10. listopadu 2016

Hvězdné nebe nejlepších australských Shirazů

Vloni proběhla pod značkou RareWine úžasná degustace, na níž jsme naslepo srovnávali vína z odrůdy Shiraz z Austrálie a Syrah ze severní Rhôny (primárně Hermitage). Výsledkem byla remíza a obrovské nadšení nad kvalitou australských vín a jejich schopností nazrávat. Tentokrát přišlo srovnání špičky australských Shirazů z 90. let. Od Jasper Hill až po Grange.

Na degustaci RareWine, kterou vedl pan Kuneš (foto 1), se potvrdilo, že schopnost nazrávání australských Shirazů je obdivuhodná. I po dvaceti letech stále stojí primárně na ovocných tónech, což je v porovnání s evropskými, u nichž bývá v tomto čase převaha tónů terciálních, téměř neuvěřitelné.

Všechna vína jsou neskutečně šťavnatá a přirozená, mají citelné vyhlazené taniny a povětšinou dlouhou perzistenci. Na začátek jsme si dali (jako zavíňovací vzorek) jednu raritku, ke které se v Evropě už dostat nedá. Pochází z jedné aukce v Austrálii a je z roku 1973.

Tyrrel’s, Dry Red, 1973 (foto 2 a)
Na etiketě vína je napsáno, že pochází z hroznů Hermitage (Shiraz) a je určeno ke spotřebě do 2 až 3 let. Hmm, tak v tomto stavu bých chtěl být 40 let po deklarované smrti. Živé, nazrálé, vyvážené, postavené na kompotovaných třešních, s citelnou kořenitostí a nádechem mléčného karamelu, vybalancované, se středním tělem, ovocně-zemitými taniny a delší perzistencí. Samozřejmě je za vrcholem, ale „debata“ s ním byla náramná. Původ: Hunter Valley.

Kilikanoon, Oracle Shiraz, 1999 (foto 2 b)
Pochází z Clare Valley cca 500 metrů nad mořem a je spíše chladnější. Vínu to svědčí, je plné a intenzívní, ovocné (třešně, višně, peckovina, citrusová linka), s jemnou mineralitou pískovcového podloží, spoustou animálních tónů (uzenost, kouř), citelným sudem, vanilkou a kořením. Je výborně strukturované, harmonické, v těle plnější, s citelnými vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Ročník 1999 byl v Austrálii nadprůměrný a je to znát i na tomto víně. Vinařství bylo založeno v roce 1997. To je tedy nástup.

Jasper Hill, Georgia’s Paddock Shiraz, 1998 (foto 3 a)
Pochází z Heathcote (teplejší kontinentální klima), aktuálních 12 ha vinic bylo vysázeno v roce 1975. Víno je nazrálé, expresívní a mohutné, zpočátku s těkavkami, má výraznou kořenitost pepře, ovocnost tmavých plodů (ostružiny, višně), hladký projev sudu a kávoviny. Má pevnou a přesnou strukturu, plné tělo, výrazné vyzrálé taniny a dlohou perzistenci. Ročník 1998 byl geniální, ale u tohoto vína mi hodně vadí vysoký alkohol (15,5 %), který jej provází. Snad mu pomůže čas, ale úplně bych na to nesázel.

Barossa Valley Estate, E & E Black Pepper Shiraz, 1995 (foto 3 b)
A jsme v jiné lize. Víno je od vůně elegantní, plné a homogenní, neskutečně intenzívní, ovocné (švestky, ostružiny, moruše, jemná citrusová linka), s citelnou mineralitaou, dotekem mléčného karamelu a skvěle integrovaným sudem. Má pevnou a přesnou strukturu, citelné sametové taniny, plné tělo a velmi dlouhou perzistenci. Jeho dokonalá harmonie je narušená jen etiketou, kterou bych očekával spíše v pražské večerce. Obsah lahve je ovšem nádherný.

Pikes, Clare Valley Reserve Shiraz, 1996 (foto 4 a)
Tak tohle se nedá zaměnit nikdy. Australský Shiraz. Noblesní, jemný a plný zároveň, intenzívní, s tím báječným propojením třešní a mintu (a jakoby přimixovaným eukalyptovým olejem), mineralitou, dotekem mléčného karamelu, pepřem a tóny sudu. Má pevnou a přesnou strukturu, hladké vyzrálé ovocné taniny, plnější tělo, harmonii a noblesní projev, a taky velmi dlouhou perzistenci. Navíc působí o dost mlaději, než je. Pochází z více než stoletých keřů rodinného vinařství založeného v roce 1984, které se soustředí jen na Shiraz a Riesling. Píšu si na „wanted“ list.

Penfolds, RWT Shiraz, 1997 (foto 4 b)
Název RWT znamená Red Winemaking Trial, tedy něco jako pokus o výrobu červeného vína, a pochází z roku 1995, kdy se začalo „zkoušet“. No, tahle zkouška dopadla na jedničku. Víno je od vůně jemné a hladké, středné plné a elegantní, v projevu směs kávy, pepře, ostružin a černého rybízu. Působí chladně, elegantně a svůdně. Chuť navazuje, ale je kořenitější. Víno má pevnou a přesnou strukturu, citelné hladké taniny, plnější tělo a dlouhou perzistenci. Nádherný a harmonický nefiltrovaný exemplář z Barossa Valley, který bude bližší těm, kteří upřednostňují méně ovocný projev.

Clarendon Hills, Astralis, 1998 (foto 5 a)
Jedno z nejslavnějších australských vinařství Clarendon Hills pochází z McLarren Valley. Astralis je vínem z jediného vinohradu vysázeného v roce 1920. Výnosnost této vinice je 17 hl/ha! To je proklatě nízké číslo a pověst, jež víno předchází, je obrovská. Ročník 1998 byl rovněž výjimečný a na základě toho, že jej kamarádi nedávno pili v ročníku 1997 a brečeli nadšením, jsme se těšili jako malé děti.

Víno je ale od počátku zavřené (byť otevřené 24 hodin dopředu) a nabízí se jen pozvolna. Působí velmi elegantně, minerálně-ovocně (třešně, višně, fíky), s tóny kávy a mintu. Má pevnou a přesnou strukturu, plnější tělo, mírně vyšší alkohol, výrazné vyzrálé ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. Všechny vlastnosti ale jakoby vystupovaly ze závoje. Možná závoje tajemství. Nevím, hodnotit jej v tomto (nepřipraveném) stavu s nastaveným očekáváním by asi nebylo fér. Takže v tuto chvíli rozpačitost, ale zároveň touha potkat se znovu.

Penfolds, Grange, 1997 (foto 5 b)
Ikona australského vinaření (první víno z ročníku 1951) pochází z hroznů z různých oblastí a jako jediné víno na degustaci je cuvée (Shiraz + max. 8 % Cabernetu Sauvignon). Zraje 20 měsíců na nových amerických baricích. Od vůně elegantní, harmonické a jemné, poměrně plné, minerálně-ovocné (ostružiny, černý rybíz, borůvky, citrusová linka), s tóny koření (pepř, badyán) a ušlechtilého dřeva. Je harmonické a homogenní, má pevnou a přesnou strukturu, výrazné vyzrálé ovocné taniny a velmi dlouhou perzistenci. Velké víno. Přeji každému, aby jej alespoň jednou ochutnal...

Závěr

Vína z odrůdy Syrah mám hodně rád, hlavně z oblasti Hermitage. V mládí se projevuje tmavým bobulovým ovocem a kořením, po dvaceti letech se chová podobně jako Pinot Noir a tvoří minerálně-třešňový koktejl. Australský projev Shirazu je jiný. Plnější, hladší, ovocnější, jinak nazrává a jinak se chová. Ale srdce mu bije stejně krásně. A o to tu jde.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.