13. prosince 2021

Musigny: Vrchol delikátnosti

K apelaci Chambolle-Musigny mě váže silné citové pouto. Jemnost místního Pinotu Noir je neskutečná a vyhlášená. Když ale člověk vystoupí do těch nejvyšších pater, tedy Musigny Grand Cru nebo další nepřiznané GC s názvem „Les Amoureuses“ 1er Cru, dotkne se hvězd. A pak je tu ještě jedna další hvězda. Byť sotva viditelná. Musigny Blanc.

O apelaci Chambolle-Musigny, jejích vinicích včetně rozloh, podloží a dalších reálií už jsem psal. A tak se tentokrát podívám hlavně na vína, protože je na co. Čeká nás totiž Chambolle-Musigny AOC, Chambolle-Musigny 1er Cru, Bonnes-Mares Grand cru, Les Amoureuses 1er Cru, Musigny Grand Cru a Musigny Grand Cru Blanc dočasně degradované na Bourgogne Blanc (foto 1).

Jean-Claude Fourrier, Chambolle-Musigny AOC „Vieilles Vignes“, 1988 (foto 2a)
Víno otce dnešní hvězdy Jean-Marie Fourriera, který pracoval i u legendárního Henri Jayera. Vína Jeana-Claudea jsou ale selštější a rozhodně ne tak vycizelovaná. A to i přes velmi dobrý ročník 1988. Vůně je svěží, lehce nazrálá, středně intanzívní i plná, vyvážená, stále citelně ovocná (lesní jahody, třešně), s jemnou mineralitou a tóny bylinek, podhoubí a sudu. Chuť navazuje, přidává se červený rybíz. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté, přirozené a nekoplikované, v těle střední, se středními taniny a delší perzistencí. Na Chambolle trochu tvrdší začátek, ale ta ovocnost je i po více než 30 letech úžasná.

Comte de Vogüe, Chambolle-Musigny 1er Cru, 2003 (foto 2b)
Vinařství Comte de Vogüe asi není třeba představovat. Pokud vlastníte 2/3 GC Musigny, tak vlastně tvoříte dějiny. A toto 1er Cru je vyrobeno z hroznů mladých keřů z Musigny. Vůně je noblesní, jemná, elegantní, podmanivá a typická, plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (černé třešně a višně, peckovina), s dotekem mintu, bylin a sladkého tabáku, a taky sudem na pozadí. Chuť navazuje, přidává se kamenitost. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, jemné, hladké a harmonické, má jemnou texturu, plnější tělo a hladké střední až vyšší vyzrálé taniny a dlouhou perzistencí. Nádherné víno, které je názorným příkladem toho, že top vinařství si s přehledem poradí i s velmi teplým ročníkem.

Bouchard Père & Fils, Bonnes Mares Grand Cru, 2004 (foto 3a)
Velký vinař i négociant a první Grand Cru. V deštivém ročníku 2004. Vůně je zvláštně syrová, zábavná, intenzívnější, plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (třešně, jahodový džem, peckovina), s vegetálními tóny, kořením, čajem a sudem, a taky slunečnicovými semínky a trochu zelených tónů. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, jemné a zároveň syrové, vyvážené, v těle plnější, s jemnou texturou, středními taniny a delší až dlouhou perzistencí. Zajímavé a hezké víno, které horší ročník obral o eleganci, ale na oplátku mu nadělil zábavnost a syrovost.

Nicolas Potel, Bonnes Mares Grand Cru, 2005 (foto 3b)
Nicolas Potel je négociant bez vlastních hroznů, který nabízí špičková vína za výbornou cenu, což tohle víno v ročníku 2005 rozhodně potvrzuje. Vůně je jemná, a noblesní, intenzívní, plnější a vrstevnatá, minerálně-ovocná (třešně, višně, peckovina), s tóny fialek, zmoklé skály a střelného prachu, a sudem na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je geniálně šťavnaté a harmonické (byť jej čas na lahvi pozvedne do ještě vyšší dimenze), má jemnou texturu, střední až plnější tělo, hladké střední až vyšší ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. Špičkové Bonnes Mares ve vrcholném ročníku za cenu, která vám ještě umožní trochu dýchat.

Gerard Thienpont, Chambolle-Musigny 1er Cru „Les Amoureuses“, 1976 (foto 4a)
Rodina belgického obchodníka vlastnila či ještě stále vlastní vinařství v Bordeaux (např. Troplong Mondot či Vieux Château Certan), někteří členové víno rovněž dělali. Guillaume třeba v Kalifornii, Burgundsku, Itálii nebo Austrálii. A tak se dostali i do Chambolle. Vůně je elegantní, nazrálá a geniálně vyvážená, plnější a středně intenzívní, minerálně-ovocná (kompot z červených plodů), s tóny slaměnek, čaje a sudu. Chuť navazuje, jde více do čajů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, hodně svěží až přísné, srovnané, v těle střední, má střední až vyšší taniny a dlouhou perzistenci. Roky jsou znát, kondice je ale stále špičková. Super vzorek do skládačky, hlavně s ohledem na ročník.

Comte de Vogüe, Chambolle-Musigny 1er Cru „Les Amoureuses“, 2005 (foto 4b)
Top víno z 1er Cru Les Amoureuses, která by si zasloužila statut Grand Cru. Vůně je zavřená a přesto vrcholně noblesní, komplexní a elegantní, plnější, intenzívní, hluboká a vyvážená, minerálně-ovocná (třešňový a višňový kompot, peckovina), s podtextem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté a přes mládí dokonale harmonické, v těle plnější, s totálně vyhlazenými vyššími taniny a velmi dlouhou perzistencí. Vrcholné víno ve špičkovém ročníku. Vlastně “totální petelice”. Je tak plné, že těsně po nalití připomínala jeho vůně Tempranillo z Ribery del Duero. A jeho potenciál potvrzuje i fakt, že se odmítalo otevřít i po 12 hodinách od otevření. Tak snad na viděnou za 10 až 15 let…

Jacques Prieur, Musigny Grand Cru, 2003 (foto 5a)
Vůně je noblesní, otevřená, elegantní, komplexní a podmanivá, plná a intenzívní, minerálně-ovocná (černé třešně, višně, peckovina), s výraznou kamenitostí, tóny střelného prachu a podtextem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, komplexní a dokonale harmonické, v ideální kondici na pití, má jemnou texturu, plnější tělo, vyšší hladké ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. Nekonečná nádhera, víno na začátku lahvové zralosti, přístupné a omamné. Za mě dnešní vítěz degustace.

Comte de Vogüe, Bourgogne Blanc AOC, 2002 (foto 5b)
Největší rarita. Bílé Musigny. Na etiketě je sice Bourgogne Blanc, ale... Hrozny pocházejí z 0,5 ha vinice na Musigny Grand Cru, kde jsou vysázeny keře Chardonnay. V roce 1998 je vyklučili a vína kvůli mládí keřů degradovali na 10 let z GC na AOC. Ročník 2002 je první nebo druhý po vyklučení. Vůně působí extrémně mladě a syrově, přitom je plná, intenzívnější, krystalicky čistá a extrémně zajímavá a elegantní, minerálně-ovocná (citróny, citrusy), s tóny bílých květů a hluchavkového nektaru, soli s podtónem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je slinosbíhavě šťavnaté a srovnané, působí až nehorázně mladě, přitom je extrémně čisté, vrstevnaté, v těle plné, s jemnou texturou a velmi dlouhou perzistencí. Ten styl je úplně ojedinělý, jako byste purismus Coche-Dury nebo Roulota naroubovali na Corton-Charlemagne a otevřeli po třech letech. Jenže tohle víno má skoro 20. Šílenost. Zaoufale rád bych jej znovu ochutnal za 10 až 15 let. A taky ze starších keřů. Jako Musigny GC.

Závěr je tentokrát zbytečný. Jdu se podívat na hvězdnou oblohu...

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.