22. června 2021

Weingut Dönnhoff: Kahlenberg vs Höllenpfad

Možná nejlépe vystihuje filozofii nejzářivější vinařské hvězdy německého regionu Nahe věta Hermanna Dönnhoffa: „Důležité je v žádném případě nezavlažovat ani na té nejsušší půdě. Pouze keře, které si dokážou svými kořeny proklestit mnohdy až patnáctimetrovou cestu k vodě přes skalnaté podloží, poskytují nejlepší hrozny pro výrobu vína.“

První oficiální zmínky o rodinném vinařství Dönnhoff se datují k roku 1761. Ve vinařství velmi rychle pochopili vliv a důležitost konkrétních vinic na projev vína a už ve dvacátých letech minulého století je plnili do lahví jako single-vineyard.

Dnes hospodaří na 28 ha, 80 % výsadby tvoří Riesling, na zbylých 20 % pěstují Weissburgunder (Rulanské bílé) a Grauburgunder (Rulandské šedé). Stáří keřů je mezi 15 a 65 lety, výnosy udržované na velmi solidních 38 až 50 hl/ha. Hodně zajímavé je půdní složení, které podle jednotlivých vinic tvoří pískovce, zvětralé břidlice a vulkanická hornina.

Vína dělají v různých kategoriích od základních až po Grosses Gewächs. Ke mně se dostaly jejich dva Rieslingy z Erste Lage vinic Kahlenberg a Höllenpfad v ročnících 2019, 2017 a 2016 (foto 1), což může nabídnout nejen zajímavé srovnání vlivu obou vinic a ukázat meziročníkové rozdíly, ale také trochu ukázat, jak se vína na lahvi vyvíjejí...

Kreuznach Kahlenberg

Historie vinice Kahlenberg sahá až do roku 1499 a po generace je brána jako referenční. Svah je orientován na jih a Riesling tu roste na štěrkovito(křemičito)-hlinité půdě, která dává vínům kořenitý charakter. Stáří vinic je 25 až 45 let, sklon 10 až 40 %, výnosy cca 50 hl/ha, klasifikace VDP Erste Lage. Vína kvasí v nerezových tancích při kontrolované teplotě. Následuje školení ve velkých dubových sudech po dobu 6 až 8 měsíců.

Weingut Dönnhoff, Riesling „Kahlenberg“ trocken, 2019 (foto 2a)
Vůně je jemná a podmanivá, středně intenzívní, plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, náznak tropických plodů), s tóny lipového květu a lehkou slaností. Chuť navazuje, jde více do citrusů včetně citrónové kůry. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, koncentrované a přes mladost harmonické, má jemnou texturu, plnější tělo a dlouhou perzistenci. Mládí a krása.

Weingut Dönnhoff, Riesling „Kahlenberg“ trocken, 2017 (foto 3a)
Vůně je plnější a středně intenzívní, podobná předešlé, ale s citelnou hořčinkou a nižší detailností, zpočátku více do citrusů a zajímavých tónů známých z Chita nebo Tonicu, později se objevuje vanilka. Chuť dokonale navazuje. Pevná a přesná struktura, šťavnatost a celkem i vyváženost, ale působí „slitěji“, bez větších detailů. Plnější tělo a delší až dlouhá perzistence. Pořád je to super víno, ale předešlé mě teď baví víc. Možná je v nějaké přechodné fázi a teprve zazáří. Ročník je to výborný.

Weingut Dönnhoff, Riesling „Kahlenberg“ trocken, 2016 (foto 3b)
Vůně je jemná, vzdušná, úžasně spojitá a podmanivá, intenzívnější a středně plná, minerálně-ovocná (citrusy, meruňky). Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté, harmonické a spojité, koncentrované, přímé a zábavné, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Parádní, už pěkně učesané víno. Baví mě moc.

Roxheimer Höllenpfad

Strmá jižně orientovaná vinice v postranním údolí střední části řeky Nahe. Zvětralý suchý červený záhřevný pískovec propůjčuje vínu jeho nenapodobitelný charakter s jemným intenzivním aroma a zároveň s elegantní pikantní minerální ovocitostí. Vynikající potenciál zrání. Stáří vinic 10 až 40 let, výnos cca 45 hl/ha.

Weingut Dönnhoff, Riesling „Höllenpfad“ trocken, 2019 (foto 2b)
Vůně je jemná, podmanivá, ale zároveň až maskulinně přísná, středně intenzívní, plnější a vyvážená, minerálně-ovocná (meruňky, citrusy), s tóny bílých květů, výraznou slaností a kořenitostí bílého pepře. Chuť navazuje, jen jde více do citrusů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je ideálně šťavnaté, koncentrované a harmonické, má přímý a přísný projev, plnější tělo a dlouhou perzistenci. Super víno ze super polohy.

Weingut Dönnhoff, Riesling „Höllenpfad“ trocken, 2017 (foto 4a)
Projevem velmi podobné 2019, jen uhlazenější a spojitější. Takto by to šlo... :-)

Weingut Dönnhoff, Riesling „Höllenpfad“ trocken, 2016 (foto 4b)
Také projevem podobné, jen ještě šťavnatější, rovněž jemné a spojité, do citrusů s lipovým květem, ale bez detailů podobn jako 2017 Kahlenberg. Samozřejmě super struktura a dlouhá perzistence.

Závěr

Vína od Weingut Dönnhoff jsem pil mnohokrát a vždy to je super zážitek. Meziročníkové srovnání více poloh je pro mě ale premiérové. Musím říct, že mě hodně baví obě 2019, přestože potenciál tohoto vína je aspoň 20 let. Ze srovnání starších ročníků usuzuji, že se vína po roce či dvou na lahvi trochu zavřou a jakoby „obalí“. Höllenpfadu hádám delší potenciál a možná proto se zavírá později (2016 oproti 2017 Kahlenbergu). Je to ale jen hypotéza, kterou se mi snad časem podaří potvrdit (nebo vyvrátit).

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.