6. května 2019

Květnové tipy vineval

Květen je v plném květu, čas strávený venku se prodlužuje a já dostal chuť na bílá vína. Přímá i plná, ovocná a minerální. A tak dávám tip na trojici vín z odrůdy Chardonnay, která mám v hlavě už delší dobu. Každé je z jiných podmínek i části světa. Proč? Chardonnay totiž dokáže výborně zosobnit terroir a taky otisk vinařovy filozofie. Ochutnejte je vedle sebe a uvidíte.

 

Neumeister, Morillon „Steierische Klassik“, 2017

Štýrsko, Rakousko

Popis vína: Vůně je jemná a elegantní, středně plná, minerálně-ovocná (meruňky, peckovina), s tóny vanilky, bylinek a mandlí. Chuť navazuje, jen mineralita je ještě výraznější, přidává se jemná kouřovost. Víno je velmi dobře postavené, slinosbíhavě šťavnaté, přes svou mladost srovnané a vyvážené, úžasně pitelné, v těle střední až plnější, s dlouhou minerálně-meruňkovou dochutí.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Neumeister, Morillon 'Steierische Klassik', 2017
460 Kč   OBJEDNAT

 

Domaine Belleville, Rully 1er Cru „Chapitre“, 2012

Burgundsko, Francie

Popis vína: Vůně je plná, poměrně intenzívni, nazrálá, hutná a zároveň elegantní, minerálně-ovocná (hruškový džem, žlutá jablka a bílé tropické plody), s tóny vanilky, mléčného karamelu a ušlechtilého dřeva. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, srovnané a nazrálé, chuťově vyvážené, v těle plné, a má dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Domaine Belleville, Rully 1er Cru 'Chapitre', 2012
616 Kč   OBJEDNAT

 

Sebastiani, Chardonnay, 2015

Kalifornie, USA

Popis vína: Vůně je plnější, poměrně intenzívní a elegantní, působí chladněji a vyváženě, je minerálně-ovocná (citrusy, žluté plody), s tóny vanilky, badyánu a pražených ořechů. Chuť na vůni navazuje, přidává se jemná nasládlost (jako Crème brûlée) a zároveň minerální slanost. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a harmonické, v porovnání s většinou kalifornských Chardonany působí podstatně chladněji, má plnější až plné tělo a dlouhou perzistenci.

Úplný popis přípravy vína je přístupný členům - Přihlásit nebo Stát se členem
Sebastiani, Chardonnay, 2015
458 Kč   OBJEDNAT

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.