18. června 2018

Domaine Weinbach: Riesling forever

Vína od Domaine Weinbach patří k tomu nej, co lze z Alsaska ochutnat. Rodinné vinařství, jehož slávu mají poslední dobou na svědomí hlavně ženy, je od roku 2005 vedeno podle definice Rudolfa Steinera striktně biodynamicky a vlastní certifikáty Ecocert a Demeter. Zajímalo mě, jak se na lahvi vyvíjejí jejich Rieslingy z různých vinic v ročnících 2009 až 1983.

Domaine Weinbach (pojmenované podle protékající říčky) leží na úpatí kopce Schlossberg, který nabízí výstavní Grand Cru polohu vhodnou primárně pro Riesling. Vinařství bylo postaveno kapucíny již v roce 1612 a v roce 1898 jej od státu zakoupili bratři Fallerové. Majetek rodiny později zdědil a výrazně pozdvihl Théo, jenž byl horlivým propagátorem apelačního systému a usiloval o zvýšení kvality vín.

Po jeho smrti v roce 1979 jeho manželka Colette společně s dcerami Catherine a Laurence navázaly na jeho odkaz a udělaly díky své vášni a citu pro víno z Domaine Weinbach baštu alsaských vín. V roce 1998 začaly na 8 ha vinic praktikovat Steinerovy biodynamické metody, které postupně rozšířily na celých 28 ha vinic. Od roku 2015 vede vinařství Catherine společně se svým synem Théem.

Na degustaci se sešla krásná kolekce Rieslingů (foto 1), od základních, přes Cuvée Théo až po Schlossberg Grand Cru (klasický, l’Inedit i Vendanges Tardives).

Riesling „Théo Faller“, AOC, 1983 (foto 2a)
Hrozny pocházejí z 5 ha vinice Clos de Capucin. Půda je zde hlinito-písčitá se štěrkem a oblázky. Vůně je plná, nazrálá a šťavnatá, minerálně-ovocná (žluté plody, citrusy), s dotekem medu, bylinek (včetně máty) a soli. Chuť navazuje, přidává se jemná citrusová hořčinka. Víno je velmi dobře postavené, svěží (střední kyselina) a srovnané, v těle plnější, totálně suché, ve slušné kondici, a má delší perzistenci se slanou dochutí. Moc hezké víno, které lepší už bylo. Stále má co nabídnout, jen by mu slušela větší šťavnatost.

Riesling, AOC, 1998 (foto 2b)
Vůně je poměrně plná a intenzívní, lehce nazrálá, minerálně-ovocná (žluté a lehce i tropické plody, citrusy včetně kůry) s podtóny medu a bylinkového čaje. Chuť navazuje, citelný je mandarinkový kompot. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, suché a harmonické, úžasně zábavné a pitelné, s delší až dlouhou perzistencí. Super stav, víno na vrcholu.

Riesling, AOC, 1997 (foto 3a)
Stejné víno jako předešlé, jen o rok starší. Vůně je poměrně plná a intenzívní, nazrálá, minerálně-ovocná (žluté i tropické plody, pomeranče), s tóny bylin a sušené pomerančové kůry. Chuť navazuje, přidává se pomerančová a čajová hořčinka. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, totálně suché, má střední až plnější tělo a delší až dlouhou perzistenci se slaně-pomerančovo-hořčinkovou dochutí. Hodně zajímavé víno, jiné než předešlé, které mi subjektivně bylo trošku blíže.

Riesling „Cuvée Théo“, AOC, 2009 (foto 3b)
Od vůně plné, intenzívnější a vybalancované, minerálně-ovocné (tropické plody – ananas, aloe, a bílé broskve), s tóny mintu, soli a akátového medu. Chuť navazuje, přidává se hořčina bílých grepů. Víno á pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, v projevu podmanivé, s plnějším tělem a dlouhou perzistencí. Baví mě i v tomhle mladé stavu, ale za pár let...

Riesling „Schlossberg“, Grand Cru, 2008 (foto 4a)
Vinice Schlossberg má písčitou půdu na žulovém podloží a dává vína jemnější, přímá a slaně-minerální. Vůně je kvůli mladosti vína trochu zavřená, přesto již teď elegantní, plná, intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (citrusy, hlavně grepy), s citelnou slaností. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a plné, s výbornou texturou a dlouhou perzistencí. Zatím ještě mladé, s potenciálem zrání. Vyžaduje svůj čas. Těším se za 5 let. Nádherný kousek.

Riesling „Schlossberg“, Grand Cru, 2003 (foto 4b)
Vůně je nazrálá, svěží a plnější, středně intenzívní, minerálně-ovocná (meruňky, mango, grepy), se zajímavými tóny drobenky (máslo, připečenou, karamel). Chuť navazuje, přidávají se osvěžující citrusy. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je svěží (střední kyselinka), srovnané, chuťově rozmanité a v těle plné, s delší perzistencí. Tady není nač čekat a je třeba jej rychle vypít. Aktuálně super skladba chutí a vůní, ale bude poměrně rychle uvadat.

Riesling „Schlossberg“ l’Inedit, Grand Cru, 2002 (foto 6a)
Přízvisko „l’Inedit“ znamená, že víno pochází z 60letých keřů situovaných uprostřed vinice, kde jsou ideální podmínky pro dokonale vyzrálé hrozny. Vůně je noblesní, plná, intenzívní a dokonale vyvážená, minerálně-ovocná (meruňková marmeláda, mango, kandovaná pomerančová kůra), s tóny sladkého koření, čaje, soli, medu a karamelu. Chuť navazuje, jen jde více do citrusů (grepy, mandarinky). Víno má pevnou a přesnou strukturu, je harmonické, s velmi jemnou texturou a plným tělem, vrstveným průběhem a velmi dlouhou perzistencí. Jeden z nejlepších Rieslingů, které jsem kdy pil.

Riesling „Schlossberg“, Grand Cru, VDT, 2004 (foto 6b)
A VDT neboli Vendanges Tardives, tedy pozdní sběr, na závěr. Sladké víno z demi-bouteille (0,375 ml). Vůně je opulentní, plná, sladká, intenzívní a vyvážená, minerálně-ovocná (kandované žluté plody, rozinky), s tóny diviznového medu. Chuť navazuje, přidávají se citrusy. Víno je velmi dobře postavené, svěží (střední kyselinka), srovnané a v těle plné, bohužel v průběhu dost ploché a nezachraňuje jej ani delší až dlouhá perzistence. Rozpačitost, čekal jsem víc. Prostě mu (na tu sladkost) zoufale chybí kyselinka.

Závěr

Jak jsem psal již v úvodu, vína od Domaine Weinbach miluju, a jejich Rieslingy zvlášť. A tady bych asi skončil. Protože... No prostě je ochutnejte. Ideálně 10 a více let nazrálé. Je to velký zážitek.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.