27. května 2016

Páteční okénko: Sabores, Tapas & Vinos (Praha)

Tapas Bar Sabores se nachází v samém centru Prahy a je výsledkem konceptu Gourmet obchodů se špičkovými španělskými produkty. Filozofie je jednoduchá: Gurmánské zážitky bez kompromisů. Rodinná atmosféra podniku člověka doslova pohltí, umožní mu přenést se stovky kilometrů na jih a nechat své chuťové pohárky hýčkat kombinacemi chutí pro našince objevnými.

Jak si vlastně představit gurmánské zážitky bez kompromisů? Základem všeho jsou tu ty nejlepší suroviny. Od čerstvých ryb a mořských plodů pouze z volných výlovů, maso z pasteveckých chovů, až třeba po nejlepší Jamón Iberico Joselito. Vlastně největší kompromis, na který jsem tu narazil, je Burrata vyráběná v Čechách italským producentem. Na jednu stranu dává vzniknout otázce „Proč ne z Itálie?“, na druhou nabízí jistotu absolutní čerstvosti.

Prostředí

Sabores Tapas & Vinos bar najdete v Malé Štupartské na Praze 1 (foto 1). Zvenčí nečekejte žádnou okázalost. Vlastně jej můžete celkem snadno minout. Vevnitř se ale mění svět. Ač je vše přirozené a příjemné, okamžitě se nakazíte zvláštní atmosférou pohody a neokázalé sebejistoty (foto 2). Tady moc dobře vědí, co nabízejí. A moc se mi líbí i kontakt s kuchyní (foto 3).

Obsluha

Obsluha je příjemná, starostlivá a usměvavá. Umí nabídnout i poradit s výběrem nejen jídel, ale i vhodných vín do kombinace. Je po ruce, kdykoli ji potřebujete, ale nestojí vám za zády, když chcete soukromí. A to se počítá.

Samozřejmostí je kvalitní sklo správných proporcí a tvarů a taky zajímavé nádobí.

Víno

Přestože víno je mou vášní, dotknul jsem se ho tady pouze okrajově. Čímž chci říct, že z celkového portfolia cca sto různých vín je při jedné návštěvě dost složité psát o poznání. Degustovaná vína (kromě jednoho s neodhaleným TCA) ale byla ve výborné kondici a báječně ladila s vybranými jídly.

Jídlo

Nabídka jídel a dalších pochutin ze surovin nejvyšší kvality je poměrně široká. K tradičním španělským šunkám, salámům a sýrům tady pečou svůj domácí chléb (i ve variantě s rajčaty), nabízejí několik předkrmů (např. Chřest s Joselito majonézou), studené tapas (třeba Mušle sv. Jakuba s mořským ježkem, okurkou, jablky a chilli kaviárem), teplé tapas (např. Foie gras, broskve z Aragónu, topinanbur), masové speciality z Josper grilu (např. Horní roštěnec z 8 letého Galícijského vola) a samozřejmě také dezerty.

Co jsme ochutnali?
Hodně jsem se těšil na Jamón Iberico Joselito Gran Reserva (56 měsíců) (foto 4). Chuťově opravdu mimořádná šunka, která se doslova rozplývá na jazyku.

Dále Ceviche s avokádem, mangem a gazpachem společně s vínem z odrůdy Albariño (foto 5). Kombinace je vzdušná a vyvážená, chuťově hravá a velmi příjemná.

Následoval Lilek z Josper grilu s burratou, lanýžem a lesním ovocem (foto 6). Tento chod mě doslova dostal a řadím jej do kategorie „Bůh“. Nasládle zeleninová chuť lilku v kombinaci s jemností burraty, výrazem bílého lanýže a kyselkavou ovocností lesních plodů je geniální. Má volba číslo jedna.

Největším překvapením pro mě ale byly Kalamáry z Andalusie s morcillou, fazolemi a paprikou v doprovodu Crianzy (foto 7) z oblasti Rioja. Morcilla je něco jako "prejt" doplňený jemnou kořenitostí a bylinkami (nejcitelnější je majoránka). Kombinaci s bílými fazolemi si lze snadno představit, ale kalamáry jsou protiklad. Kdyby mi předtím někdo tvrdil, že k nim jde pít červená Rioja, kroutil bych hlavou. Od prvního sousta ale s úsměvem přikyvuji.

Ančovičky z Kantábrie s avokádem, rajčetem a salsou verde (foto 8) skvěle doplnily celkový zážitek. Jsou konzervované pouze solí, která zachová vše, co k ančovičce patří. Tohle je chuť moře. S výbornou Cavou v kombinaci další zdvižený palec.

Jako poslední přišel na řadu dezert: Churros s čokoládou (foto 9). Jsou to takové tyčinky z koblihového těsta sypané skořicí s rozpuštěnou kvalitní tmavou čokoládou s mlékem. Chuťově zajímavé, ale na mě příliš těžké. Prý je někde ve Španělsku používají jako ranní vyprošťovák.

Dojem/Atmosféra

Hezky udělané prostory, příjemné prostředí, elegantní barvy. Milá a znalá obsluha, nezvyklé chuťové kombinace, objevy. Ještě bych si rád ve větším prošel jejich vinný repertoár. Nabízejí totiž parádní kousky (okupující přední španělské restaurace), které na našem trhu nejsou tolik známé…

Patříte-li k lidem, kteří si zakládají na kvalitě a jídlo je pro vás spíše zážitkem, než „palivem“ pro fungování orgánů, neměli byste tento podnik minout…

Ceny vybraných jídel a vín:

Domácí chléb: 59 až 99 Kč
Tradiční španělské šunky a salámy: 129 až 799 Kč
Snacks: 99 až 125 Kč
Studené tapas: 199 až 449 Kč
Teplé tapas: 195 až 599 Kč
Josper speciality připravené v grilu na dřevěném uhlí: 295 až 599 Kč
Dezerty: 129 až 199 Kč
Iberská šunka Joselito Gran Reserva 56 měsíců: 699 Kč
Lilek z Josper grilu s burratou, lanýžem a lesním ovocem: 299 Kč
Kalamáry z Andalusie s morcillou, fazolemi a paprikou: 395 Kč

Na skleničku:
Cava: 99 až 179 Kč
Bílá vína: 89 až 249 Kč
Červená vína: 89 až 299 Kč

V lahvi:
Pazo de Señorans, Albariño, 2014: 850 Kč
Luis Cañas, Crianza, Tempranillo, 2012: 699 Kč
Vetus, Flor de Vetus, Tinta de Toro, 2012: 699 Kč
Viñedos de Páganos, El Puntido, Tempranillo, 2009: 2 649 Kč

 

Hodnocení: **** (ze 4 možných)

Další informace: saborestapas.cz

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.