26. července 2021

Stapleton-Springer: Orange 2019 a BdPN 2014

Když jsem před pár lety poprvé ochutnal Blanc de Pinot Noir 2014, zaútočil na mě až neurvalou kyselinou. Prostě 2014, říkal jsem si. Ale další vjemy pro mě byly zajímavé a já byl zvědavý, co s vínem udělá čas. Ten čas teď nastal a historie se opakuje (tentokrát s Orange 2019). Ikdyž tedy ročník 2019 slibuje o dost víc. Takže... Jaká je 2019 a a jak nazrává BdPN 2014?

Jaroslav Springer, Orange, 2019 (foto 1)
Víno je vyrobeno z odrůdy Pinot Noir a jeho vůně je hodně svěží, mladá a syrová, přímá, intenzívnější a středně plná, minerálně-ovocná (pomerančová kůra, vyzrálý růžový grep), s citelnou vápenatostí a dotekem sudu. Chuť navazuje, jen jde více do grepů. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté s výraznou kyselinou a jemnou grepovou hořčinou, srovnané, v těle plnější, a má delší perzistenci. Zatím je hodně mladé a rozvrkočené, už teď se dá po přípravě užít, ale čas na lahvi mu rozhodně prospěje nejen k lepší integraci vysoké kyseliny a lepší spojitosti.

Stapleton & Springer, Blanc de Pinot Noir, 2014 (foto 2)
Vůně je hodně svěží, intenzívnější a středně plná, už příjemně vyvážená, minerálně-ovocná (meruňky, sušená pomrančová kůra), s dotekem sudu a štychem vápence. Chuť navazuje, přidávají se citróny. Celý komplex je intenzivnější než vůně. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté s výraznou kyselinou, jinak celkem srovnané a pěkně poskládané, v těle plnější, s delší perzistencí. Po pěti letech na lahvi je už příjemně učesané, dobře pitelné a zajímavé, přesto má stále potenciál pozitivně vyzrávat.

Závěr

Pinoty a Chardonnay z „Jarovy dílny“ mám rád a jsou pro mě určitě zajímavější než Orange a Blanc de Pinot Noir. I taková vína ale mají na trhu své místo a obdivovatele, kteří si rádi zpříjemní chvíle něčím méně seriózním a přesto zábavným. Obě vína do této kategorie bezesporu patří. Často se ale vypijí dřív, než se stačí trochu „spojit“ a dozrát. A to je podle mě škoda, protože jen syrovost a svěžest jsou u nich prostě málo. Dejte jim trochu času na lahvi a třeba vás začnou bavit ještě víc...

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.