19. dubna 2021

Weingut Vollenwieder a splněný moselský sen

V roce 1999 si Švýcar Daniel Vollenreider splnil sen o vlastním vinařství. Začínal prakticky bez prostředků na 2,5 akru téměř zapomenuté vinice Wolfer Goldgrube. Dnes? 6 ha super parcel na Wolfer Goldgrube, monopolním Schimbocku a Kröver Steffensberg, krystalicky čisté, autentické a zábavné Rieslingy se smyslnou elegancí patřící k tomu nej na Mosele.

Vinařství Vollenweider sídlí v městečku s velkou vinařskou historií, Traben-Trarbach. Na 6 ha vinic pěstuje jedinou odrůdu, Riesling. Nízká výnosnost (do 35 hl/ha) je dána nejen průdkými svahy vinic, kde se dá všechno dělat pouze ručně, ale také původními neroubovanými starými keři (některé jsou více než 100 let staré). Nové výsadby pak probíhají postupně a s vysokou hustotou keřů. Veškeré práce na vinici jsou čistě organické.

Vinařství se hlásí k moselské tradici a produkuje vína od suchých až po sladká. Jelikož preferuji ta suchá, zaměřím se hlavně na ně.

Weingut Vollenweider, Riesling „Felsenfest“, 2018
Vůně je elegantní, jemná, přímá, vyvážená a hlavně přirozená, středně plná, intenzívnější, ovocná (citrusy, lehce meruňky) s příjemnou prachovou mineralitou. Chuť navazuje, přidávají se tropické plody a jablka. Víno je velmi dobře postavené, ideálně šťavnaté, přes mladost (a teplý ročník) harmonické, v těle plnější, s přímým, ale ne přísným projevem a delší, minerálně-ovocnou perzistencí. Velmi příjemné překvapení hned na začátku.

Weingut Vollenweider, Riesling „Felsenfest“, 2016
Vůně je lehce nazrálá, středně intenzívní i plná, vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, jablka, hrušky). Chuť navazuje, přidávají se tropické plody. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté, ale takové celkově potlačené. Všechny vjemy jsou intenzitou níže, než bych očekával (možná špatná fáze otevření?). V těle je plnější, a má delší perzistenci, která jde více do minerality než do ovoce. Víno potřebuje prostor ke zrání!

Weingut Vollenweider, Riesling „Steffensberg“, 2017
Vůně je poměrně plná, intenzívnější, hutnější a vyvážená, minerálně-ovocná (žluté a tropické plody), přesto z ní mám podobný pocit utlumení jako z předešlého vína. Chuť navazuje, přidává se lehká grepová hořčinka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté a vyvážené (byť zatím hodně mladé a sevřené), v těle plnější, s pěknou texturou a delší ovocnou perzistencí s minerální hořčinkou v závěru. Víno vyžaduje čas ke zrání.

Weingut Vollenweider, Riesling „Steffensberg“, 2014 (foto 1)
Vůně je elegantní, vyvážená, intenzívnější, středně plná a zábavná, minerálně-ovocná (citrusy, trochu i žluté plody) s typickým břidlicovým nazrálým “smrádkem”. Chuť navazuje, přidávají se grepy. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté a harmonické, působí mlaději, má plnější tělo, jemnou texturu a delší až dlouhou perzistenci. Velké pozitivní překvapení. Na extrémně špatně hodnocený (a propršený) ročník je víno ve skvělé kondici a baví mě moc. Dal bych mu tak dva roky na lahvi a znovu ochutnal. Jo, a ta mineralita z šedé a modré břidlice, plus více než 60leté keře jsou pozvánkou, která se neodmítá…

Weingut Vollenweider, Riesling „Wolfen“, 2011 (foto 2)
Vůně je nazrálá, typicky ryzlinková a vyvážená, poměrně intenzívní, plnější, minerálně-ovocná (citrusy, ananas, mandle). Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, (bohužel jen) svěží, harmonické, v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Je zábavné hned teď. A popravdě, chybí mu trochu vyšší kyselina, takže bych ho do roka či dvou vypil. Časem nebude mít moc na čem stát.

Weingut Vollenweider, Riesling „Goldgrube“, 2013 (foto 3)
Vůně je lehce nazrálá, elegantní, vrstevnatá, jemná, vyvážená a geniálně strukturovaná, minerálně-ovocná (citrusy, meruňky včetně jader, náznak tropických plodů). Chuť navazuje, jen jde více do citrusů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté a harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Víno je minimálně o třídu lepší než předešlá a má velký potenciál zrání daný nejen vysokým podílem oxidu železa v podloží z šedé břidlice, ale také více než stoletými původními keři. Nádherný Riesling to je už teď, ale jeho čas teprve přijde…

Závěr

Neměl jsem žádná očekávání a jsem velmi spokojený. Od základních vín za hodně příznivou cenu člověk dostává báječné představení. Vlastně byla už ta základní vína tak zajímavá, že jsem je zapomněl nafotit. :-)

Trochu mě mate utlumenost velmi dobrých ročníků 2017 a 2016, která ale může být způsobená nevhodným časem otevření, a možná až příliš rychlý vývoj 2011 (velmi dobře hodnocený ročník, ale ta nižší kyselina ho nepotvrzuje). Naopak extrémně zábavná jsou vína ze špatných ročníků 2014, i vynikající “Goldgrube” 2013. To je až tak zajímavé, že bych ho rád zkoumal detailněji ve více ročnících až do 30 let nazrálosti…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.