Moselský Riesling v proměnách času

Že má Riesling z bílých odrůd největší schopnost nazrávat, se ví. Že Němci umějí Riesling asi nejlíp na světě, také není žádné velké tajemství. A tak není divu, že německé Rieslingy mizí z aukcí nejrychleji a nezřídka za sumy převyšující maximální předpokládanou aukční cenu. Zvláště ty nazrálejší. Ale stačí jednou zakusit to chuťové blaho a člověk pochopí.

Komplexita Rieslingů (a hlavně těch z Mosely) s věkem výrazně narůstá a z původních „syrových“ minerálně-ovocných moků s profilem citrusů, žlutých a někdy i tropických plodů vzniká symfonie vůní a chutí, které otevírají lidská srdce. Člověk má najednou plný nos i pusu nevšedních dojmů, o které se chce podělit. A to mě na víně baví asi nejvíc. Víno začíná lidi spojovat. :-)

Na báječné degustaci jsme ochutnali Rieslingy s Mosely v rozmezí vyzrálosti 9 až 26 let od vinařů méně známých až po velká jména:

Van Volxem, „Kanzemer Altenberg“ Riesling, Alte Reben, Erste Lage, 2007
Jediný suchý Riesling v degustaci byl od „mladého“ vinařství Van Volxem (založeno v roce 2000), které má ovšem našlápnuto do extraligy. Od vůně plné, intenzívní a vyvážené víno, minerálně-ovocné (mandarinky, bílý grep, ananas, meruňky), v chuti se přidává jemná hořčinka grepů a mandlí. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, v těle plnější až plné, harmonické, s elegantním průběhem, dlouhou perzistencí a potenciálem dalšího zrání. Výborné víno, těším se znovu za pár let.

Robert Eymael Mönchhof, „Ürziger Würzgarten“ Riesling, Spätlese, 1996
Výrazná, plná a nazrálá vůně citrusů, manga a květinového medu s nádechem mléčného karamelu a citelné minerality přechází i do chuti. Přidávají se sušené meruňky, jablečný mošt a jemné tóny petroleje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a vyvážené, v těle plnější až plné, s dlouhou perzistencí. Ve druhém kole ale působilo o dost méně zábavně a s jeho vypitím není třeba otálet.

Egon Müller, „Scharzhofberger“ Riesling, Spätlese, 1999
Vůně je intenzívní, středné plná a neskutečně komplexní, ovocná (bílé grepy, citróny, sušená mandarinková kůra, zelené jablko, jablečný kompot), s citelnou minerální slaností, sušenými bylinkami a dotekem sladkého koření. Chuť navazuje, přidávají se tóny aloe vera. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je slinosbíhavě šťavnaté, v těle plnější, harmonické a elegantní, a má velmi dlouhou perzistenci a další potenciál zrání. Geniální víno. Pro mě nejlepší na degustaci. Těším se na další setkání.

Van Volxem, „Scharzhofberger“ Riesling, Auslese, 2005
Podmanivá, vyvážená, plná a nazrálá minerálně-ovocná vůně (kdoule, špendlíky, kandovaná pomerančová kůra) s výrazným medovým základem přechází do chuti, kde se přidávají mléčný karamel a mandle. Výborně strukturované víno, šťavnaté a harmonické, v těle plné, s velmi dlouhou perzistencí. Svalnatec s vyrýsovaným tělem…

J. J. Prüm, „Wehlener Sonnenuhr“ Riesling, Auslese, 2002
Noblesní a komplexní vůně bílých grepů, ananasu a žlutého melounu s citelnou minerální slaností a postupně také heřmánkovým výluhem. Chuť dokonale navazuje, jen je více do citrusů, přidávají se tóny medu. Pevná a přesná struktura, šťavnatá kyselinka, homogenní průběh a harmonie. V těle plné, s velmi dlouhou perzistencí. Parádní kousek, na druhé místo v degustaci jej sesadilo jen polevení v druhém kole. Víno z kategorie „to chceš“.

Karthäuserhof Tyrell, „Eitelsbacher Karthäuserhofberg“ Riesling, Auslese #33, 2002
Vůně je nazrálá, středně intenzívní a středně plná, minerálně-ovocná (kandované žluté a tropické plody, rozinky), med a lehce rušivá linka sekundového lepidla. Chuť navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a chuťové vyvážené, v těle plnější, dlouhou perzistencí a mléčným karamelem v dochuti. Moc hezké víno, jehož nevýhodou byla v této degustaci konkurence.

Hoffranzen, „Mehringer Blattenberg“ Riesling, Auslese, 2002
Vůně je srovnaná, lehce nazrálá a poměrně intenzívní, plná, minerálně-ovocná (citrusy, tropické plody), s tóny vanilky. Chuť navazuje (včetně vanilky), přidává se med. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, perfektně vybalancované, v těle plnější až plné, a má velmi dlouhou perzistenci s citrusovou dochutí. S cenou kolem pěti set je to víno s nejlepší poměrem výkonu a ceny na degustaci…

Reinhold Haart, „Piesporter Goldtröpfchen“ Riesling, Auslese, 1994
Vůně je výrazná, vyvážená a elegantní, minerálně-ovocná (mandarinky včetně kandované kůry, rozinky), s dotekem medu a mléčného karamelu. Chuť navazuje na vůni, přidává se jemná mandlová hořčinka. Víno je velmi dobře postavené, slinosbíhavě šťavnaté, koncentrované a harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Parádní víno na samém vrcholu svého potenciálu.

Maximin Grünhäuser, „Abtsberg“ Riesling, Auslese Nr. 96, 1990
Elegantní, intenzívní a plná nazrálá vůně, minerálně-ovocná (mandarinky, pomeranče a jejich kandované kůry, sušené meruňky), mléčný karamel, med, sušené bylinky a bylinné výluhy. Celý tento koktejl přechází i do chuti. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, komplexní a harmonické, v těle plnější s dlouhou perzistencí. Dvacet šest let prostě nemusí být pro Riesling žádná meta. A ta komplexnost a vyváženost je jako pohlazení.

Riesling forever!

Autor článku: PLI