Vinařství Baláž: Dobrá muzika za super cenu

Nedávno jsem se shodou okolností dostal na degustaci vín Vinařství Baláž, o němž jsem do té doby něměl ponětí. Některá vína na mě zapůsobila dost pozitivně, ovšem mnohem větší překvapení mě čekalo, když jsem se na konci dozvěděl jejich ceny. Tak trochu mi to připomíná příběh o malíři, který netuší, kolik si říct za obraz, protože neví, jakou hodnotu umí vytvořit.

Aby to zase neznělo jako úplná pohádka. Ne všechna vína pro mě spadala do kategorie „chci pít“. Už si přesně nepamatuji, která na té degustaci byla, ale pamatuji si na dvě výborná chardonnay, vlašák a rýňák. A určitě mě nezaujalo žádné červené. A tak jsem se rozhodl na vína podívat blíže a sehnal šest různých suchých přívlastkových. Za chvíli se na ně podíváme. Ale nejdřív pár slov o vinařství.

Vinařství Baláž

Rodinné Vinařství Baláž sídlí v Dolních Dunajovicích a podle webu spadají jeho počátky do 40. let minulého století. Po složitém období se ale začalo rozvíjet až po roce 1989, vinařskou firmu založil Jiří Baláž st. v roce 1995. Začátky nebyly jednoduché, protože až do roku 2001 byli závislí na nákupu hroznů od jiných pěstitelů. Jak si asi dokážeme představit, dělat kvalitní víno s jen částečně kontolovatelnou vstupní surovinou má blíž k eskamotérství než skutečnému vinaření.

A tak vznikla potřeba založení vlastních vinohradů, které postupně vznikaly na tratích Zimní vrch, Plotny, Pod slunným kopcem, Výsluní a Dunajovský kopec, všechny v katastru Dolních Dunajovic.

Mezi vlajkové lodi vinařství patří Ryzlink vlašský, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a stále víc populární a žádaná Pálava. A za sebe dodávám, že rozhodně i Chardonnay. Samo vinařství pak deklaruje úsilí o výrobu autentických vín, tedy práci s minimálními zásahy ve vinici a naopak maximální šetrností k přírodě a při vinifikaci.

Řady vín

Vinařství produkuje vína ve čtyřech řadách. První je Klasik (cca 70 % produkce, vína pro denní spotřebu), dále Baláž (suchá odrůdová vína s přívlastkem a potenciálem k archivaci), Tannowitz (vlajkové lodi, jen suchá vína s nejlepších parcel) a Pontic (projekt dvou mladých vinařů, Jiřího Baláže ml. a Markuse Taubenschusse, a jejich pohled nastupující vinařské generace na „pravidly nesvázaná“ očekávání).

Vína, o kterých budu psát (foto 1), spadají do řad Klasik (VZ, SVG), Baláž (RB, RV, RR), a Pontic (Ch). A trochu mě mrzí, že tu nemám nic z řady Tannowitz, protože na to Chardonnay na seznamovcací degustaci jsem ještě nezapomněl.

Veltlínské zelené, p. s., suché, 2018 (foto 2a)
Vůně je plnější, intenzívnější a vyvážená, odrůdově typická, ovocná (meruňky, peckovina, lehce jablka), s lehkou mineralitou a jemným dotekem akátového sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno je dobře postavené, šťavnaté a srovnané, poměrně extraktivní, má plnější tělo a delší perzistenci s lehce hořčinkovou dochutí
Za nějakých 165 Kč na vinařství dobrý kauf.

Sauvignon blanc, p. s., suché, 2018 (foto 2b)
Vůně je umírněně aromatická (žádné kopřivy), vyvážená, středně plná a vyvážená, čistá a přirozená, typicky (vyzrále) sauvignonovská, minerálně-ovocná (angrešt v různé nazrálosti bobulí). Chuť navazuje, přidávají se žluté plody. Víno je velmi dobře postavené, úžasně šťavnaté a harmonické (včetně skvěle integrovaných 13,5 % alc.), zábavné a výborně pitelné, má střední až plnější tělo a delší až dlouhou perzistenci. Vynikající Sauvignon za směšnou cenu 170 Kč. Bohužel už je vyprodaný.

Rulandské bílé, p. s., suché, 2018 (foto 3a)
Vůně je plnější, středně intenzívní, elegantní a odrůdově typická, vyvážená, primárně ovocná (jablka, bílý meloun, jemná citrusová linka). Chuť navazuje, přidává se lehká hořčinka jablečných jader. Víno je velmi dobře postavené, hezky šťavnaté a vyvážené, má plnější tělo a delší perzistenci. Velmi hezká, plnější Rulanda za více než přijatelných 190 Kč. Bohužel už také vyprodaná.

Riesling vlašský, p. s., suché, 2018 (foto 3b)
Vůně je svěží, středně plná i intenzívní, vybalancovaná, ovocná (jablka, žluté plody), s jemnou mineralitou, tóny akátových květů a dotekem medu. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, akorát šťavnaté, harmonické, v průběhu přímé, se středním až plnějším tělem, a delším závěrem. Výborný typický vlašák. Za 190 kaček další super kauf.

Ryzlink rýnský, p. s., suché, 2018 (foto 4a)
Vůně je výrazná, intenzívní a plnější, vyvážená a odrůdově typická, s dávkou zajímavé elegance, minerálně-ovocná (žluté plody, meruňky, citrusová linka). Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, parádně šťavnaté (vysoká kyselina), přes svou mladost vyvážené, v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Za mě patří do horních 10 % ryzlinků, co jsem z Moravy pil. A s cenou 210 Kč svou konkurenci válcuje.

Chardonnay „PONTIC“, p. s., suché, 2017 (foto 4b)
Vůně je plná, intenzívní a výrazná, bohatá a vyvážená, lehce oxidativní, minerálně-ovocná (žluté a tropické plody, citrusová linka), s tóny jogurtu, vanilky, mléčného karamelu a dřeva. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté (vyšší až vysoká kyselina), podmanivé a vyvážené, s plným tělem a delší až dlouhou perzistencí. Výborné, divočejší a tak trochu nespoutané Chardonnay, které má dobré mravy a poskytuje spoustu zábavy. Za 250 Kč super zábavný společník na celý večer. A v této cenové hladině asi bez konkurence.

Závěr

Co všechna vína degustovaná vína spojuje, je odrůdová typičnost, dobrá stavba, šťavnatost, a taky výborná návaznost vůně a chuti. Už tady bych u tolika odrůd zpracovávaných jedním vinařem v této kvalitě zatleskal. Pokud ale kouknu do ceníku a vidím, že hodnota těchto vín je podle odrůdy o cca 20 až 40 % výš než jejich reálná cena, máme tu adpeta na extrémně výhodný nákup. A přesně o ten tady jde...

Autor článku: PLI