4. května 2017

Merlot d’Or: Bourgogne Millésimes 2008 až 2015

27. a 28. dubna 2017 proběhla v režii společnosti Merlot d’Or průřezová degustace bílých a červených burgundských vín z ročníků 2008 až 2015. V příjemném prostředí Střešního Salonu Bellevue s krásnými výhledy na Prahu bylo možno na vlastní chuťové pohárky zjistit, jak se tato vína aktuálně tváří. A jak to u burgundských vín bývá, o překvapení nebyla nouze.

Střešní Salon Bellevue má své kouzlo. Co do prostoru je spíše menší, ale působí útulně a dalo by se říct i domácky. Lidí dorazilo tak akorát (foto 1), ikdyž s přibývajícími hodinami se u jednotlivých stolků vytvářela fronta zájemců o další vzorky.

Co mě vyloženě potěšilo, bylo nabízené sklo (foto 2) a taky perfektně nastavená teplota vín. Nechat si pokazit zážitek z báječného vína nevhodnou sklenicí nebo nesprávnou teplotou by bylo dost smutné. U „Merlotů“ ale vědí, co dělají.

Neřízená degustace 16 bílých a 17 červených vín byla rozdělena na čtyři stolky s obsluhou a zároveň „informační službou“.

Stolek první: Bourgogne Blanc a Chablis

Hned úvodní srovnání tří 1er Cru z této oblasti vtáhne člověka do děje. Zaujalo mě jak jemnější, ikdyž strukturou pevné Billaud Simon, Chablis 1er Cru "Mont de Milieu" 2012 (foto 3a), tak plnější a výraznější, s výborně integrovaným sudem udělané Pascal Bouchard, Chablis 1er Cru "Montmains" Vieilles Vignes 2013 (foto 3b).

Z dalších vín se mi moc líbí styl Michel Bouzereau, Bourgogne Chardonnay 2015, vyvážené, elegantní a šťavnaté; až aktuálně nad očekávání zábavné Hubert Lamy, Bourgogne Chardonnay "Les Chataigners", 2014 (foto 4a) s doslova křupavou kyselinkou, ale zároveň veškerou spojitostí a harmonií zatím syrových složek vína v tomto chladnějším ročníku. A konečně Chateau Fuissé, Saint-Véran "Les Morats", 2014 (foto 4b), chuťově vyvážené, dobře postavené a krásně pitelné víno, které díky uvedené cenovce (385 Kč) pasuji na možného černého koně prodejních statistik.

Stolek druhý: Bourgogne Village Blanc

I tady bylo pěkných vín povícero, ale nejvíc mě pobavila dvě. Simon Bize, Savigny-les-Beaune Blanc 2013 (foto 5a), plné, výborně strukturované a hlavně přirozené víno s citelným vlivem sudu, které je ale primárně citrusové s příjemným minerálním podtextem. Ještě více mi lahodilo Michel Bouzereau, Meursault "Les Grands Charrons" 2015 (foto 5b, elegantní, syrové a přitom totálně harmonické citrusové víno podpořené minerální slaností, s jemnou texturou a dlouhou perzistencí. Za mě nejlepší bílé na degustaci.

Stolek třetí: Bourgogne Rouge

A jdeme na červená. Šest stylově odlišných vín vyznávajících různé představy o „základním“ burgundském pinotu. Kvalitativně jsou na tom podobně, výrazně vyčnívá jen jedno: Lucien le Moine, Bourgogne Rouge 2012 (foto 6b), které je plnější, vyváženější a hlavně lépe strukturované než ostatní vína v této kategorii. Přesto zmíním ještě jedno víno: Rossignol-Trapet, Bourgogne Rouge 2014 (foto 6a), které je takové éterické, jemné a elegantní, dalo by se říci ženské.

Stolek čtvrtý: Bourgogne Village Rouge

Z mého pohledu nejkontroverznější stolek. Teda co se vín týče. Obecná kvalita v rámci cenové kategorie je v pořádku, přesto se projevuje fázovitost vývoje Pinotu Noir. Proč? Pinot Noir je trochu nevyzpytatelná odrůda. Když dává, je to pro mnohé vrchol elegance červených vín. Má ale své vrtochy. Na lahvi se vyvíjí nelineárně nejen v průběhu let, ale také v průběhu sezón v rámci roku. Je jako dítě, které má svou hlavu. Musíte ho prostě milovat, a když má „své nálady“, tak ho nechat být. Pak je totiž umanutý, stojí jen na kyselině a působí „téměř“ prázdně.

A právě to se aktuálně děje třeba Simon Bize, Savigny les Beaune "Les Bourgeots" 2012 nebo Domaine Parrent, Monthelie 1er Cru "Les Champs Fulliot" 2011. Ještě průkaznější je to ovšem u Rossignol-Trapet, Gevrey Chambertin Vieilles Vignes 2014 a Marchard Grillot, Gevrey-Chambertin 1er Cru "La Perriere" 2012. Pokud tato vína máte, zkuste je znovu na podzim nebo spíš na příští podzim. Rozdíl bude propastný…

Naopak mě svým projevem hodně pozitivně překvapilo Tollot Beaut, Savigny les Beaune 1er Cru "Savigny-Champ-Chevrey" 2014 (foto 7a), který na pozadí citrusových plodů tvoří kompozici červených i tmavých plodů s podtónem mléčného karamelu, je vyvážené a elegantní, výborně postavené a konzistentní.

Ještě větším překvapením pak pro mě byl můj vítěz „červené“ neřízené degustace, Albert Morot, Beaune 1er Cru "Les Teurons" 2012 (foto 7b). Výrazné a lehce nazrálé víno se všemi pozitivními aspekty mladého Pinotu Noir. Neskutečné propojení ovocnosti třešní a minerality mi dokonce stylově připomnělo vína synovce madame Leroy, Henry Frederica Roche z vinařství Domaine Prieuré Roch. A ten hraje hodně vysokou ligu.

Řízená degustace

V rámci řízené degustace jsme ochutnali tři vína (foto 8). Les Héritiers du Comte Lafon, Macôn Chardonnay "Clos de la Crochette" 2015 je „sotva-z-vejce-vylíhlé“ a potřebuje aspoň pět let, aby s ním byla řeč. Přesto působí kompaktně, ikdyž po všech těch předešlých barikových kouscích přece jen trochu subtilněji.

Další dvě vína spadají pod Hospices de Beaune, a kvalitativně i „dřívějším datem narození“ spadají do jiné divize. Přesto na mě Hospice de Beaune, Meursault Charmes 1er Cru "Baherze de Lanlay" 2010 zapůsobilo dost rozpačitě. Má sice sílu, tělo, strukturu i délku, ale zároveň taky patrné oxidativní tóny. Prý bylo otevřeno 24 hodin dopředu a ta oxidativnost se ztratí, ale můj náhled je jiný. Pokud to nebyla chyba lahve, lepší už nebude.

Úplně jiná píseň, teda vlastně hned celý koncert, je Hospice de Beaune, Pommard "Cuvée Raymond Cyrot" 2009 z rukou Mounira Saoumy z vinařství Lucien le Moine. Geniálně udělaný „vesnický“ Pommard, plný, s pevnou a přesnou stavbou, výraznými vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Pro mě určitě nejlepší červené na této akci. A abych přiblížil zájem o něj… Umíte si představit, že by se po víně mohlo zaprášit?

Závěr

Máte-li rádi burgundská vína, je čas je nakoupit. Ročník 2015 přinesl výrazné navýšení cen, totéž bude platit i pro ročník 2016. A vzhledem ke kvalitám vín a rozměrům Burgundska lze s jistotou tvrdit, že tyto ceny už těžko někdy poklesnou...

Přeji vám úspěšný lov a následné krásné chvíle ve společnosti špičkových burgundských klenotů.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.