20. prosince 2022

Nuits-Saint-Georges: Zemitost není přízemnost

Když se zeptáte milovníků burgundských vín, která apelace je jim nejbližší, Nuits-Saint-Georges nejspíš neuslyšíte ani na třetí pokus. Proč? Není tu žádné Grand Cru, místní vína jsou hlavně zpočátku dost tvrdá a strohá a do ovocného projevu se jim mísí spousta zemitých a kořenitých tónů. Když ale dostanou prostor nazrát, vykvetou a promění se ve velmi zajímavé krásky.

Celá apelace Nuits-Saint-Georges je až na homeopatické zastoupení bílých odrůd pouze o Pinotu Noir. Má 300 ha, z toho asi 147 ha jsou Premier Cru polohy. Grand Cru tu není žádné. Z Côte d’Or terroir se o ní mluví asi nejméně, což je možná i proto, že neoplývá těmi v Burgundsku nejvíce ceněnými atributy: jemností, elegancí nebo výraznou mineralitou. Místní vína jsou spíše zemitá, se zajímavou kořenitostí a na Côte d’Or možná až strohostí, která k přijatelné kultivaci vyžaduje „archivační trpělivost“.

Terroir v Nuits-Saint-Georges

Apelace je městečkem Nuits-Saint-Georges rozdělena na dvě části. V té jižní (až k Premeaux) jsou vína tvrdší, zemitější a kořenitější, typičtější pro tuto oblast. Na mapě (foto 1) nejsou bohužel z mě neznámého důvodu některé vinice jižně od Les Saint Georges zobrazeny! Půdy tvoří v nižších polohách aluviální půdy na jílovito-vápenatém podloží, výše je v podstatě čistá skála. Severnější část (až k Vosne-Romanée) je trochu elegantnější a vlastně víc a víc, čím je konkrétní pozemek blíže Vosne-Romanée. Podloží na úpatí kopců je rovněž aluviální, s obsahem písku, výše vápenato-kamenité s oblázky. Aspekt vinic je jižní až jihovýchodní v obou částech.

Tak pojďme ochutnávat a obě části apelace porovnat. Máme tu vína v zajímavém rozsahu nazrávání (1970 až 2009), od velkých jmen až po négociantské modely (foto 2), jediné AOC a šest Premier Cru včetně top poloh.

Remoissenet, Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Les Saint Georges“, 1970 (foto 3)
Nejlepší poloha v NSG, nachází se cca uprostřed jižní části apelace. Vůně je plná až hutná, koncentrovaná, intenzívní a podmanivá, krásně nazrálá a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, višně, peckovina), s citelnou kořenitostí, tóny podzimu (čaj, podhoubí) a podtextem sudu. Chuť navazuje, jde více do čajů a podhoubí. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, koncentrované a nazrálé, harmonické a jemně texturované, v těle plnější, s vyššími hladkými taniny a delším až dlouhým závěrem. Parádní představení 52letého vína, byť postupně trošku vadne.

Bruno Clavelier, Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Aux Cras“ VV, 1995 (foto 4a)
Maličká vinice v severní části oblasti, jen Aux Boudots ji dělí od Vosne-Romanée. Vůně je plná, intenzívní, koncentrovaná, lehce nazrálá a vyvážená, minerálně-ovocná (jahodový kompot, třešně, peckovina), s lehkou zemitostí, kořením, čajovými tóny a sudem na pozadí. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, výrazné a harmonické, v těle plné, s vysokými vyzrálými ovocně-zemitými taniny a dlouhou perzistencí. Krásné víno v super kondici i věku.

Henri Gouges, Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Clos des Poirets“, 2001 (foto 4b)
Poloha v jižní části apelace, Henri Gouges je negociant. Vůně je plnější, poměrně intenzívní, jemnější a oproti předešlým „řidší“, vyvážená, minerálně-ovocná (jahody, třešně, citrusová linka), s dotekem sudu a karamelu. Chuť navazuje, ale je méně koncentrovaná a kořenitější. Víno je dobře postavené, šťavnaté a srovnané, v těle střední, s citelnými taniny, v průběhu se mu ale rychle vytrácí ovocnost a končí na zemitosti a hořčině ve střední dochuti. No, potěšení vypadá jinak.

Leroy SA, Nuits-Saint-Georges, AOC, 2003 (foto 5a)
Jediné AOC na degustaci. Vůně je elegantní, vyvážená, plnější a intenzívnější, minerálně-ovocná (černé třešně, peckovina, citrusová linka) s citelnými tóny zemitosti, koření a s podtextem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a dokonale harmonické, na NSG trochu „líbivější“ a samozřejmě ne tolik koncentrované jako 1er Cru, ale skvěle pitelné, s výraznými vyzrálými ovocnými taniny, středním tělem, a dlouhou perzistencí. Tady není třeba nic dodávat, protože značka Leroy je vlastně razítkem.

Meo Camuzet, Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Aux Murgers“, 2004 (foto 5b)
Poloha v severní části oblasti, hned pod Aux Cras. Vůně je intenzívní, plnější a elegantní, vyvážená a poměrně koncentrovaná, minerálně-ovocná (třešně, jahody, maliny, citrusová linka), s troškou vanilky, mléčného karamelu a sudem na pozadí. Chuť navazuje, přidává se vjem sušených malinových listů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté a vyvážené, v těle střední až plnější, s vyššími až vysokými ovocnými taniny a velmi dlouhou perzistencí. Wow. Parádní víno, které řadím k těm nejlepším burgundským, které jsem v tomto velmi složitém ročníku pil.

Robert Chevillon, Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Les Cailles“, 2009 (foto 6a)
Další špičková poloha v jižní části NSG, hned vedle Les Saint Georges. Vůně je plná, intenzívní, koncentrovaná a nabušená, hladká a možná až příliš moderní, s náznakem animálnosti, jinak minerálně-ovocná (přezrálé moruše, černé třešně, citrusová linka), s tóny vanilky a výrazným podílem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, trošku zavřenější, v průběhu komplexní a harmonické, v těle plnější, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Robert Chevillon je aktuálně možná největší vinařské jméno NSG. Tomuhle vínu je málo co vytknout, přesto je na můj vkus příliš moderní a “macaté”.

Robert Chevillon, Nuits-Saint-Georges 1er Cru „Les Saint Georges“, 2009 (foto 6b)
Vůně je plná, intenzívní, vyhlazená a koncentrovaná, moderní a zároveň působí podstatně chladněji než u předešlého vína, což mu moc sluší. Přidává mu na zábavnosti. Jinak je minerálně-ovocná (černé třešně, citrusová linka), s tóny vanilky, sušených bylin a sudem na pozadí. Chuť navazuje, přidává se jemná zemitost. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, elegantní a koncentrované, s jemnou texturou, plnějším tělem, hladkými vyššími vyzrálými taniny a velmi dlouhou perzistencí. Uff. Tak tady plesám, protože epesnost tohoto mistrovského díla je prostě unikátní.

Závěr

Vlastně není moc co dodat. Nuits-Saint-Georges možná není nejobllíbenější oblastí Burgundska, ale co se tu „vaří“, rozhodně patří do top kategorie. Teda když dokážete chvíli čekat. Odměnou vám budou vína za cenu, za kterou třeba ve vedlejším Vosne-Romanée víno ve stejné kategorii prostě neseženete. A rozdíl v projevu jižní a severní části NSG? Ten tu určitě je, a vlastně z mé dlouhodobé zkušenosti větší, než napovídají vína na této degustaci. To zábavné ale určitě nejdeme v obou částech.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.