16. května 2016

Smaragdy Johanna Donabauma

Na milovníky plných bílých vín z Wachau působí slovo Smaragd jako magnet. Označuje totiž vína z nejlepších poloh této oblasti, která ale musejí dozrát natolik, aby výsledný mok měl minimálně 12,5 % alkoholu. Ve skutečnosti je však u suchých vín spíše vyšší. Smaragdy jsou vína jsou koncentrovaná, strukturovaná, komplexní a neopakovatelným způsobem svůdná a lákavá...

Přestože jsou ve Wachau v největší míře vysázeny odrůdy Grüner Veltliner (Veltlínské zelené) a Riesling (Ryzlink rýnský), mohou na kategorii Smaragd dosáhnout všechny zde pěstované odrůdy. Osobně jsem se setkal se Smaragdy (název je inspirován zelenými ještěrkami vyhřívajícími se na kamenitých svazích vinic) z odrůdy Sauvignon Blanc, Feinburgunder (Chardonnay), Neuburger (Neuburské) a Gelber/Rot Muskateller (Muškáty).

Nevýhodou těchto vín je skutečnost, že se vyprodají příliš brzy a tak ochutnat starší ročníky je spíše záležitostí okamžitého nákupu a delšího čekání, nebo šťastných okolností. A právě ty mně umožnily seznámit se s kompletním zastoupením odrůd z pozemků jednoho z nejtalentovanějších vinařů ve Wachau, Johanna Donabauma. Mám samozřejmě na mysli pozemky, na nichž pěstuje „Smaragdové“ hrozny (viz foto 1). Jako bonus beru fakt, že některá vína byla k dispozici ve více ročnících, takže jsem si mohl udělat i představu o projevu ročníků a vyzrávání.

Wiengut Johann Donabaum

Johann se od malička pohyboval ve „světě hroznů“ a Vinohradnickou školu v Kremsu dokončil ještě jako teenager. Po absolvování sedmiměsíční praxe u F. X. Pichlera mu otec předal opratě vinařství se slovy „Dělej to podle sebe“. A mladý Johann se činil. Z vín udělal obrazy jednotlivých terroir. O kvalitě vín u něj rozhoduje práce na vinici. Následně putují hrozny do dřevěných sudů, kde spontánně kvasí. Další péče s minimálními zásahy prokazují jeho vína svou komplexitou a přirozeností.

Aktuálně hospodaří na cca 6 ha, z nichž je 60 % určeno Veltlínu, 35 % Rieslingu a 5 % Neuburgeru, který Johann považuje za parádní odrůdu, již chce světu představit v její nejlepší možné formě. Nejen proto jsme degustaci začali právě jí:

Spitzer Biern

Neuburger „Spitzer Biern“ Smaragd, 2012 (foto 2a)
Od vůně plnější, poměrně intenzívní a vyvážený, minerálně-ovocný (meruňky, peckovina) s náznakem parafínu. Víno je výborně strukturované, v těle plnější, zpočátku s vystupujícím alkoholem (je potřeba víno otevřít včas nebo doladit v karafě), jinak srovnané, s delší perzistencí. Baví. A s postupujícím časem čím dál více.

Kirchweg

Grüner Veltliner „Kirchweg“ Smaragd, 2012 (foto 2b)
Ve vůni plné, intenzívnější a vyvážené, minerálně-ovocné (žluté plody, citrusy), se zajímavou kořenitostí a voskovostí. Chuť je pokračováním vůně. Víno je velmi dobře postavené, svěží, v těle plné a až na lehce vyšší alkohol srovnané, s delší až dlouhou perzistencí. Co je (nepříjemně) překvapivé, je propad chuti ve střední části průběhu…

Grüner Veltliner „Kirchweg“ Smaragd, 2009 (foto 2c)
Vůně je elegantní, srovnaná a nazrálá, ovocná (meruňky, žlutý meloun, hrušky) s citelnou mineralitou a jemnou voskovostí. Chuť navazuje, přidávají se citrusy a kořenitost. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, v těle plné a má dlouhou perzistenci s citrusovou hořčinkou v dochuti. Tak takto by to za mě vážně šlo. Palec nahoru.

Spitzer Point

Grüner Veltliner „Spitzer Point“ Smaragd, 2012 (foto 3a)
Vůně je plná, čistá, elegantní a šťavnatá, minerálně-ovocná (citrusy, žluté plody, náznak tropických plodů) s jemnou kořenitostí. Chuť dokonale navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a poměrně tělnaté, až na mírně vyšší alkohol srovnané, s dlouhou ovocně-minerálně-voskovou dochutí. Krásný veltlín ze špičkového pozemku!

Grüner Veltliner „Spitzer Point“ Smaragd, 2008 (foto 3b)
Vůně je plná, intenzívní, nazrálá a srovnaná, ovocná (žlutý meloun, kiwi, bilá broskev), s citelnou mineralitou. Chuť na vůni dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, má střední kyselinku i tělo, ale schází mu tzv. middle-palate (střední část chuti) a víno působí prázdněji. Perzistence je střední až delší. Napsat u šestiletého Smaragdu, že je za vrcholem, se mi nechce, ale chuťová intenzita tohoto vína v pořádku není.

Grüner Veltliner „Spitzer Point“ Smaragd, 2003 (foto 3c)
Vůně je jemná, středně plná, citelně slaná s tóny slaměnek, jablek, žlutých plodů a másla. Chuť působí podobně, ale možná ještě víc neutrálně. Víno je dobře postavené, svěží, má střední tělo i perzistenci. Za vrcholem.

Setzberg

Riesling „Setzberg“ Smaragd, 2012 (foto 4a)
Od vůně plné, čisté, elegantní a vyvážené, minerálně-ovocné (žluté plody, meruňky, citrusy), postupně se objevuje jemná voskovost. Chuť navazuje. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a harmonické, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Krásný ryzlink z Wachau s německým nádechem…

Offenberg

Riesling „Offenberg“ Smaragd, 2012 (foto 4b)
Od vůně poměrně plné, vyvážené, delikátní a elegantní, výrazně minerální, ovocné (meruňky, citrusy), citelně slané. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, harmonické a chuťově bohaté, v těle plné, s dlouhou perzistencí. Parádní kousek, v závěru se mu věnuji více…

Riesling „Offenberg“ Smaragd, 2009 (foto 5a)
Od vůně středně plné, nazrálé a srovnané, s medovými tony, ovocným základem (zralé mango, přezrálé mirabelky) a minerální slaností. Chuť navazuje, přidávají se rozinky. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a srovnané, v těle plnější, má delší až dlouhou perzistenci. Parádní nazrálé víno…

Riesling „Offenberg“ Smaragd Reserve, 2007 (foto 5b)
Vůně je noblesní, intenzívní, podmanivá a vyvážená, minerálně-ovocná (meruňky, tropické plody, rozinky). Chuť navazuje (zajímavé spojení rozinek a slanosti). Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a vyvážené, v těle plné, s citelným zbytkovým cukrem (a jen 12,5 % alkoholu), a delší perzistencí. Super nos, ale ten zbytkáč mi u něj nesedí…

Riesling „Offenberg“ Smaragd, 2005 (foto 6a)
Od vůně elegantní, lehce nasládlá, s lipovým květem (moselský styl), minerálně-ovocné (citrusy, žluté plody), dotek medu. Chuť navazuje na vůni, je totálně suchá a více do citrusů. Víno má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté a srovnané, se striktním průběhem, v těle střední, s delší perzistencí. Nebojím se napsat víno na vrcholu, přestože už se na něm nějakou dobu vyhřívá. Baví mě moc.

Riesling „Offenberg“ Smaragd, 2004 (foto 6b)
Vůně je unavená, prázdnější, lehce naoxidovaná, ovocná (jablka, lehce do pomerančové kůry). Chuť navazuje, přidává se citelná hořčinka a med. Víno je dobře postavené, šťavnaté, v těle střední, s “vybrakovanou” middle-palate, a jen střední dochutí. Za vrcholem. Anebo jen špatné skladování?

Riesling „Offenberg“ Smaragd, 2003 (foto 6c)
Vůně je elegantní, poměrně plná, intenzívní a srovnaná, minerálně-ovocná (citrusy, pomelo, aloe) s dotekem akátového medu. Chuť na vůni dokonale navazuje (primárně aloe), přidává se citelná hořčinka. Víno je dobře postavené, svěží, se středním tělem a střední až delší perzistencí. Víno je chuťově prázdnější, a za vrcholem. No, kdyby chutnalo tak, jak voní, užil bych si ho moc.

Závěr

Johann umí. Čtyřletá vína krásná, při troše přípravy kvetou. Jako ideál se mi podle kvality ročníku jeví pít je obecně kolem sedmého roku věku, starší mají tendenci se trochu “kroutit”. Otázkou je, zda se vyvíjejí lineárně nebo mají své vrtochy jako Pinot Noir. Tady tolik zkušeností nemám. Má-li je někdo z vás, pište prosím do komentářů…

Obecně mě z Wachau nejvíc baví Veltlín, ale od Johanna je to Riesling. Setzberg působí jako kráska, kterou potkáte na cestě životem a která vás okamžitě zaujme. Po čase se ale z různých příčin omrzí… A pak je tu Offenberg. Ten je jako holka, kterou zná člověk od dětství, ale naplno ji dokáže ocenit až v momentu, kdy se životními zkušenostmi zocelený vrací na rodnou hroudu.

A Neuburger? Za mě určitě ano. A u vás?

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.