18. května 2020

Španělský týden v Lidlu s víny za hubičku

Občas mě přepadne nutkání vyzkoušet, jak vlastně vypadají vína s cenou, která nemůže pokrýt ani výrobní náklady. A tak když jsem uviděl lidlovský leták se španělskými modely a „make-upem“ (rozuměj ambaláží) docela seriózních vín za 40 až 150 Kč, nápad přerostl v realitu. Byla to párty pro dřezový odtok nebo večírek aspoň trochu zábavného charakteru?

Vlastně to celé začalo dost smutně, protože většina vín byla v průběhu španělského týdne za zvýhodněné ceny, a když jsem dorazil nakupovat, regály byly už vyluxované. Po chvíli hledání jsem našel jediné víno, které bylo ve slevě. Když jsem ale prolezl krám pořádně, podařilo se mi dát dohromady kolekci jednoho bílého a sedmi červených vín (foto 1) z více regionů Španělska. Informace o ceně každého z nich uvádím u jednotlivých vín.

OS Portapazos, Vino Blanco (foto 2a)
Vůně je příjemná, středně plná i intenzívní, srovnaná, jdoucí do citrusů. Chuť navazuje, víno je dobře postavené, svěží a srovnané, má střední tělo i perzistenci. Na to, že není ani ročníkové a o odrůdě ani zmínka, docela příjemné překvapení. Slušně pitelné (11 % alc.), s jemnou osvěžující hořčinkou ideální do teplých dní. A za 69,90 Kč naprostou většinu lidí určitě nezklame.

Vega Eslora, Tempraniullo, VdT, 2018 (foto 2b)
Vůně je utlumená a působí zředěně, jde do kompotové šťávy z třešní. Chuť navazuje (třešně, peckovina, hořčinka). Víno je poměrně šťavnaté, v těle střední, má citelné (lehce drhnouc) taniny a střední dochuť končící na citrusech. Je to taková vodička, samostatně nepitelná, ale po dosypání kompotovaných třešní, přezrálé broskve, trochy alkoholu a sodovky solidní základ (12 % alc.) pro bowli u bazénu. Za 39,90 Kč to pro tuto příležitost jde. :-)

Abedia Mercier, A (Tempranillo, Merlot, Syrah), 2018 (foto 3a)
Vůně je plnější a poměrně intenzívní, srovnaná a syrově ovocná (třešně, švestky, peckovina). Chuť navazuje, jde více do švestek. Víno je slušně postavené, svěží a srovnané, má střední vyzrálé ovocné taniny, střední tělo a delší perzistenci. Etiketa moc lákavá není, zato obsah lahve na zapíjení roštěnky nebo klobás z grilu vhodný je. Kor při ceně 59,90 Kč.

CEO, Mencía, DO, 2018 (foto 3b)
Vůně je intenzívní, středně plná až plnější, lehce nasládlá a hlavně zpočátku nepřirozená, ovocná (třešně, višně) s výrazným vanilkovým luskem, kořením a postupně i animálními tóny. Chuť navazuje, je oproti vůní méně intenzívní, ubylo vanilky, přibylo hořčiny. Víno je dobře postavené a svěží, působí ale nepřirozeně až vyumělkovaně, má vyšší alkohol, střední taniny, tělo i perzistenci. V první fázi zklamání, protože od odrůdy Mencía z Bierza jsem určité očekávání měl. Později se ale v průběhu dramaticky změnilo. Objevily se animální tóny a přirozenější ovocnost a víno začalo být zajímavější. Jenže... Koho by teoreticky ve druhé části mohlo zajímat, opustí jej už na začátku. A kdo mu bude nakloněn na startu, s animálními tóny ho odloží. Prostě kočkopes. Poslední ve slevě. Ze 119 na 89,90 Kč. Pár korun. Zábava se nekonala. Žádná. Vlastně ano. Ta ambaláž. Je nepřehlédnutelná. A dokonce s červeným umělohmotným uzávěrem.

Hachón, Roble, DO, 2018 (foto 4a)
Vůně je syrová, středně plná i intenzívní, lehce zavřená, do tmavých plodů (ostružiny, višně) s dotekem vanilky, sudu a koření. Chuť navazuje, ale od poloviny chuti přijde exploze Haribo želé s příchutí lesní směs a udělá z vína kabaret a nudnou pouťovou záležitost. Jinak je víno dobře postavené, šťavnaté, má střední až plnější tělo, střední až plnější taniny a delší perzistenci. Jedná se o Tempranillo z Ribera del Duero, tři měsíce na sudu, které má všechny stavební prvky v pořádku, ale výsledek je umělý. Na kase nám ho asi zapomněli namarkovat, protože na účtu jsem ho nenašel. Takže ani nevím, kolik stojí. A vlastně je to fuk.

Castillo de Alcoy, Reserve, DO, 2016 (foto 4b)
Vůně je vyvážená, zábavná, plnější a poměrně intenzívní, ovocná (třešně, jahody, citrusová linka), s jemným sudem na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a srovnané, v těle střední až mírně plnější, se středními až vyššími ovocnými taniny a delší perzistencí. Zábavné víno z Valencie, které mi sedí lehkostí, vyvážeností a výbornou pitelností. A taky ambaláží. Fajn k jídlu i samostatně. Za 69,90 Kč největší překvapení degustace.

Gamellón, Crianza, DOP, 2017 (foto 5a)
Vůně je plná a poměrně intenzívní, vyvážená a primárně ovocná (třešně, višně, jahody, ostružiny), s tóny vanilky, koření, kávy a dřeva. Chuť navazuje, přidává se jemná citrusová linka. Víno je velmi dobře postavené, krásně šťavnaté a vyvážené, v těle plnější až plné, s vyššími hladkými taniny a delší až dlouhou perzistencí. Zajímavé víno, takové všeobjímající, miláček davů, přesně na hranici vinné zábavnosti a komerce. Je to kupáž Monastrellu a Cabernetu Sauvignon z oblasti Jumilla, má 14,5 % alc. Za 129 Kč se hodí na každou zahradní griládu. A má nepřehlédnutelnou lahev.

Cepa Lebrel, Crianza, DOCa, 2015 (foto 5b)
Vůně je vyvážená, přirozená, středně plná až plnější a poměrně intenzívní, minerálně-ovocná (třešně, višně, peckovina, citrusová linka), s tóny dřeva na pozadí. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté a vyvážené, lehce nazrálé, v těle střední až plnější, má vyšší vyzrálé ovocné taniny a delší perzistenci. Typické Tempranillo z oblasti Rioja, vyzrálé, se 13,5 % alc. Za 149 Kč super kauf pro všechny milovníky šťavnatých ovocných vín v této (i trochu vyšší) kategorii.

Závěr

Z očekávané divoké vody se vyvinul celkem zábavný výlet, který oddělil víno od plev. Španělsko je zemí, které umí nejen čerpat dotace z EU (to umí u nás kdekdo), ale také je umí rozumně použít. Díky tomu dokáže dodávat na trh vína, která mají v dané cenové kategorii nadstandardní kvalitu. Když pominu vína do 100 Kč (a i tady jsem z těch lidlovských našel něco, co by se dalo pít), tak třeba vína z Rioja od 150 Kč představují nejmenší riziko zklamání z nákupu v této cenové kategorii.

A tahle degustace? Nejvíc mě překvapila Reserva z Castillo de Alcoy z Valencie, která je za sedm pětek hodně super. A Gamellón a Crianza z Rioja... Říkám to nerad, ale za tu cenu pro ně na Moravě neexistuje konkurence.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.