20. května 2019

Prinz Salm: Víc než 800 let rodinné vinařské tradice

800 let rodinné vinařské tradice? Tak to je možná nejstarší vinařství na světě! A v Německu určitě. 32 generací zkušeností a stále patrná nesmírná vášeň pro víno... Do Prahy zavítal současný majitel a vinař v jedné osbě, Prinz Felix zu Salm, aby představil své Rieslingy z regionů Nahe a Rheinhessen, seznámil nás se svou filozofií vinaření a pohledem na víno.

Společně s Felixem dorazila také jeho žena Victoria a nastupující mladá generace, malý princ Augustinus foto 1). Felix zasvěceně odpovídal na všechny otázky a popisoval rozdíly v terroir jednotlivých vinic. Řeč byla samozřejmě o podloží, přívětivost jednotlivých ročníků a vinifikaci a taky o tom, proč mají v logu dvě ryby. :-) Odpověď je vlastně nasnadě. Salm je německy losos a kromě rodného jména byli jeho předci také vášnivými rybáři. Prý byly dříve jejich řeky plné lososů.

Felix převzal kormidlo vinařství po ukončení studií na vinařské univerzitě v Geissenheimu v roce 2007. Dnes pěstuje na vinicích v Nahe a Rheinhessenu hlavně Riesling (cca 75 %) a burgundské odrůdy (Pinot Blanc, Pinot Gris a Pinot Noir), a taky trochu Scheurebe a Merlotu. A v mikromnožství ještě Osteiner, což je kříženec Rieslingu a Silvaneru.

Filozofie vinaření

Že se víno vyrábí na vinici a nikoli ve sklepě, vám dnes řekne asi každý racionálně smýšlející vinař. Když totiž nemáte zdravé a vyzrálé hrozny, výsledek bude vždy jen kompromis. A o tom na vinařství Prinz zu Salm nechtějí ani slyšet. K vinicím a přírodě přistupují naturálně a s veškerou úctou a respektem, vše podřizují zdravým hroznům. Ve vinici pracují konzervativně, ve sklepě naopak využívají moderní technologie, které zajišťují maximální možnou kavlitu jejich vín.

Riesling!

Tato degustace byla kromě úvodního vína zasvěcena primárně Rieslingu v různých podobách. Aby ne, jsme přece v Německu.

„La Principessa“ Rosé Sekt Brut (foto 2a)
Metoda Champenois, 16 měsíců na kalech, dozáž 10 g/l. 97 % Pinot Noir a 3 % Merlot z červené břidlice a písčité jíly. Minerálně-ovocné (třešně, jahody, náznak pomerančové kůry), středně jemné perlení, plnější tělo, jemná hořčinka, střední až delší perzistence. Dobře se pije, i tak by mu slušela větší kyselina.

Riesling Trocken, 2018 (foto 2b)
Zatím hodně mladé a syrové, minerálně-ovocné (jablka, meruňky, peckovina), citelné kvasinky a dotek medu. Šťavnaté, se středním tělem a delší perzitencí. Základní zábavné víno na denní pití, které potřebuje trochu času.

„Grünschiefer“ Riesling, 2017 (foto 3a)
Hrozny pocházejí z vinice Felseneck, která má podloží ze zelené břidlice (obsahuje sulfity). Striktní, přímé víno, florální, s citelnou mionerální slaností, náznakem meruněk, v chuti navíc citrusy. Šťavnaté, příjemné a vyvážené, byť zatím mladé víno, v těle střední až plnější, s delší perzistencí.

„Grünschiefer“ Riesling, 2014 (foto 3b)
Stylově podobné 2017, ale nazrálejší, hodně minerální a kamenité, šťavnaté, harmonické, v těle plnější a hodně slané. Tohle mě baví moc.

„Vom Roten Schiefer“ Riesling, 2017 (foto 3c)
Hrozny z vinic na Johannisbergu, Kirchbergu a Scharlachbergu, podloží z červené břidlice (kvůli obsahu železa). Od vůně podmanivé, srovnané a vyvážené, kamenité, minerálně-meruňkové, s tóny mandlí. Slinosbíhavě šťavnaté, harmonické a přímé víno se středním až plnějším tělem a delší až dlouhou perzistencí. Tohle chci a vy (asi) taky.

„Dalberger Ritterhölle“ Riesling, 2016 (foto 4a)
Hrozny z malého údolí na zelené břidlici, špatný ročník s výraznými dešti a brutálními selekcemi. Jemná, květinově-meruňková vůně s peckovinou, vyvážená a zábavná, v chuti navíc med, citrusy a výrazná slanost. Velmi dobře postavené, s výraznou dobře integrovanou kyselinou, střední až plnější v těle, s dlouhou perzistencí. Čekat, čekat, čekat!

„Dalberger Ritterhölle“ Riesling, 2014 (foto 4b)
Vůně: mokrá skála, sůl, květy, mandle; chuť navazuješ (jako by člověk olizoval zmoklé kamení). Šťavanté víno se středním až mírně plnějším tělem a dlouhou perzistencí s lehkou příjemnou osvěžující hořčinkou v dochuti. Baví mě moc.

„Kirchberg“ Riesling GG, 2015 (foto 5a)
Grosses Gewächs vinice vysázená v roce 1964, na červené břidlici s horní vrstvou křídy. Výtěžnost 50 hl/ha, 9 měsíců na kalech. Noblesní, vyvážené a elegantní víno, minerálně-ovocné (meruňky, červený grep a další citrusy), s dotekem medu. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, dokonale harmonické v celém průběhu, s plnějším tělem a dlouhou perzistencí. To podmanivé spojení vyzrálé ovocnosti s minerální slaností je doslova návykové. Víc takových. Za mě nejlepší víno degustace.

„Kirchberg“ Riesling GG, 2013 (foto 5b)
Nazrálé, minerálně-ovocné (žluté plody, i tropické), s tóny medu a soli. Výborně postavené víno, oproti předešlému tenčí, hodně šťavnaté (bohužel s vystupující kyselinou), v těle střední až plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Ta kyselina teď působí dost rušivě, snad jí čas trochu učeše.

„Fulseneck“ Riesling Kabinett, 2018 (foto 6a)
42 g/l cukr, 8,2 g/l kyselina, 7,5 % alkohol. Od vůně hodně mladé, “prachové”, svěží, lehce sladké, minerální a do žlutých plodů. Velmi dobře postavené, chuťově vyvážené mezi sladkostí a slaností, v těle plnější, srovanné, s delší perzistencí, končí do sucha. Zoufale mladé, potřebuje zrát.

„Fulseneck“ Riesling Kabinett, 1998 (foto 6b)
45 g/l cukr, 9 g/l kyselina, 7,5 % alkohol. Nazrálé, komplexní, intenzívní a vyvážené víno, kterému těch 20 let neskutečně sluší. Minerálně-ovocné (žluté a tropické plody) s tóny vanilky a mléčného karamelu. Víno má pevnou a přesnou strukturu, úžasnou šťavnatost (geniálně integrovaná vysoká kyselina), plnější tělo a přes sladkost přísnější projev, dlouhá perzistence, dochuť do sucha. Boží exemplář vyzráleho a skvěle vybalancovaného kabinettu.

„Two Princes“ Riesling, 2018 (foto 7a)
Víno odkazující na 2 generace princů. Svěží, mladý a přímý kousek, minerálně-ovocný (do meruněk), s dotekem mandlí. Dobře postavené víno s 10 % alkoholu, pěknou šťavnatostí (8 g/l kyselina), sladší (25 g/l cukr), se středním tělem a střední perzistencí. Chlastací víno na párty nebo k tenisu.

„Scharlachberg“ Riesling Auslese, 2017 (foto 7b)
100 g/l cukr, 9,3 g/l kyselina, 7,5 % alkohol. Od vůně úžasná plnost, intenzita a komplexnost, minerální ovocnost (žluté a bílé plody, ananas), citelný med. V chuti se přidávají osvěžující citrusy a rozinky. Pevná a přesná struktura, šťavnatost (vysoká kyselina), sladké, v těle plné, s výbornou texturou, úžasně harmonické a živé, s dlouhou perzistencí a obrovským potenciálem zrání (klidně 50 let). Kdo má rád sladká vína, zahýká blahem. Ta šťavnatost, spojitost a navíc suchý slaný závěr vás prostě dostanou.

Závěr

Víte, co mě kromě úžasného přístupu Felixe bavilo nejvíc? Že i ty nejsladší Rieslingy končí jako suché (a slané). V těle je sladkost, ale v dojezdu už ne. Prostě vás to baví pít a taky se to dobře páruje s jídlem. A ty suché Rieslingy? Tedy většina? Geniální Kirchberg GG v ročníku 2015, na tom jsem ulítl. Výborné víno. A pak „Vom Roten Schiefer“. Červená břidlice mě baví hned, už zamlada. Zelená, až nazraje. Felixovy Rieslingy rozhodně zrát umějí. A někdy jim stačí i 5 let...

Autoři článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.