26. června 2017

WANTED: Riesling, ALIVE only.

Jsou degustace, kde se sejde všechno. Prostě se nenajde žádné „ale“. Skvělí lidé, super vína, ideální kondice vín a pár momentů pozitivních překvapení. A to navzdory faktu, že poskládat korektně pořadí vín prostě není možné, protože pak ztrácíte srovnání vybraných oblastí původu. I tak je ale zážitek natolik krásný, že samotná zábava je odměnou.

Když jsem dával tuto degustaci dohromady, měl jsem jen myšlenku na srovnání výborných ryzlinků z různých oblastí, kde se jim výjimečně daří. Těch oblastí je samozřejmě víc, ale je to jen hra a v talónu mohou být pouze čtyři esa. ;-) A tak jsem i s ohledem na dostupnost vybral Německo, Alsasko, Rakousko a jako zajímavost Tasmánii…

Josef Chromy, Riesling, 2011 (Tasmánie) (foto 1a)
Tohle víno má tak trochu spojitost s Českem. Josef Chromý jako mladý kluk emigroval do Austrálie, kde se stal nejdříve podnikatelem v potravinářském průmyslu a na stará kolena rozjel také velmi úspěšné vinaření… Vůně je středně plná a poměrně intenzívní, minerálně-ovocná (citrusy, bílý meloun), s bílými květy a jemnými tóny připomínajícími moselské rieslingy. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a harmonické, štíhlé, hravé a výborně pitelné, má delší perzistenci s lehkou hořčinkou citrusové kůry v dochuti. Víno na vrcholu, lepší už nebude.

Johann Donabaum, Riesling „Offenberg“ Smaragd, 2012 (Wachau, Rakousko) (foto 1b)
Vůně je plnější a výrazná, minerálně-ovocná (žluté a tropické plody, citrusy), vyvážená. Chuť navazuje, přidává se pro Wachau typický podtón vosku. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a vyvážené, v těle plnější, s delší až dlouhou perzistencí. Krásné víno, které mě moc baví. Zajímavostí oproti ostatním vínům je mnohem větší svalnatost (hlavně ve druhém kole), což jej činí složitějším na pití.

Kloster Eberbach, Riesling „Berg Rottland“ Spätlese Trocken, 2011 (Rheingau, Německo) (foto 2a)
Vinařství Kloster Eberbach je pozůstatkem církevních institucí, jež nashromáždily obrovské majetky a dnes funguje jako největší státní vinařství v Německu (ve vlastnictví Hesenska). Peněz na vinaření I výzkumy mají dost a na kvalitě jejich vín je to znát… Vůně je hodně výrazná a plná, s jemnou nasládlostí, minerálně-ovocná (bílé grepy, žluté plody), s tóny zmoklé skály. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a vyvážené (lehce off-dry), v těle plnější až plné, chuťové bohaté, s dlouhou perzistencí. Za necelé 4 stovky superkauf.

K. F. Groebe, Riesling „Kirchspiel“ Erstes Gewächs Trocken, 2007 (Rheinhessen, Německo) (foto 2b)
Rheinhessen v obecném vnímání kvality vín nedosahuje pověsti Rheingau nebo Mosely, ovšem toto víno je opravdu vynikající a rozhodně konkurenceschopné... Vůně poměrně intenzívní, elegantní a vyvážená, lehce nazrálá, minerálně-ovocná (citrusy, žluté a tropické plody) s citelnou slaností. Chuť navazuje, ukazují se bilé grepy a ananasová šťáva. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, v těle plnější, chuťově podmanivé, s dlouhou perzistencí a dalším potenciálem vývoje. Velmi příjemné překvapení!

Peter Lauer, Riesling „Schonfels“ Grosses Gewächs, 2013 (Mosel, Německo) (foto 3)
Můj favorit (a taky vítěz) degustace. Pochází z více než stoleté vinice a byť je ještě v plenkách, je prostě neodolatelné… Vůně je intenzívní, noblesní a vyvážená, “jemná a zároveň hustá”, minerálně-ovocná (citrusy, žluté plody). Chuť navazuje, přidávají se tropické plody. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, přes svou mladost harmonické a chuťově výrazné, s propracovanou texturou, velmi dlouhou perzistencí a obrovským potenciálem zrání.

Château d'Orschwihr, Riesling „Kessler“ Grand Cru, 2004 (Alsasko, Francie) (foto 4a)
Vůně je nazrálou a intenzívní směsicí soli, medu, rozinek, kandovaných žlutých a tropických plodů, a slaměnek. Chuť navazuje, ale je totálně suchá a oproti vůni doslova přísná; přidává se citrusová hořčinka. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, v těle plnější, srovnané, s delší až dlouhou perzistencí. Je to taková směs německé přísnosti suchých vín a alsaské nazrálé chuťové extravagance se slanou dochutí.

Domaine Valentin Zusslin, Riesling „Pfingstberg“ Grand Cru, 2007 (Alsasko, Francie) (foto 4b)
Rodinné bio-vinařství a jeho vlajková loď… Vůně je svěží, plná a intenzívní, minerálně-ovocná (citrusy, žluté plody) , s dotekem medu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, plné a harmonické, stále mladé, s dlouhou perzistencí a dalším potenciálem vývoje. Líbí se mi moc. Krásné, dobře stavěné a pořád mladé.

Závěr

Jsem nadšený. Postavit do jedné degustace sedm individualit s jasně definovanými rolemi a úkoly na daných postech, dostat z nich v jeden okamžik všechny jejich silné stránky tak, aby byly využity ve prospěch celku, to je v kolektivních disciplínách snem a zároveň odměnou pro každého kouče… :-)

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.