23. května 2016

Karel IV., přístup k vinaření a antikoncepce

Při nedávné návštěvě muzea v Mikulově jsem v expozici „Víno napříč staletími“ narazil na texty, které připomínají různá historická období a vztahují se k vinaření u nás. Nejvíce mě zaujal ten z časů Karla IV., který s geniální přesností vystihuje největší aktuální bolesti pěstování a výroby vína u nás. Že by nám chtěl Karel svým znovuobjevením se na scéně něco vzkázat?

Nařízení Karla IV.

Rozkvět vinařství (foto  3)
„Za vlády císaře Karla IV. započal rozkvět našeho vinařství. V jeho době byla některá města, především Praha a Brno, v oblasti obchodování s vínem na vysoké evropské úrovni.

Císař Karel nejen podporoval rozvoj vinohradnictví, ale dal mu i právní rámec ve formě královského mandátu ze dne 12. května 1358. V něm nařizoval zakládání vinic na příhodných místech. Současně zřídil úřad perkmistra hor viničních v Praze, Litoměřicích a dalších městech. Nařízení osvobozovalo majitele nově založené vinice od všech daní a dávek po dobu dvanácti let, stanovilo i velikost vinice a trest tomu, kdo by chtěl vinici škodit.

Zároveň byl ustanoven zvláštní úředník nad vinicemi, takzvaný perkmistr hor viničních. Člověk pověřený perkmistrovským úřadem se těšil velké vážnosti. Vinice byly velmi výnosné i přes značné zdanění. Prosperující vinohradnictví na Moravě dokládá listina Karla IV. o zřízení nejvyššího perkmistrovského úřadu v Hustopečích, v té době největšího vinařského města na Moravě.

Karel vydal také právo viničné. Toto rozhodnutí zahrnovalo ochranu před dovozem cizích vín v období od svatého Havla (16. října) do svatého Jiří (24. dubna).“

Zakládání vinic na příhodných místech

Jakoby (nejen) Karel věděl, co musí přijít. Když se v roce 2001 měly v rekordně krátkém čase využít prostředky EU určené na výsadbu vinic, nebyl čas přemýšlet. Vysazovalo se prakticky všude, tedy i na místech, které jsou ideální pro pěstování (třeba) lipnice luční. Výsledek? Pláč těch, kterým letos jarní mrazíky způsobily paseku na čerstvých pupenech. Tento příběh je podle mě názornou ilustrací slova „antikoncepce“.

Prosperující vinohradnictví

Současná situace u nás má ke slovu prosperující zatím před sebou notný kus cesty. Tedy aspoň pokud chápu význam tohoto slova jako dosahování žádaného stavu. Čímž nemám na mysli pouhý prodej vyrobeného vína. Ne že by v posledních letech nešla kvalita českých a moravských vín nahoru (ikdyž procentuálně je to stále žalostné), v porovnání se světem „prosperující“ opravdu není.

Globálně děláme víno čím dál tím podobně s tím, že zákazník to takto žádá. No, zákazník vlastně neví, co žádá. Bere, co je, za peníze, na které dosáhne. A tady přichází začarovaný kruh. Výrobce prodává, takže nemá důvod cokoli měnit. Zákazníka sice ráno bolí z vína hlava, ale netuší, že existují i jiná. Mnohdy za stejný peníz.

A tak se čeká, a pro rozvoj/změnu ani jedna ze stran nic nedělá. Ale třeba jednou povstanou rytíři z Blaníku nebo studentům přestane chutnat Fernet…

Podpora vinohradnictví

Tady, popravdě, mnoho informací nemám. Ale pokud stát nahradí škody na nevhodně vysázených vinicích, měli by se daňoví poplatníci vzbouřit. Příroda nemůže za to, že děláme nesmyslná rozhodnutí. A nikdo už dnes nezjistí, zda za to, že byly vinice vysázeny na špatných místech, má nést odpovědnost:

  • ten, kdo ty vinice vysázel,
  • ten, kdo ho tam poslal,
  • ten, kdo to nařídil,
  • ten kdo nechtěl nechat propadnout dotace (a tak je vyhodil z okna),
  • nebo ten z komise EU, kdo jejich výsadbu časově omezil. :-)

Takže se to v pohodě zamete, „zemědělcům“ se ze státní kasy „zalepí“ část škod a bude se čekat, co mrazíky příští rok na jaře.

Jak odlišná je situace třeba v (téměř sousedním) Maďarsku. Jenže tady je víno něco jako národní poklad. A na investicích a kvalitě je to samozřejmě znát. Ach jo, Karle…

Právo viničné

Aby to ale bez Karla nevypadalo úplně skepticky. Jsem moc rád, že tu nemáme restrikce typu „od do“ se nesmí dovážet víno ze zahraničí. Pak by totiž těch pár opravdu kvalitních vín, co se u nás vypěstuje, dalo znovu vzniknout Tuzexům a podobným plátkům. A určitě by se rozjela Vinná Charta, která by zbytek roku svážela víno ze světa a pak v temných zákoutích pořádala chuťově zážitkové hodokvasy.

Závěr

Aby nedošlo k mýlce… Nemám zájem tuto situaci zlehčovat nebo si z ní utahovat. Přijde mi smutná. A když vás tyto řádky přimějí se trochu zamyslet nebo se snažit najít si odpověď na otevřené otázky, může to znamenat víc než všechny archy známek s prezidentovou podobiznou, které se hromadí na poštách…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.