15. května 2017

Galadegustace Víno Markuzzi 2017

26. května se ve Francouzské restauraci v Obecním domě v Praze konala Galadegustace vín společnosti Víno Markuzzi, jež se specializuje primárně na Itálii. Vína představovali zástupci vinařství i samotní majitelé. A jelikož se zároveň jednalo o oslavu jejího desetiletého působení na českém trhu, byla kromě vín z aktuálního ročníku k ochutnání i některá nazrálejší.

Společnost Víno Markuzzi asi není třeba sáhodlouze představovat. Stačí vyslovit jména jako Giacomo Conterno, Cordero Di Montezemolo, Marchesi Di Grésy, Salvioni, Fontodi nebo třeba Lisini, a průměrně znalému milovníkovi vína je jasné, že koncentrace „těch velkých“ je tady obrovská.

Majitel společnosti, Jirka Markuzzi, má ale čich i na mnohem méně známá vinařství, která zatím neobsazují přední příčky pomyslného žebříčku nejžádanějších vín. To ale neznamená, že tomu za pár let nemůže být jinak.

Skvěle zvolený je podle mého názoru i prostor Obecního domu (foto 1), který je nejen dostatečně vzdušný, ale také reprezentativní. V hlavní roli je tu ale víno…

Alto-Adige

Hned na úvod mě čekalo velmi pozitivní překvapení v podobě vín z vinařství Castel Juval. Víno z odrůdy Muller-Thurgau obvykle nebývá předmětem velkých očekávání (natož naplnění), ale to od Martina Auricha (foto 2a) se pro mě vejde mezi nejlepších pět, které jsem kdy pil. Skvělý je také Pinot Bianco a hlavně jeho Rieslingy z minerálních podloží. Pro mě byl nejzajímavější Riesling Unterortl 2016 z minimálně 20 let starých keřů. A také polosuchý, skvěle vyvážený Riesling Windbichl 2008 s 15 g/l zbytkového cukru.

Friuli

Tady mě oslovilo hlavně jednoodrůdové Friulano 2015 od vinařství Franco Toros (foto 2b) a můj oblíbený Sauvignon Picol od vinařství Lis Neris. Zajímavé bylo také srovnání jejich Pinotu Grigio na sudu v ročnících 2015 a 2008 v láhvi Magnum.

Piemont

Přehlídku velkých vín začínám u Marchesi di Grésy. Vína přijel společně s Jeffem Chilcottem představit sám Marchesi Alberto di Grésy (foto 3a). Moc se mi líbí elegantní styl jeho vín, ať už jde o Barberu Monte Colombo 2011 nebo Barbaresco Martinenga 2013 a 2008, a hlavně pak Barbaresco Gaiun Martinenga 2010Barbaresco Camp Gros Martinenga Riserva 2011.

Docela rozpačitý jsem ale byl u stánku Conterno Fantino. Vína mi připadala tak čistá, až bych je skoro nazval sterilními. Jedinou výjimkou bylo Barolo Siri Ginestra v ročníku 2008 (foto 3b), ovocné, vyvážené a noblesní víno, které je radost pít. Vína novějších ročníků jako by byla dělána jinak…

Naopak vinařství Cordero di Montezemolo mě opět bavilo. Od základního Arneis 2016 přes vynikající Barberu Funtani Superiore 2014, Barolo Monfalletto 2013, až po mé oblíbené Barolo Enrico VI 2013, strukturované, harmonické a doslova husté víno plné elegance. A marné nebylo ani Barolo Bricco Gattera 2008 (foto 4a) z pětilitrové lahve. :-)

Vrcholným zážitkem piemontských vín ovšem byla podle očekávání ta z vinařství Giacomo Conterno. Jak Barbera Cascina Franca 2014, tak i Barolo Riserva Monfortino 2012 (obě v lahvích Magnum) patří k nejužší špičce oblasti, a byť na svůj vrchol budou ještě dlouze vyzrávat, jejich noblesa, síla a jemná textura jsou doslova návykové.

Toskánsko

Další silná skupina v repertoáru Víno Markuzzi. Klasicky udělaná, na velkých slavonských dubových sudech školená vína vinařství Lisini (foto 5a) dokazují, že mohou směle konkurovat (a pro spoustu milovníků vína i předčít) ta moderní, hutná, ovocem nabitá. Brunello di Montalcino 2012 a hlavně Brunello di Montalcino Ugolaia 2010, které jsem tu ochutnal, jsou toho zářným příkladem.

A další velké jméno… vinařství Fontodi z Chianti a jejich plná, koncentrovaná vína nám představil Giovanni Manetti (foto 5a). Dostalo mě výtečné Vigna del Sorbo Chianti Classico Riserva 2013 a samozřejmě hvězda vinařství Flaccianello della Pieve 2013, rovněž 100 % Sangiovese. Tohle víno nikdy nezklame, jen potřebuje svůj čas na zrání, což potvrdilo i v ročníku 2008 z pětilitrové lahve.

Zapomenout nesmím ani na „největší“ Brunello di Montalcino (v ročníku 2012) na akci, od vinařství Salvioni (foto 6a), které na ochozu, tak trochu stranou od velkého dění, mohlo některým i uniknout…

Kampánie

Kampánii nelze přeskočit. Už „základní“ Aglianico Il Core 2014 od vinařství Montevetrano je víno, které byste neměli minout. Typické, trochu poddajné a trochu přísné, jako růže, které neodlámete trny. Ovšem opravdový koncert zažijete až s Montevetrano IGT 2013 (foto 6b). Je to poklad s etiketou, kterou snadno přehlédnete…

Sardinie

Pro mě největší překvapení celé akce. Skvělá vína primárně z odrůdy Cannonau (pro frankofily Grenache) ze žulového podloží a 60 až 70 let starých keřů od vinařství Giuseppe Gabbas: Lillové 2015, Dule Classico 2013 a Arbóre Riserva 2012 mě (nejen svou báječnou pitelností) zaujala natolik, že jsem je dokonce zapomněl vyfotit. No, stejně jsme se neviděli naposledy…

Sicílie

Kdo zná jen základní ovocná sicilská vína z odrůdy Nero d’Avola, asi by při ochutnání vín vinařství Palari zalapal po dechu. Skvělé a vyvážené Rosso del Soprano 2011 (foto 7a), geniální Faro DOC 2010, cuvée z historických autochtonních odrůd Nerello Mascalese, Cappuccio, Nocera, Palumba, Acitana a Galetena (navodila mi obraz Salvadora Dalího Galatea das Esferas a tak trochu i vyjadřuje éteričnost tohoto vína), a Santa.Né 2009 (foto 7b), cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot z 80 až 100 let starých keřů definují ve svých kategoriích hranici, kam až může kvalita sicilských vín vystoupat.

Závěr

Výborná akce se skvělými víny (mnohdy v porovnání aktuálního ročníku a nazrálejší varianty z ročníku 2008) a hlavně možnost popovídat si napřímo z představiteli jednotlivých vinařství a dozvědět se informace o pěstování a výrobě, které nejsou běžně publikované.

A taky zábavné potvrzení, že pokud vám dá k ochutnání víno italský, francouzský, německý, španělský, rakouský, … vinař, počká, až začnete mluvit sám. Zatímco když dostanete do skleničky víno od většiny moravských vinařů, než strčíte nos do poháru, znáte recept na ovocný salát…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.