, harmonické, zábavné a krásně pitelné, v těle střední až mírně plnější, s dlouhou perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Álvaro Domecq, Oloroso 'Alburejo', D.O.
420 Kč   OBJEDNAT

 

Álvaro Domecq, Palo Cortado „Reserva 1730“ VORS, D.O.

Jerez, Španělsko

Popis vína: Vůně je plnější, intenzívní, podmanivá a elegantní, sladko-slaná, minerálně-ovocná (sušené meruňky a tropické plody, datle), s dotekem medu, vanilky a pražených mandlí. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úchvatně šťavnaté, výrazné a harmonické, nebývale komplexní, s chutí stejně intenzívní v celém průběhu; má plnější tělo a velmi dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Álvaro Domecq, Palo Cortado 'Reserva 1730' VORS, D.O.
1 100 Kč   OBJEDNAT

 

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.