10. ledna 2022

Château d’Orschwihr: Vynikající Crémant d’Alsace

Styl vín Château d’Orschwihr mě přitahuje už několik let. Pokud bych ale měl vybrat jediné víno, které mě vždycky dostane, je to Crémant Brut. Jejich Blanc de Blancs je čisté Chardonnay, které stráví na kalech minimálně tři roky. Výjimkou ale nejsou ani vína, která stráví na kalech 5, 6, 7, 10, 12 nebo dokonce 15 let. A když je necháte trochu nazrát...

Château d’Orschwihr

První dochovaná zmínka o Château d’Orschwihr se datuje do roku 1049. Rodina Hartrmann koupila Château v roce 1854, bohužel v roce 1934 kompletně vyhořelo. Opravy a výstavby nových budov pokračovaly postupně až do roku 1973, sklepy a stáje byly jako vinné sklepy restaurovány v roce 1987 a rozšířeny v roce 2001.

Vinice začal Martin Hartmann komerčně využívat v 50. letech minulého století. Jeho syn Hubert v roce 1986 rozšířil jejich plochu z 6 na 25 ha. Od roku 2011 vede vinařství Gautier, který dále šiří dobré jméno vinařství. Jejich vína naleznete na lístcích nejlepších restaurací po celém světě.

Crémant d’Alsace

Crémant vyrobený klasickou metodou (sekundární kvašení na lahvi) se v Alsasku objevuje už od konce 19. století, do kategorie Crémant Alsace AOC by zařazen v roce 1976. Na jeho výrobu mohou být použity místní odrůdy Riesling, Pinot Blanc, Pinot Gris, Pinot Noir a Chardonnay.

Château d’Orschwihr dělá své Crémanty v kategorii Brut (dozáž do 6 g/l) čistě z Chardonnay, přimž polovina keřů určená pro jeho výrobu je vysázená v roce 1995, druhá pak v roce 1999. Vína tráví na kalech běžně 3 až 5 let, což je na úrovni apelačních podmínek pro ročníkové Champagne. V portfoliu má ale i vína, která strávila na kalech 7, 10, 12 nebo 15 let. I taková dnes ochutnáme.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2018 (foto 2 a)
Degorzáž 2021, necelé 3 roky na kalech. Vůně je divoká a rozdováděná, středně intenzívní, plnější, minerálně-ovocná (bílé broskve, citrusy), s tóny bílých květů a briošek. Chuť navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a celkem srovnané, v těle plnější, zatím syrové a neusazené, s výraznějším perlením a dlouhou perzistencí. Potřebuje aspoň půl roku na lahvi, než se usadí.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2016 (foto 2 b)
Degorzáž 2020, 3 roky na kalech. Ve vůni srovnané, intenzívnější, plnější, minerálně-ovocné (citrusy, broskve), s tóny briošků (výraznější než u 2018). Chuť navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté a harmonické, přesto stále působí dost syrově, v těle je plnější, má jemné perlení a dlouhou perzistenci. Delší čas na kalech i v lahvi je znát. Moc hezké a zábavné víno.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2013 (foto 3 a)
Degorzáž 2019, 5 let na kalech. Vůně je podmanivá, plná, intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (kompotované broskve, citrusy) s výraznými tóny briošků a másla. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je parádně šťavnaté (nejvyšší kyselina), komplexní, vrstvené a harmonické, přímé, s jemným perlením i texturou, má plnější tělo a velmi dlouhou perzistenci. Parádní vyváženost, nejvyšší šťavnatost. Špičkové bubliny. Zážitek.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2011 (foto 3 b)
Degorzáž 2018, 6 let na kalech. Vůně je jemná, elegantní, plnější a poměrně intenzívní, vyvážená, minerálně-ovocná (bílé broskve, citrusy) s tóny bílých květů a briošků. Chuť navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je příjemně šťavnaté, vyvážené a elegantní, s mírně výraznějším perlením než předešlé, v těle plnější, dlouhá perzistence. Moc hezké, ale 2013 je prostě lepší.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2010 (foto 4 a)
Degorzáž 2017, 6 let na kalech. Vůně je nazrálá, elegantní, plná, intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (žluté plody, citrusy), s tóny bílých květů, briošek, medu a náznakem čaje. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu a na Crémant výjimečně jemné perlení, je krásně šťavnaté, spojité a vyvážené, chuťově výrazné, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Výborné. Čas na lahvi přispívá k jemnosti a komplexnosti projevu.

Crémant d’Alsace Brut „Grande Cuvée“, AOC, 2010 (foto 4 b)
Degorzáž 2021, 10 let na kalech. Vůně je noblesní, plná, intenzívní a vyvážená, krásně nazrálá, minerálně-ovocná (citrusy, mandarinky, žluté plody) s výraznými tóny máslových briošků. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, byť zatím trošku syrovější (potřebuje čas na lahvi), spojité a harmonické, v těle plnější, s propracovanou texturou, jemným perlením a velmi dlouhou perzistencí. Nádherné víno snadno zaměnitelné s Champagne.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2006 (foto 5 a)
Degorzáž 2012, 5 let na kalech. Vůně je plnější, jemná až krémová, poměrně intenzívní, vyvážená, minerálně-citrusová s tóny mléčné kultury a briošků. Chuť krásně navazuje, jen jde trochu do hořčinky. Víno je velmi dobře postavené, celkem šťavnaté, harmonické a nazrálé, má velmi jemné perlení, plnější tělo a delší až dlouhou perzistenci. Nazrálé víno s úplně jiným průběhem než předešlé, hlavně kvůli menší svěžesti.

Crémant d’Alsace Brut, AOC, 2005 /Magnum (foto 5 b)
Degorzáž 2018, 12 let na kalech. Vůně je plná, intenzívní, výrazná a vyvážená, krémová, podmanivá a vrstevnatá, minerálně-ovocná (žluté plody, citrusy) s výraznými tóny briošků, medu, mléčného karamelu a květů divizny. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úchvatně šťavnaté, plné a harmonické, má jemnou texturou, lehce výraznější perlení a velmi dlouhou perzistencí. Parádní víno, které vyžaduje čas na lahvi.

Závěr

Pro Crémanty od Château d’Orschwihr jsou 3 roky nejkratší doba ležení na kalech. Tato degustace nabídla ohromně zajímavé srovnání různé délky ležení na kalech a zároveň i různého času stráveného na lahvi. Samozřejmě, čím delší čas stráví víno na kalech, tím je komplexnější, zábavnější a taky dražší. Neméně důležité je ale také ležení na lahvi po degorzáži. Dělá víno spojitějším, vyváženějším, nazrálejším, a taky zjemňuje perlení.

Crémanty od Château d’Orschwihr jsou pro mě výjimečné v poměru kvality a ceny. Ty s delším ležením na kalech se velmi blíží projevům Champagne, a jsou za cca třetinu až polovinu ceny. A to se počítá.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.