7. listopadu 2022

Dominus Estate: Vertikála „Bordeaux z Kalifornied

Vinařství Dominus z kalifornského Yountville v Napa Valley patří k  obrovským jménům světového vinaření. Představuje spojení špičkového terroir s vinařským uměním Christiana Moueixe, majitele několika vinařství na pravém břehu Bordeaux, včetně ikonického Château Pétrus. Nazrávání Dominusu v lahvi jsme zkoumali na vínech v ročních 2018 až 2012.

Historie

Christian Moueix studoval na Kalifonské univerzitě v Davisu na konci 60. let minulého století a terroir a vína z Napa Valley mu doslova učarovala. I přes řízení rodinných vinic v Pomerolu (Pétrus, La Fleur-Pétrus, Trotanoy) a St. Émilionu (Magdelaine) se do Napy vracel a v roce 1981 objevil vinici Napanook v Yountville. Již od následujícího roku zde působil jako partner pro rozvoj vinic a v roce 1995 se stal jediným vlastníkem.

Dominus Estate

Dnes má vinařství cca 50 ha a stojí na něm moderní vinařství (dostaveno 1997). 44 ha vinic je osázeno primárně Cabernetem Sauvignon (87 %), dále pak Petit Verdot (8 %) a Cabernetem Franc (5 %). Keře jsou cca 35 let staré, podloží tvoří jíly a vápenec.

Podobně jako v Bordeaux produkují hlavní víno (Dominus), k němu druhé (Napanook) a třetí (Othello). Srovnání těchto vín je extrémně zajímavé a proto Dominus a Napanook porovnáme i v této degustaci, konkrétně v ročníku 2018. Vývoj Dominusu (v překladu něco jako Pán Země) vyzkoušíme na ročnících 2018 až 2012 (foto 1).

Degustovaná vína

Napanook 2018 (foto 2a)
90 % Cabernet Sauvignon (dále CS), 6 % Cabernet Franc (CF) a 4 % Petit Verdot (PV). Vůně je expresívní, plná, hladká a spojitá, novosvětsky moderní, minerálně-ovocná (černý rybíz, borůvky, přezrálé ostružiny) s vanilkou a výrazným vlivem kvalitního sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, nádherně spojité, hladké a chuťově vyvážené, má plnější tělo, vysoké vyzrálé ovocné taniny a dlouhou perzistenci, která jde ale v čase postupně do hořka a víno působí méně živě.

Dominus 2018 (foto 2b)
89 % CS, 6 % CF a 5 % PV. Vůně je jemná, elegantní, intenzívní, plnější, spojitá a vyvážená, minerálně-ovocná (černý rybíz, ostružiny), s jemnými tóny vanilky a „konturním“ podtextem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, mladé a zatím trochu „stydlivé“, přesto harmonické, s jemnou texturou, středním tělem a moderním, spíše feminním projevem, má vysoké hladké vyzrálé taniny a velmi dlouhou perzistenci. Narozdíl od předešlého se stále zlepšuje a baví víc a víc.

Dominus 2016 (foto 3a)
84 % CS, 8 % CF a 8 % PV. Vůně je jemná, hladká a vyvážená, komplexní, intenzívní a plnější, minerálně-ovocná (primárně černý rybíz), s příjemnou kořenitostí, dotekem bylinných extraktů a příjemným podtextem dubového dřeva. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté (více než 2018), harmonické, v průběhu štíhlejší, má střední tělo, vysoké hladké ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. V projevu evropštější, ne tolik „hlasité“. Baví mě moc.

Dominus 2015 (foto 3b)
86 % CS, 5 % CF a 9 % PV. Vůně plná, intenzívní, hodně výrazná a až „likérově“ nabušená, spojitá, minerálně-ovocná (černý rybíz, borůvky) s výrazným kořením, bylinkami a podtextem sudu. Chuť navazuje, přidává se lehká hořčina. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté (ale vyšší kyselina by mu prospěla), je mohutné a plné, s vyšším alkoholem, jinak srovnané, má vysoké vyzrálé ovocné taniny a velmi dlohou perzistenci. Parádní mohutné víno pro milovníky plných tvarů.

Dominus 2014 (foto 4a)
86 % CS, 7 % CF a 7 % PV. Vůně je chladnější a elegantní, intenzívnější, plnější, spojitá, srovnaná a zábavná, minerálně-ovocná (černý rybíz, ostružiny) s dotekem nedozrálosti, koření a sudem na pozadí. Chuť navazuje, včetně jemné nedozrálosti, která ale přidává zajímavou živost. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, bohužel má trochu vyšší rušivý alkohol (působí méně sourodě než předešlá), má střední až mírně plnější tělo, výrazné vysoké taniny a dlouhou perzistenci. Jediné z vín, které má k dokonalosti o trochu dál.

Dominus 2013 (foto 4b)
89 % CS, 4 % CF a 7 % PV, 30. nalahvovaný ročník tohoto vína. Vůně je jemná, vyvážená, vrstevnatá a doslova noblesní, intenzívnější, plnější a komplexní, minerálně-ovocná (černý rybíz, ostružiny, jemná citrusová linka), s jemnými tóny vanilky, koření, bylinek a ušlechtilého dřeva. Chuť vůni dokonale kopíruje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, stále ne úplně rozvinuté a přesto geniálně spojité a harmonické, v těle střední až mírně plnější, má velmi jemnou texturu, vysoké vyzrálé ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. Absolutně geniální víno. Vrchol.

Dominus 2012 (foto 5)
93 % CS, 2 % CF a 5 % PV. Vůně je jemná, hladká a vyvážená, zvláštně temná, jinak spojitá, vyvážená, plnější a internzívnější, minerálně-ovocná (černý rybíz, ostružiny, černé třešně, jemná citrusová linka) s dotekem vanilky, a krásným podtextem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, živé, zábavné a harmonické, v těle střední a v projevu trošičku tenčí, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí.

Závěr

O tom, že vína Dominus jsou špička, není třeba diskutovat. Vlastně se mi líbí i to, že v Bordeaux pracují primárně s Merlotem a v Napě s Cabernetem. A vína? Super je srovnání Napanooku a Dominusu ve stejném ročníku. První je americky expresívní a sebevědomě vykřikující, druhé naopak elegantní a zároveň s pevným pohledem a mírným úsměvem hledící přím do očí, což je vlastně styl Dominusu obecně.

Co se týče ročníků, absolutně vrcholný je pro mě 2013, kterému se nedá vytknout nic. Je to jedno z mála vín, kterým jsem nadělil 100 bodů. Vynikající je nádherně elegantní a štíhlejší 2012, podobný styl má i 2016, která mě subjektivně přitahuje víc než nabušená 2015. Trošku plnější a úžasně harmonická je mladinká 2018, takže lehce za očekáváním je jen 2014. Neberte to ale dogmaticky, protože všechna ta vína jsou tak skvělá, že byste je rádi měli ve skleničce všechna.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.