25. března 2019

Vino Vino Vino: Top 3 z Burgenlandu

Burgenland. Rakouský region, který světu nabízí (nejen) frankovky, o kterých by se nám v Česku rádo alespoň zdálo. A když se na jednom místě sejdou Moric, Gesellmann a Heinrich se svými vlajkovými loděmi, je to ideální příležitost ty sny zhmotnit. Tohle jsou totiž vína, které pojmu frankovka přiřadí ve vašich myšlenkových nastaveních úplně jiný význam.

Společnost Vino Vino Vino představovala ve Vinném baru Bokovka nejvyšší řady vín od špičkových vinařů z Burgenlandu, které jdou právě do prodeje. Jména jako Moric, Gesellmann nebo Heinrich patří v Burgenlandu k tomu nej a ochutnat jejich top vína vedle sebe slibovalo úžasný zážitek.

Nejdřív ale musím pochválit člověka, který nám vína představoval, Tomáše Matějíčka. Jeho nadšení pro věc, erudovanost a spousta informací, kterými účastníky zásoboval, byly úžasné. Dokázal vytvořit atmosféru, která vinným seancím sluší. Tímto mu děkuji. A teď k vínům. Všechna byla otevřena cca 3 hodiny před degustací.

Moric

Moric, Blaufränkisch „Burgenland“, 2017 (foto 1a)
Cuvée z 20letých keřů různých pozemků, zrálo na 500litrových sudech. Od vůně plnější, středně intenzívní, ovocné (třešně, švestky), s jemnou mineralitou a tóny pepře a dřeva. Chuť navazuje; přidává se červený rybíz a lehká zemitost. Víno je velmi dobře postavené, hodně šťavnaté, přímé, v těle střední až plnější, s vyššími vyzrálými taniny, až na lehce vyšší alkohol srovnané, s delší perzistencí. Lehčí ale propracovaný styl Frankovky, těžící primárně ze šťavnatosti.

Moric, Blaufränkisch Reserve, 2015 (foto 1b)
Cuvée z hroznů různých vinic s průměrným stářím 20 let, zrálo 24 měsíců na starších baricích. Od vůně plné, podmanivé a intenzívní, minerálně-ovocné (ostružiny, višně, podtón grepové slupky), s tóny koření a kvalitního dřeva. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a elegantní, je ho tzv. plná pusa, v těle plné, zábavné, s vyššími hladkými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Teď je škoda ho pít, potřebuje čas na zrání. Aspoň 5 let. Do vrcholu tak 10.

Moric, Blaufränkisch „Lutzmannsburg“ Alte Reben, 2015 (foto 2)
Víno ze 100letých keřů ze štěrkového podloží s obsahem železa, zrálo 24 měsíců v baricích (část nových). Od nosu noblesní záležitost, plná, intenzívní, minerálně-ovocná (třešně, višně, švestky, ostružiny), s tóny zmoklé skály, koření, tmavé čokolády a podtextem dřeva. Chuť navazuje, přidává se citrusová linka. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a přes své mládí harmonické, s velmi jemnou texturou, plným vypracovaným tělem, výraznými vyzrálými ovocnými taniny a velmi dlouhou perzistencí. Geniální archetyp a vrchol pyramidy Frankovek v ranném stádiu zrání, má potenciál určitě na 20 let.

Gesellmann

Gesellmann, Op Eximium, 2013 (foto 3a)
Cuvée z 60 % Frankovky, 30 % Zweigeltu a 10 % St. Laurent, vinifikováno odděleně 18 měsíců na baricích, poté sceleno; a zrálo 3 měsíce ve větších sudech. Vůně je velmi plná, intenzívní, minerálně-ovocná (vyzrálé ostružiny a borůvky, linka žlutého grepu), s tóny koření a citrónové trávy. Chuť navazuje. Víno je výborně postavené, plné, šťavnaté, moderní (s výraznou složkou sudu, která ale nepřebíjí ovoce), má vyšší vyzrálé taniny a dlouhou perzistenci. Přes všechnu tu plnost a intenzitu je to až překvapivě příjemně přístupné víno.

Gesellmann, Bela Rex, 2013 (foto 3b)
Cuvée z 50 % Cabernetu a 50 % Merlotu, stáří keřů v průměru cca 25 let, 20 měsíců odděleně v 500litrových sudech, poté sceleno. Vůně je plnější, poměrně intenzívní, vyvážená, ovocná (tmavé plody, citrusová linka), s tóny vanilky a ušlechtilého dřeva. Chuť navazuje, víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, srovnané a přímé, v těle střední až plnější, se středními vyzrálými taniny, dlouhou perzistencí a jemnou hořčinkou v závěru. Připomíná jemnější vína z Bordeaux, jen působí „příliš čistě“.

Gesellmann, Hochberc, 2012 (foto 4)
Čistá Frankovka z 15leté vinice s hlinito-kamenitým podložím, zrála 30 měsíců v 500litrových sudech. Ve vůni plnější, intenzívní a elegantní, minerálně-ovocná (ostružiny, višně, grepová slupka na pozadí), s dotekem mintu, koření, vanilky a dřeva. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, plné a harmonické, s jemnou texturou, vyššími hladkými vyzrálými taniny a velmi dlouhou perzistencí. Noblesní návyková záležitost a větší potenciál zrání. Budu se těšit.

Heinrich

Heinrich, Pannobile, 2014 (foto 5a)
Cuvée z 55 % Zweigeltu a 45 % Frankovky z 25letých keřů z vinic na křídě a písku. Vůně je nazrálá, s animálními tóny, plnější a poměrně intenzívní, minerálně-ovocná (směs červených a tmavých plodů, citrusy). Chuť navazuje, ale citelnější jsou na úkor plodů citrusy. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, srovnané a přímé, v těle střední, se středními vyzrálými taniny a delší perzistencí. Působí komerčněji, a animální složka je silnější, než by mi bylo milé.

Heinrich, Gabarinza, 2013 (foto 5b)
Cuvée ze 40 % Zweigeltu, 30 % Frankovky a 30 % Merlotu, více než 30leté keře na křídě a písku, vinifikováno 20 měsíců v 500litrových sudech. Vůně je plnější, intenzívní, moderní a vyvážená, minerálně-ovocná (tmavé plody, borůvky, jemná citrusová linka), s dotekem mintu a citelným sudem. Chuť navazuje, přidávají se červené plody. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, v těle plnější až plné, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Moc hezké vyvážené cuvée, za 3 až 5 let bude lepší.

Heinrich, Salzberg, 2011 (foto 6)
Ne úplně tradiční cuvée z 50 % Frankovky a 50 % Merlotu, více než 30leté keře na červeném štěrku, vinifikováno 30 měsíců v 500litrových použitých sudech. Vůně je noblesní a spojitá, svalnatá, poměrně intenzívní a vyvážená, s jemnou animálností, minerálně-ovocná (tmavé plody, švestky, citrusová linka), s tónem koření a ušlechtilého dřeva. Chuť dokonale navazuje, dřevo je trochu vyšší. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a elegantní, v těle plnější až plné, s vyššími vyzrálými ovocnými taniny a velmi dlouhou perzistencí. Vrcholné víno vinařství, velké víno s velkým potenciálem zrání.

Závěr

Parádní představení! Původně mě na tuto akci nejvíc lákal Hochberc 2012 od Gesellmanna, ale jako prvnímu vzdávám hold Lutzmannsburgu 2015 od Morice. Sice je to víno, které nechcete platit (aktuálně v akci za 2.600 Kč), ale je to vrchol Frankovek se vším všudy. Moc mě baví už zmiňovaný Hochberc a také složením ne úplně obvyklý Salzberg od Heinricha. Tyhle vlajkové lodě jsou prostě jinde.

Z "těch dalších" se mi moc líbí Reserva od Morice a Op Eximium. Svůj styl má Moricova Frankovka „Burgenland“ (byť tady vedle těch dalších dostává trochu za uši); parádní, ikdyž na můj vkus až příliš plná, jsou vína od Heinricha. V každém případě kterékoli z těchto vín ochutnáte, budete nadšeni. Vivat Burgenland!

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.