26. září 2022

Styly Sauvignonu Blanc z celého světa

Sauvignon Blanc dělí milovníky vína snad jako žádná jiná odrůda. Někdo jej miluje, jiný naopak zarytě odmítá. Je třeba ale říct, že tato odrůda může mít tolik různorodých podob, že jakýkoli závěr je čistě subjektívní. Umí nabídnout vína vrcholně zajímavá až nepřehlédnutelná a taky k smrti nudná. Tak se pojďme podívat na různé styly z oblastí, kde to dává smysl.

Do svého výběru jsem zahrnul vína ze starého i nového světa, z oblastí, která jsou se Sauvignonem neoddiskutovatelně spojená, ale i oblastí, kde je jeho podoba ne úplně typická. Ať už je to dáno polohou vinic nebo vinifikací. Jasně, některé oblasti v degustaci z důvodu omezení počtu vzorku chybí (třeba Chile, JAR nebo Slovinsko), ale troufnu si říct, že to nejpodstatnější tu máme. Posuďte sami (foto 1).

Goisot, Saint-Bris „Exogyra Virgula“, 2019 /Burgundsko, Francie (foto 2a)
Vůně je čistá, středně intenzívní i plná, zpočátku až “ostýchavá”, otevírá se postupně, mladá, přímá, svěží a srovnaná, minerálně-ovocná (jablka, bílý meloun, bílý grep), s dotekem akátového květu. Chuť navazuje, jde více do citrusů včetně hořčinky. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, elegantní, minerální, osvěžující a přímé, vyvážené, v těle střední, s delší až dlouhou perzistencí a minerálně-slanou dochutí. Ne úplně tradiční styl Sauvignonu, takové “jiné” Chablis. Více terroir než odrůda, určitě je dobré znát…

Saint Clair, Sauvignon Blanc, 2018 /Marlborough, Nový Zéland (foto 2b)
Vůně je výrazná, intenzívní a středně plná, typická a vyvážená, minerálně-ovocná (angrešt, citrusy, trochu i tropické plody). Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, příjemně šťavnaté, harmonické, v těle střední až mírně plnější, s delší až dlouhou perzistencí a jemnou hořčinkou v dochuti. Moc hezký a stylově typický novozélandský Sauvignon vyšší střední třídy.

Fabig, Sauvignon Blanc „Sahara“, 2017 /Velkopavlovicko, Morava, ČR (foto 3a)
Vůně je aromatická, intenzívní, mírně plnější, elegantní, zábavná a zároveň seriózní, výrazně minerální, méně ovocná (bílé citrusy, bílý meloun). Chuť dokonale navazuje, přidává se jemná hořčinka bílých grepů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, zábavné a harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí a minerálně slanou dochutí. Velké pozitivní překvapení, top kondice, stále na cestě ke svému vrcholu, víc minerality než ovoce. Stylově má blíže ke Štýrsku než k Zélandu.

Grgich, Sauvignon Blanc „Fumé Blanc“, 2019 /Napa Valley, Kalifornie, USA (foto 3b)
Vůně je výrazná, intenzívní, středně plná, “chladná” a přitom podmanivá, se zvláštní elegancí, minerálně-ovocné (angrešt, citrusy). Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je parádně šťavnaté, harmonické a v projevu elegantní, v těle mírně plnější a má dlouhou perzistenci. Nejchladněji působící Sauvignon mezi všemi, naslepo ho do Napa Valey neposlal nikdo. Stylově něco mezi Sancerre a Friuli z chladnějšího ročníku. Super víno.

Malartic-Lagraviere, Grand Cru Classé Blanc, 2007 /Pessac-Leognan, Bordeaux, Francie (foto 4a)
Vůně je elegantní, lehce nazrálá, plnější, intenzívnější, komplexní, elegantní a vyvážená, minerálně-ovocná (žluté plody, tropické plody), s dotekem medu a mléčného karamelu, a sudem na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, harmonické a komplexní, v těle plnější až plné, s velmi dlouhou perzistencí. Parádní bílé Bordeaux v aktuálně ideálně připraveném stavu na pití, další super víno. A to přesto, že Sauvignon je to jen z 90 %, protože 10 % tvoří Semillon. Máte-li tu možnost, ochutnejte.

Parusso, Langhe „Bricco Rovella, DOC, 2009“ /Piemont, Itálie (foto 4b)
Vůně je plná, intenzívní, vyvážená a nazrálá, minerálně-ovocná (tropické plody, mango, sušené meruňky a kandovaná pomerančová kůra), s tóny madu, vanilky, mléčného karamelu a sudu na pozadí. Chuť navazuje, přidává se jemná hořčinka bílých grepů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je svěží, srovnané, komplexní a srovnané, v těle plné a má delší až dlouhou perzistenci. Batonážovaný Sauvignon na bariku? Top péče a netypická vinifikace mu dává plnost a komplexnost a vytváří z něj extrémně zajímavé víno primárně do kombinací v gastronomii. Tady už ale není nač čekat…

Vie di Romans, Sauvignon Blanc „Piere“, DOC, 2019 /Friuli, Itálie (foto 5a)
Vůně je elegantní, jemná, poměrně intenzívní, středně plná, elegantní a vyvážená, feminní, minerálně-ovocná (citrusy, lehce angrešt), s tóny soli a postupně herbálnosti. Chuť dokonale navazuje, přidává se tón “chininu”. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, jemné a harmonické, elegantní a zábavné jako inteligentní a tajemná dáma, v těle plnější, s dlouhou perzistenci. Úžasné víno s nejpomalejším rozjezdem ze všech, potřebuje čas na zrání, ale jeho styl a krása jsou jedinečné.

Domaine Vacheron, Sancerre „Les Romains“, AOC, 2009 /Sancerre, Loira, Francie (foto 5b)
Vůně je plná, intenzívní, aromatická, vyzrálá a vyvážená, teplejší, minerálně-ovocná (žlutý přezrálý angrešt, žluté plody, citrusy), s tóny medu a bylin. Chuť dokonale navazuje, přidává se pomelo. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je hezky šťavnaté, jemné a harmonické, komplexní aq vyzrálé, elegantní, v těle plnější, s velmi dlouhou perzistenci. Parádní vyzrálý Sancerre v teplém ročníku od top producenta.

Weingut Tement, Sauvignon Blanc „Zierreg“, 2011 /Štýrsko, Rakousko (foto 6)
Vůně je doslova noblesní, intenzívní, plnější až plná, komplexní, výrazně minerální a ovocná (citrusy, bílé a tropické plody), s herbálními tóny bílých květů. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, komplexní a harmonické, s jemnou texturou a stále dlouhým potenciálem zrání, v těle plnější, s velmi dlouhou perzistencí. Jeden z nejlepších Sauvignonů Blanc, co jsem kdy pil. Piju ho poněkolikáté a stále v něm objevuju nové vrstvy, kterým totálně propadám…

Závěr

Když to shrnu za sebe, mám u Sauvignonu blíže k terroir než jen k jeho “typickému” projevu. Takže vyzdvihuju na prvním místě Zierreg, Malartic-Lagraviere a Piere. Sancerre byl trochu popředu kvůli teplému ročníku. A největší překvapení? Určitě Grgich z Napy a (ne)nazrávání Fabigovy Sahary. Jinak obecně ohromně zajímavá degustace. Tolik stylů a různých podob díky nazrávání… Za mě je Sauvignon hodně zajímavá a rozmanitá odrůda. A to tu ještě nebyla Oxana 2007 od Petra Nejedlíka.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.