24. července 2019

Krása nazrálých německých Rieslingů

Kdybych měl vybrat bílou odrůdu, která dokáže nejlépe nazrávat, byl by Riesling mou první volbou. A když Riesling, tak špičky z Alsaska a hlavně Německa. Jejich srovnání od různých producentů z oblastí Nahe, Pfalz a Rheingau je úchvatné, ovšem co dokážou ty z Mosely, je prostě unikátní. Spätlese a Auslese z let 2002 až 1971 určitě nenechají nikoho na pochybách.

Tuhle parádní degustaci má na svědomí Rosťa Kuneš z RareWine. Ochutnali jsme kousky (foto 1) od suchých (trocken) až po Auslese. A je třeba říct, že i ten nejstarší (ročník 1971) byl velkým zážitkem. A jakže se takto stará vína projevují? Přestože je Riesling aromatická odrůda a dal by se očekávat rockový nářez, u takto nazrálých vín (navíc z vyššího výkonnostního koše) bych se klonil spíše k symfonii. Klidné a dokonale vystavěné, sebevědomé a vtahující...

Bassermann-Jordan, „Forster Kirchenstuck“ Riesling Spätlese trocken, 1999 /Pfalz (foto 2a)
Vinařství s 300letou tradicí, dnes 49 ha. Vinice „Forster Kirchenstuck“ má 3,7 ha a dnes nese statut Grosses Gewächs. Ročník 1999 byl výjimečný: RP 95.
Elegantní, komplexní, lehce nazrálé a geniálně vyvážené, minerálně-ovocné (bílé broskve, mirabelky, ananas, citrusy), s tóny mokré skály, soli a dotekem sudu. V chuti se přidávají meruňky a peckovina. Skvěle strukturované, svěží, v těle plnější, harmonické, s úžasnou pitelností a dlouhou perzistencí. Nádherný kousek.

Schlossgut Diel, „Dorsheimer Burgberg“ Riesling Auslese, 1998 /Nahe (foto 2b)
Vinařství s 25 ha vinic, které mají od roku 1802. Na vinici „Dorsheimer Burgberg“ vlastní od 90. let 2 ha, také je to Grosses Gewächs a jedna z nejlepších poloh v Nahe. Podloží s vysokým obsahem železa a křemíku; ročník 1992 vynikající: RP 92. Od vůně elegantní, nazrálé, výrazné a vyvážené, minerálně-ovocné (vyzrálé meruňky, maracuja), s podtónem medu. Chuť navazuje. Pevná a přesná struktura, parádní šťavnatost spojená s jemnou sladkostí (víno působí jako téměř suché) dává harmonii a plnější tělo. Velmi dlouhá perzistence. Takto určitě ano.

Matuschka-Greiffenclau, Grügold „Schloss Volrads“ Rielsing, 1976 /Rheingau (foto 3a)
Vinařství Oestrich-Winkel má 48 ha a zámek postavený na římských základech ve 14. století. Ročník výjimečný: RP 91.
Od vůně plnější a intenzívní, nazrálé a vyvážené, minerálně-ovocné (vyzrálé meruňky, citrusová linka), s tóny bylinek a mandlí. Chuť navazuje, přidává se mandarinkový kompot z plechovky a citelná slanost. Pevná a přesná struktura, šťavnaté, suché a harmonické, se středním tělem. V chuti přísnější, úžasně pitelné víno s dlouhou perzistencí. Už trochu za vrcholem, ale stále super zážitek.

Karthäuserhof, Riesling „Eitelsbacher Karthauserhofberg“ Auslese, 2002 /Mosel (foto 3b)
Vinařství se rozkládá u říčky Ruwer a vlastní 19 ha vinic na břidlici. Vinice „Eitelsbacher Karthauserhofberg“ je monopolní Grosses Gewächs, ročník 2002 výjimečný: RP 91.
Od vůně plnější, středně intenzívní, jemné, nasládlé a vyvážené, minerálně-ovocné (ananas, bílé broskve), s tóny akátového medu a soli. Má pevnou a přesnou strukturu a příkladnou šťavnatost, je harmonické a působí rozhodně mlaději. Má střední tělo a velmi dlouhou perzistenci. Kdo ho nezná, asi jej mine. Nemá totiž etiketu. Teda kromě malé horní. Ale rozhodně stojí za pozornost. Prostě Mosela… :-)

Staatsweingüter Eltville, „Steinberger“ Riesling Spätlese, 1971 /Rheingau (foto 4a)
Vinařství založeno v roce 1803 Pruským státem, od roku 1945 vlastnictvím Hessenska; nyní součást Kloster Eberbach. Vinice jsou v kategorii Erstes Gewächs. Ročník 1971 zcela výjimečný: RP 98.
Od barvy letité víno (foto 4b) připomínájící spíše čaj. Ve vůni vyzrálé, plnější, komplexní a spojité, minerální, hodně do čaje s medem a nádechem citrusů a soli. Chuť navazuje, připomíná směs citrónového a meruňkového ledového čaje, včetně osvěžující hořčinky. Velmi dobře strukturované, šťavnaté a komplexní, stále harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Lepší už bylo, ale je to exemplární ukázka, co ryzlink umí. Není pro každého, ovšem srdce zkušenějšího vínomilce zaplesá.

Fritz Haag, „Brauenberger Juffer Sonnenuhr“ Riesling Auslese, Goldkapsel, 1998 /Mosel (foto 5a)
Vinařství vzniklo již v 17. století, dnes 16,5 ha. Vinice „Juffer Sonnenuhr“ má 10,5 ha (z toho Haag 3 ha) a sklon 65 až 80°. Ročník 1998 byl vynikající: RP 92.
Vůně je poměrně intenzívní, plnější a zároveň jemná, působí extrémně mladě, je vyvážená, minerálně-ovocná (bílé broskve, aloe, citrusy), s citelnou medovostí. Chuť dokonale navazuje. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, sladké a nádherně chuťově vyvážené, s hladkým průběhem, výbornou pitelností a velmi dlouhou pitelností. Tohle je Mosela. 7,5 % alkoholu, sladkost a slinosbíhavá kyselina. Krása.

Dr. Loosen, „Űrziger Wűrzgarten“ Riesling Auslese, Goldkapsel, 1990 /Mosel (foto 5b)
Vinařství s více než 200letou historií, 11 ha a keře s průměrným věkem 60 let. Vinice „Űrziger Wűrzgarten“ je prefyloxerní, dnes Grosse Lage. Ročník zcela výjimečný: RP 96.
Od vůně výrazné, intenzívní, středně plné až plnější, vyvážené a podmanivé, minerálně-ovocné (kandovaná pomerančová kůra, meruňky, mandarinky), med a sušené bylinky. Chuť dokonale navazuje. Pevná a přesná struktura, šťavnaté, harmonické, s mírnou hořčinkou pomerančové kůry, v těle plnější, skvěle pitelné, s velmi dlouhou perzistencí. Dr. Loosen je trochu komerčnější, ale… no prostě to chcete.

Egon Műller, „Scharzhofberger“ Riesling Spätlese, 1989 /Mosel (foto 6a)
Největší jméno (minimálně) na Mosele. Vinařství vlastní 8 ha na nejlepší trati „Scharzhofberger“ s podložím z šedé břidlice. Ročník 1989 byl výjimečný: RP 91. Víno zrálo v tradičních 600l sudech.
Od vůně elegantní, čisté a podmanivé, stylově trochu jako mladé Meursault od Coche-Dury, středně intenzívní, plnější, komplexní, ale i po 30 letech zoufale mladé: stačí se podívat na barvu (foto 6b), minerálně-ovocné (bílý meloun, bílé broskve), s podtónem bílých květů, akátového medu a soli. Chuť navazuje + bylinky, bílý čaj, medicinální tóny a dotek mintu. Pevná a přesná struktura, geniální šťavnatost, harmonie, vůbec ne sladké (jako předešlé), v těle plnější, jemné až něžné, řekl bych, velmi dlouhá perzistence. Egon vrchol, objektivně nejlepší víno degustace, ale prostě ne teď. Tak na shledanou za 10 let. Uff.

Závěr

Můžeme mít rádi Rieslingy odkudkoli; z Alsaska, které má svoje, z Rakouska, z různých regionů Německa (kteří to fakt umějí), ale Mosel je prostě Mosel. Dnes bych si pro zajímavost dal Kirchenstuck, Haaga nebo Diel, ale Egon… Prostě něco jako DRC. Howgh.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.