15. září 2022

Roman Fabig: Sauvignony blanc 2020

Po teplém ročníku 2018 následuje trojice dalších, které se řadí k těm povedným. 2019 byla v Romanově podání dalším krokem vpřed a teď tu máme dva ročníky, které budí ještě vyšší očekávání. Dnes se detailněji zaměřím na parcelovky a vlajkovky 2020, které postupně na trhu nahrazují vína ročníku 2019. A ročník 2021, už nyní opěvovaný vinaři? Příští rok...

Takže tu mám ročník 2020 a už tradičně primární sestavu (foto 1) jeho „tvorby“: parcelovky „Růženy“, „Stará hora“, „Na Výsluní“ a „Sahara“, a k nim „BIG“ a „Renesanci“.

Fabig, Sauvignon blanc „Růženy“, suché, 2020 (foto 2a)
Vůně je plná, intenzívní, vyvážená a spojitá, minerálně-ovocná (citrusy, meruňky). Chuť navazuje, jen jde více do grepů (i červených). Víno je velmi dobře postavené, ideálně šťavnaté, perfektně vyvážené, se slušivým alkoholem (12,5 %), v těle plnější, s dlouhou perzistencí.

Víno je perfektně vyvážené, připravené k pití hned, stejně jako dalších minimálně 7 let. Zatím nebylo uvolněno na trh, protože se doprodává ročník 2019. Cena na vinařství je 325 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Stará hora“, suché, 2020 (foto 2b)
Vůně je plnější, aromatická, intenzívnější a celkem srovnaná, minerálně-ovocná (citrusy, limety, nedozrálý ananas). Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté, zajímavě syrové a přímé, celkem srovnané (pár měsíců na lahvi mu bude ku prospěchu), v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí.

Stará hora je v ročníku 2020 nejsyrovější z vín, která jsem od Romana chutnal. Vlastně až tak, že bych s jejím ochutnáváním ještě chvíli počkal. Jinak alkohol je 13 %, zbytkový cukr 1,9 g/l a kyseliny 7,8 g/l; cena na vinařství 325 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Na Výsluní“, suché, 2020 (foto 3a)
Vůně je jemná a elegantní, středně plná až plnější, intenzívnější, geniálně vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, citróny), s florálními tóny. Chuť navazuje, jen jde více do limet. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté (vysoká kyselina skvěle vpletená do textury), skvěle pitelné hned (ale pár měsíců na lahvi mu rozhodně pomůžou), v těle plnější a má dlouhou perzistenci.

Opět jemné a elegantní „Výsluní“, jak ho mám rád, ovšem letos navíc s úchvatnou provázaností šťavnatosti a textury. Romanovo asi zatím nejlepší „Výsluní“. Čísla: alkohol 13 %, zbytkový cukr 2,2 g/l, kyseliny 7,9 g/l, cena na vinařství je 355 Kč.

Fabig, Sauvignon blanc „Sahara“, suché, 2020 (foto 3b)
Vůně je plnější, středně intenzívní, méně aromatická a ovocná (citrusy), o to více minerální, s výraznou kamenitostí; a nádechem bílých květů. Chuť navazuje, přidávají se bílé grepy a výrazná minerální slanost. Víno je velmi dobře postavené, pěkně šťavnaté (byť by mu ještě vyšší kyselinka slušela), v těle plnější, harmonické a koncentrované, s dlouhou perzistencí.

Úplně jiný příběh než 2019. Parádní koncentrované víno, k pití hned, ale i za 7+ let. Jinak podobně jako u „Růžen“ na trh přijde až po 2019. Cena na vinařství je 355 Kč.

Fabig, „BIG“ Sauvignon blanc, suché, 2020 (foto 4a)
Vůně je elegantní, poměrně intenzívní, plná a vyvážená, zábavná, minerálně-ovocná (meruňky, citrusy), mandle, vanilka a jemná kouřovost a perfektně integrovaný sud. Chuť navazuje, přidává se ještě více minerální slanosti. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, přes aktuální mladost až neskutečně harmonické, s jemnou texturou, plnějším až plným tělem a velmi dlouhou perzistencí.

Zajímají vás čísla? Alkohol 13 %, zbytkový cukr 1,4 g/l, kyseliny 7,6 g/l, cena na vinařství 655 Kč. Jenže jsou i vína, kde jsou informace navíc. Za mě Romanův nejlepší „BIG“.

Fabig, „Renaissance“ Sauvignon blanc, 2020 (foto 4b)
Vůně je plnější a středně intenzívní, působí utlumeně, jinak vyvážená, výrazně minerální s potlačenou ovocností citrusů, plus ušlechtilé dřevo na pozadí. Chuť navazuje, přidává se vanilka a větší minerální slanost. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, harmonické a v těle plnější, s jemnou texturou a má velmi dlouhou perzistenci.

Tady jsem dost rozpačitý. Renesanci 2020 piju už poněkolikáté a nikdy se nesetkal s takto utlumeným stavem. Víno jsem otevíral cca 3 hodiny před degustací a vonělo jako obvykle. Po těch 3+ hodinách se tvářilo, jako by ho polovina chyběla. Postupně jsem ho ve skleničce zase otevíral, a vlastně hyo i dostal do stavu, kdy bylo zase super, ale už jsem se nedostal do té primární svěžesti a krystalické čistoty. Moc rád bych ho ještě zkoumal, ale bohužel je vyprodané.

Pár technických údajů: alkohol 12,5 %, zbytkový cukr 1,8 g/l, kyseliny 7,2 g/l.

Závěr

Romanovy Sauvignony hodnotím v ročníku 2020 jako skvělá vína. Jeho nejlepší „BIG“, novinka „Renaissance“ (byť při posledním hodnocení ve mně vznikají otázky), stále se lepšící „Výsluní“ i „Sahara“, krásné „Růženy“ a vlastně i zatím syrově nepoddajná „Stará hora“, která si říká o svůj čas. Dopřejte jí ho. I ostatním vínům. Rostou do krásy (zrovna jsem naslepo chutnal Saharu 2017). Jo, a moc se těším na ročník 2021. Od spousty vinařů zněl až „ódově“. :-)

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.