7. září 2021

Vinařství Nepraš & Co.: Bílá vína ročníku 2019

O Vinařství Nepraš & Co. a jejich vínech jsem psal už několikrát, takže to nebudu zdržovat. :-) Po složitém ročníku 2018 jsou očekávání od ročníku 2019 vysoká a sestava vypadá taky lákavě; nejdřív tři Rieslingy označované už klasicky „3“, „5“ a „7“, k nim další Riesling jako novinka v podobě naturálního vína bez přidané síry, a trojice stylově odlišných Sauvignonů blanc.

Možná bych u vín zvolil jiné degustační pořadí (foto 1), ale poslední Sauvignon je citelně na sudu a tak se přikloním k prezentaci, jak jsem ji zažil u Radka Nepraše. Začínáme tedy od Rieslingů...

„Altenberg“ Ryzlink rýnský „3“, p. s., 2019 (foto 2a)
Vůně je poměrně intenzívní, plnější, svěží a srovnaná, minerálně-ovocná (bílé broskve, jablka, citrusy) s dotekem bílých květů. Chuť navazuje, jen minerální slanost je citelnější. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, přes mladost (až syrovost) srovnané a vyvážené, v průběhu přímé a (pro mě příjemně) přísné, v těle střední až plnější, s delší až dlouhou perzistencí končící minerální slaností. Moc hezký rýňák, suchý a řízný, baví mě moc. Cena na vinařství je 290 Kč.

„Altenberg“ Ryzlink rýnský „5“, p. s., 2019 (foto 2b)
Vůně poměrně intenzívní, plná, hladká a vyvážená, minerálně-ovocná (meruňky, peckovina). Chuť navazuje, jde více do minerální slanosti. Víno je velmi dobře postavené, ideálně šťavnaté, harmonické a chuťově vyvážené, v těle plnější (lehce vyšší cukr oproti předešlému mu sluší i v těle), má delší až dlouhou perzistenci s velmi příjemnou ovocnou dochutí. Skvěle vyvážené víno s parádní pitelností. Cena na vinařství je 330 Kč.

„Altenberg“ Ryzlink rýnský „7“, p. s., 2019 (foto 3a)
Vůně je plná a intenzívní, lehce nasládlá a vyvážená, úžasně svěží, minerálně-ovocná (tropické plody, ananas) s dotekem medu a bílých květů. Chuť navazuje, přidávají se meruňky a mandle. Víno je velmi dobře postavené, příjemně šťavnaté a harmonické, působí lehce nasládle a zároveň chuťově vyváženě (sladkost, kyselina, jemná hořčinka), v těle je plnější až plné a má dlouhou perzistenci. Zajímavý kousek, takové pálavské Alsasko. :-) Cena na vinařství je 330 Kč.

Ryzlink rýnský „Sans soufre Natural“, p. s., 2018 (foto 3b)
Vůně je velmi plná a intenzívní, hutná, zábavná a vyvážená, minerálně-ovocná (tropické plody, kandovaná grepová lůra, citrusy) s dotekem medu a bylinek. Chuť dokonale navazuje, přidávají se citrusy. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté, výrazné a celkem srovnané, v těle poměrně plné, s delší perzistencí. Docela zajímavé víno, které ale postupně získává nádech, který mi není úplně příjemný a který jsem neuměl pojmenovat. Po delším hledání v „paměťovém šuplíku“ mi to došlo. V chuti jde postupně do pomerančového dropsu. Pro někoho to může být zajímavé, pro mě je ten tón nepřirozený. Cena na vinařství je 390 Kč.

Sauvignon blanc „U Božích muk“, kabinet, 2019 (foto 4a)
Vůně je aromaticky výrazná, intenzívní, středně plná a vyvážená, ovocná (angrešt, listy černého rybízu, citrusy) s jemnou mineralitou a květem černého bezu. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, příjemně šťavnaté a srovnané, v průběhu přímé, má střední tělo a delší perzistenci. Nekomplikovaný Sauvignon do gastronomie nebo na skleničku. Vůně mi nabízí více než chuť, která se postupně „slévá“. S kozím sýrem na grilu ale udělá radost snad každému. Cena na vinařství je 290 Kč.

Sauvignon blanc „Steinriegel“, p. s., 2019 (foto 4b)
Vůně je elegantní, poměrně intenzívní a středně plná, přímá a vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, na pozadí angrešt). Chuť dokonale navazuje, přidává se minerální slanost. Víno je velmi dobře strukturované, úžasně šťavnaté, přímé, zábavně přísné a harmonické, má střední tělo a dlouhou perzistencí. V rámci své třídy Sauvignon par excellence. Takto si to představuju. Cena na vinařství je 330 Kč.

Sauvignon blanc „Cask“, kabinet, 2019 (foto 4c)
Vůně je zajímavě elegantní, plnější, a poměrně intenzívní, vyvážená a hladká, ovocná (meruňky, angrešt, citrusy) s lehkou mineralitou, tóny vanilky, dotekem kávy a sudem na pozadí. Chuť navazuje, sud působí výrazněji. Víno je velmi dobře postavené, ideálně šťavnaté, chuťově vyvážené a harmonické, má plnější tělo, hladký až krémový průběh a dlouhou perzistenci. Na Moravu „trochu“ jiný Sauvignon, super do gastronomie (třeba s lososem na másle) nebo pro milovníky plnějších vín „na sudu“ jen tak. Cena na vinařství je 290 Kč.

Závěr

Některá vína Vinařství Nepraš & Co. ročníku 2018 u mě vyvolala rozpaky a proto jsem rád, a zároveň potvrzuji, že 2019 je návratem k tomu nejlepšímu, na co jsme u vinařství zvyklí. Rieslingy „3“, „5“ a „7“ mě stylově hodně baví, byť mým preferencím sedí hlavně „3“ a „5“. Riesling „Sans soufre Natural“ mi zpočátku přišel jako zajímavý počin, ale vzhledem k projevu jdoucímu do pro mě ne úplně přirozených chuťových „pásem“ bych si jej nevybral. Na druhou stranu je mi jasné, že pro někoho bude super a docela by mě zajímala debata, jak na koho z vás působí. Takže klidně přidejte své komentáře.

Co se týče Sauvignonů, „U Božích Muk“ je pro mě základnější verze z nižších poloh, „Cask“ vlastně taky, ale ten sud mu docela sluší a dává mu úplně jiných gastronomický dosah. A „Steinriegel“? Ten mi padl do noty a umím si představit pár večerů v jeho společnosti.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.