24. října 2016

Piemontské vinařství La Spinetta v ČR

V úterý 18. října proběhla při příležitosti uvedení prestižního piemontského vinařství La Spinetta na český trh slavnostní večeře, při níž byla vína, jež se pod hlavičkou vinařství pěstují v různých regionech Itálie, párována se zvěřinou. Exkluzívní zastoupení získala společnost ENO, kterou na akci reprezentoval Petr Válek.
ENO v zastoupení nahrazuje společnost Tři zlaté růže.

Společnost Tři zlaté růže byla údajně jediným dovozcem vín La Spinetta do České republiky 12 let. To je dost dlouhá doba, a jelikož mám vína, a hlavně Barbaresca, z La Spinetta v oblibě, je mi záhadou, jak mi mohla jejich přítomnost na našem trhu uniknout. V každém případě se podle informací Petra Válka rozhodl dát majitel vinařství pan Giorgio Rivetti exkluzivitu na dovoz značek La Spinetta a Contratto společnosti ENO.

Celá akce proběhla v The Wine Bar (foto 1) na Arbesově náměstí a k jednotlivým vínům byly zvoleny chody jídel postavených na zvěřině. Nejprve ale pár informací k vinařství.

La Spinetta

La Spinetta je moderní vinařství založené v roce 1977, které se brzy stalo oblíbeným a vyhledávaným. Jeho úspěch byl podnětem k nákupu dalších vinařských usedlostí. V roce 2000 v Barolu (Campé), 2001 v Toskánsku (Casanova) a v roce 2011 opět v Piemontu (vinařství Contratto). Aktuálně hospodaří na 100 ha vinic v Piemontu a dalších 65 ha v Toskánsku.

Co mě hodně zaujalo, jsou uváděné informace o průměrné výnosnosti jednotlivých parcel: Barola (Campe a Garretti), Barbaresca (Gallina, Valeirano, Starderi a Bordini, dále „Pin“ a Barbery (Gallina a Bionzo) mají 18 až 20 hl/ha, Barbera „Ca di Pian“, Langhe Nebbiolo a Chianti 20 až 25 hl/ha, a Moscato, Il Nero di Casanova, Il Rose di Casanova a Vermentino 30 až 35 hl/ha!

Jako… ne, že by všechna ta vína neměla výbornou strukturu, ale tyto údaje jsou opravdu hodně nízko a jsou pro mě zásadním argumentem pro cenu vín. Zdá se, že tu je na prvním místě nekompromisní kvalita (což u Barola, Barbaresca a Barbery chápu). Na druhou stranu je Itálie zemí, kde na dosažení statutu DOC stačí v některých regionech i 100 hl/ha. A těch 18 až 20 hl/ha jsou údaje třeba z Hermitage, některých špičkových Grand Cru v Burgundsku nebo na Chateau d’Yquem v apelaci Sauternes (převážně sladká botrytická vína) v Bordeaux.

V hlavní roli výborná vína

Ale k samotné akci... Ještě před zahájením jsme ochutnali dvě vína z toskánského stánku La Spinetty, vinařství Casanova.

La Spinetta, Casanova della Spineta, IGT, 2015 (foto 2 a)
Ve vůni svěží, intenzívní a srovnané, minerálně-ovocné (citrusy, na pozadí žluté plody), s nádechem mandlí. Chuť na vůni příjemně navazuje. Víno je velmi dobře strukturované, šťavnaté a chuťově vyvážené, v těle plnější, a má delší perzistenci s ovocně-hořčinkovou dochutí. Moc hezké, chuťově bohaté víno. Z toskánských mě během tohoto večera zaujalo nejvíc.

La Spinetta, Rosé di Casanova, IGT, 2015 (foto 2 b)
Ve vůni svěží, středně intenzívní a vyvážené, minerálně-ovocné (kompotová šťáva z třešní a jahod). Chuť navazuje, přidává se ozvláštňující citrusová linka. Víno je velmi dobře postavené, poměrně šťavnaté, v chuti intenzívnější než ve vůni, má plnější tělo a delší perzistenci. Příjemné rosé vhodné jako společník do gastronomie.

Následovalo šumivé víno z lahve Magnum od vinařství Contratto. To zakoupil majitel La Spinetta, Giorgio Rivetti, v roce 2011 a stojí za jeho znovuzrozením.

Contratto, Spumante Extra Brut Metodo Classico, 2010 (foto 3)
Klasickou metodou kvašení na lahvi udělané cuvée z 80 % Pinotu Noir a 20 % Chardonnay strávilo na kvasinkách 36 měsíců. Ve vůni je elegantní, intenzívní, plné a vyvážené, ovocné (citrusy, žluté plody), s citelnou minerální slaností a dotekem medu, lehce oxidativní, s podtónem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je úžasně šťavnaté a harmonické, v těle plnější, má mírně ostřejší perlení a dlouhou perzistenci. Dá se říct, že je aktuálně na vrcholu. Výborné víno, které by si člověk naslepo mohl splést se Champagne.

A pak už přišly na řadu jednotlivé chody:

Za studena podáváná šťavnatá krkovice z divočáka se sušenými nakládanými rajčaty a hoblinkami 18 měsíčního sýra Pecorino (foto 4 a)
a La Spinetta, Barbera d’Asti „Ca di Pian“, DOC, 2012 (foto 4 b)
Barbera je ve vůni plná a jemná, vyvážená, minerálně-ovocná (višně, černé třešně, moruše). Chuť navazuje. Víno je velmi dobře strukturované, šťavnaté a až na mírně vyšší alkohol harmonické, má plnější tělo, sametově hladké taniny a delší perzistenci.

Jídlo samo o sobě bylo velmi dobré, ale neslo v sobě více chuťových linek a s vínem si příliš nesedlo. Krkovice byla trochu chladnější a s pocitově teplou Barberou se chuťově nedoplnila. Rukola, salát a sýr Pecorino si mnohem lépe rozumnělo s předchozím Spumante.

Ragout z divočáka podávaný s bagetkou (foto 5 a)
a La Spinetta, Il Nero di Casanova, DOC, 2012 (foto 5 b)
Víno je od vůně šťavnaté, plnější a poměrně intenzívní, ovocné (ostružiny, višně), s dotekem sudu. Je dobře postavené a šťavnaté, má hedvábné taniny, feminní, hodně jemný průběh, střední tělo a delší perzistenci.

Ragout byl vynikající, skvěle vychucený, šťavnatý, radost ochutnat. Spojení s vínem se ale příliš nepodařilo, víno bylo na bohatou chuť ragů příliš jemné a ztrácelo se.

Steak ze svíčkové z divočáka marinované s lanýžem, podávaný s gratinovanými bramborami (foto 6 a)
a La Spinetta, Monferrato Rosso „Pin“, DOC, 2012 (foto 6 b)
Víno je od vůně neskutečně elegantní, homogenní, intenzívní a plné, minerálně-ovocné (ostružiny, višně), s tóny ušlechtilého dřeva. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, v těle plnější až plné, s hladkými vyzrálými ovocnými taniny a dlouhou perzistencí. Parádní cuvée tvořené ze 2/3 Nebbiolem a z 1/3 Barberou, s velkým potenciálem zrání.

Steak ze svíčkové zůstal v přípravě déle, byl trochu tužší, než by se mi líbilo a scházela mu větší šťavnatost. Tento handicap mu bohužel uškodil i ve spojení s vínem. Vyzdvihnout ale musím chuťově geniálně připravenou gratinovanou brambůrku, kvůli které bych sem přišel znovu.

Jemně nakrájená klobáska z divočáka
a La Spinetta, Barbaresco „Starderi“, DOCG, 2007 (foto 7)
Noblesní, vyvážená, intenzívní, jemná, ale sebevědomá vůně, ovocná (do červených plodů, primárně třešní), s výraznou mineralitou. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je krásně šťavnaté, v těle plnější, má výrazné vyzrálé ovocné taniny, harmonický průběh, velmi dlouhou perzistenci a obrovský potenciál zrání. Víno z kategorie TOP, které má to nejlepší před sebou a aktuálně ze své krásy odhaluje jen trochu… Ale se šťavnatou kančí klobáskou si rozumněli báječně.

Závěr

Výborná vína, přičemž ta z Piemontu z mého pohledu určitě předčila ta toskánská. Úžasné pro mě bylo představení ročníkového Spumante Extra Brut z vinařství Contratto (byť za cenu Champagne); Barbera, Pin i Barbaresco „Starderi“ ve svých kategoriích jen potvrzují výjimečnost vinařství La Spinetta. Kdo má rád piemontská vína, určitě doporučuji skvosty tohoto vinařství ochutnat.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.