4. ledna 2021

Lednové tipy vineval: Weingut Loersch (Mosela)

Začínáme znovu od začátku a tentokrát trochu jinak. Spojíme tipy s představením jednoho vinařství, Weingut Loersch z Mosely, a ochutnáme jejich Rieslingy. Od základek po top traťovku, od suchých (trocken) po polosladká (kabinett-feinherb). Široký záběr pro každou pusu. :-) A já vám k tomu přeju, aby byl rok 2021 rozmanitý a rozhodně zábavnější než ten loňský.

Weingut Loersch

Weingut Loersch, sídlící v obci Loewen, je malé rodinné vinařství, jehož historie se začala psát v roce 1640. Dnes hospodaří na 4,5 ha vinic a vede jej Alexander Loersch, který jej v roce 2002 převzal od svého otce. 90 % vinic je osázeno Rieslingem, kterému místní břidlicové podloží dává křídla. Jména vinohradů jako Trittenheimer Apotheke, Trittenheimer Altärchen, Piesporter Goldtröpfchen a Dhroner Hofberg patří na Mosele k těm nejvýše ceněným.

Alexanderova vinařská filozofie je jasná a úpřimná: „Každé víno je jiné. Každé víno je jedinečné. Mělo by to tak být a tak to i zůstane.“ Z toho vyplývá přirozený proces pěstování révy bez užití chemie, selektivní ruční sběr, jemné zpracování hroznů, spontánní kvašení na kvasinkách z vinice a také čas potřebný k dotažení procesů zrání. Tak pojďme ochutnat.
 

Weingut Loersch, Riesling „Blauschiefer“ trocken, 2019

Mosela, Německo

Popis vína: Vůně je intenzívnější, středně plná, mladinká a zatím trochu rozverná, výrazně minerální, ovocná (meruňky, limety a další citrusy), s tóny bílých květů, soli a kamení. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené a krásně šťavnaté (vysoká kyselina), přes svou „až okatou“ mladost srovnané, v chuti hodně přímé a spíše lehčí, se středním až mírně plnějším tělem a delší perzistencí s ovocně-slaným závěrem.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Loersch, Riesling 'Blauschiefer' trocken, 2019
275 Kč   OBJEDNAT

 

Weingut Loersch, Riesling „Altärchen“ kabinett trocken, 2019

Mosela, Německo

Popis vína: Vůně je poměrně intenzívní, plnější a vyvážená, se zvláštní dávkou mladické elegance, podmanivě minerálně-ovocná (citrusy, včetně kůry, trocha tropických plodů), s tóny bílých květů. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté, přes citelnou mladost vyvážené, se středním až mírně plnějším tělem a delší perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Loersch, Riesling 'Altärchen' kabinett trocken, 2019
340 Kč   OBJEDNAT

 

Weingut Loersch, Riesling „Devon-Terrassen“ trocken, Erste Lage, 2017

Mosela, Německo

Popis vína: Vůně je intenzívní a plná, stále dost mladá, přesto vyvážená, elegantní, minerálně-ovocná (meruňky, mirabelky, citrusy, dotek tropických plodů), s tóny šťávy z květů hluchavky. Chuť na vůni navazuje, jen jde více do citrusů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je parádně šťavnaté, harmonické a chuťově vyvážené, s jemnou texturou, plnějším tělem a dlouhou perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Loersch, Riesling 'Devon-Terrassen' trocken, Erste Lage, 2017
555 Kč   OBJEDNAT

 

Weingut Loersch, Riesling „Hoffberg“ kabinett feinherb, 2018

Mosela, Německo

Popis vína: Vůně je plnější až plná, intenzívnější a vyvážená, s jemnou podmanivou nasládlostí a zároveň slaností, minerálně-ovocná (citrusy, grepy, hrušky, lehce i jablka), s tóny bílých květů. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, ideálně šťavnaté, dokonale chuťově vyvážené (sladkost, šťavnatost, jemná hořčinka, minerální slanost), harmonické a zábavné, v těle plnější až plné, s delší až dlouhou perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Loersch, Riesling 'Hoffberg'“ kabinett feinherb, 2018
340 Kč   OBJEDNAT

 

Weingut Loersch, Riesling „Piesporter Goldtröpfchen“ kabinett, 2019

Mosela, Německo

Popis vína: Vůně je plná a poměrně intenzívní, srovnaná, minerálně-ovocná (meruňky, hrušky, citrusy), s dotekem medu a slaměnek. Chuť na vůni dokonale navazuje, přidává se citelná sladkost, geniálně vyvážená dalšími aspekty. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté, přes mladost perfektně harmonické, v těle plnější až plné, zábavné, s delší až dlouhou perzistencí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Weingut Loersch, Riesling 'Piesporter Goldtröpfchen' kabinett, 2019
390 Kč   OBJEDNAT

 

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.