12. října 2021

Peter Lauer: Grosses Gewächs Rieslingy 2013

Jméno Peter Lauer možná není opředeno takovou gloriolou jako třeba Egon Müller nebo Clemens Busch, ale nenechte se zmást. Vína, která v tomto vinařství vznikají, své místo na slunci nezastupitelně mají. A pokud vedle sebe postavíte jejich tři vrcholné Grosses Gewächs Rieslingy „Kupp“, „Saarfeils“ a „Schonfels“ ve stejném ročníku (2013), stačí už jen mlčet a vnímat.

O vinařství Peter Lauer už jsem psal, stejně jako o jejich přístupu k vinaření a vlastně v globálu i vínech. Uběhl nějaký čas a teď se k němu vracím s porovnáním jeho tří vrcholných Grosses Gewächs Rieslingů „Kupp“, „Saarfeils“ a „Schonfels“ v ročníku 2013, ze kterých mi tečou slzy i sliny zároveň. A přestože pozemky, z nichž tato vína pocházejí, dělí doslova ohyb řeky (foto 1), je každé z nich úplně jiné.

Kupp

V roce 1956 dědeček Petera Lauera I zkultivoval na nově zakoupeném pozemku nejlepší část parcely Kupp, která je se 70 % svahem jeho nejstrmější a nejteplejší částí. Hrozny vyzrávají ideálním způsobem a zároveň maji odpovídající kyselost, což je klíčové. Aktuálně 65letá réva našla svou rovnováhu: nízkou výtěžnost a tím přirozenou vynikající kvalitu.

Riesling Fass 18 „Kupp“, Grosses Gewächs, 2013 (foto 2)
Vůně je podmanivá a přesto trochu zavřená (otevřeno 9 hodin dopředu), plná, poměrně intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (hrušky, kdoule, citrusy, kandovaná citrónová kůra), s tóny bílých květů a náznakem medu. Chuť navazuje, přidávají se tóny bílého čaje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je příjemně šťavnaté a harmonické, v těle plné, a má velmi dlouhou perzistenci. Přesto, že by mělo být z Lauerových GG nejvíce ovocné, působí docela složitě a není snadné jej uchopit nebo pochopit. Třeba se za pár let nabídne v přímějším světle.

Saarfiels

V dávné minulosti vzniklé podloží z písku, štěrku a kamenů tvoří koryto mladé řeky Saar, jež obtéká strmý štěrkový svah nazvaný Feils, který se nachází na poloostrově a je osázen starou révou (dnes 65 let). Tato hluboce zakořeněná réva a obzvláště teplé místo Feils, jehož půda je podobná Médocu, je základním předpokladem pro kvalitu tohoto vína.

Riesling Fass 13 „Saarfiels“, Grosses Gewächs, 2013 (foto3)
Vůně je totální elegance a podmanivost, intenzívní, plnější, perfektně vyvážená a vrstvená, minerálně-ovocná (tropické plody, ananas, citrusová linka), s dotekem akátového medu. Chuť navazuje, přidává se mandarinkový kompot. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, harmonické a noblesní, geniálně přístupné (a přesto má před sebou spoustu let), jemně texturované, s plnějším tělem a velmi dlouhou perzistencí. Ušlechtilá kráska v rozpuku.

Schonfels

V roce 1900 byla vína ze Saary nebo Mosely nejdražšími na světě a stála dvoj nebo trojnásobek ceny špičkových vín z Bordeaux nebo Burgundska. Více než sto let stará réva na Schonfelsu, útesu vysoko nad řekou Saar, pochází z tohoto období. Dnes 108letá vinná réva dává vynikající komplexní suché víno.

Riesling Fass 11 „Schonfels“, Grosses Gewächs, 2013 (foto 4)
Vůně je noblesní a vrcholně komplexní, intenzívní, plnjěší a dokonale vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, bílé plody), s tóny bílých květů, rozinek a náznakem medu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, harmonické a komplexní, v těle plnější až plné, ze všech tří s nejjemnější texturou a velmi dlouhou perzistencí. Vrcholný Riesling z Mosely. Teda Saary... :-)

Závěr

Každé ze tří Lauerových Grosses Gewächs je úplně jiné a přesto chcete pít všechna tři. Aktuálně zavřenější a nejhůře čitelný „Kupp“ je fajn, ale vzhledem ke stejné ceně jako ostatní dvě si své místo v mém sklepě si nevybojoval. Dvě další řadím do kategorie „geniální“ a „must have“. Fiels mě baví svou zářivou podmanivostí a Schonfels nebývalou komplexností ve všech směrech. Jsem na ně moc zvědav za 10, 15 a 20 let.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.