19. dubna 2016

Vinařství Nepraš & Co.: Dvě červená 9 let na sudu?!

Nedávno jsem navštívil vinařství Nepraš & Co. v Pavlově a byl doslova unešen jejich dvěma červenými víny. Svůj moravský původ nezapřou, což je chvályhodné, ale jejich komplexita je v našich luzích a hájích málo vídaná. Obě jsou čerstvě nalahvovaná, ale téměř devět let na malých sudech je znát. Slovo dalo slovo, a dnes se jim můžu věnovat trochu obšírněji…

U Neprašů (foto 1) se člověk cítí jako doma. Kromě příjemného prostředí může člověk čerpat ze studnice vinařských vědomostí protkanou jemným nadhledem a inteligentním humorem. To nejdůležitější jsou tu ale vína. První z nich je z odrůdy, která má na Moravě své místo a která umí i v našich podmínkách hodně potěšit. (Přestože obecně se tak příliš často neděje.)

Pinot Noir „Gravettien“, zemské víno, 2007

Z mého pohledu již hodně povedená ambaláž dává tušit, že máme v ruce nevšední kousek (foto 2). Ne vždy to musí být pravidlem, tentokrát to ale sedí. Hrozny použité na jeho výrobu pocházejí z vinice Slunný vrch v Pavlově. Byly sklizeny v roce 2007 v kategorii pozdní sběr, ale nebyly zatříděny (proto zemské víno).

Víno spontánně kvasilo v otevřených kádích s pravidelným mestováním (rozbíjení a potápění matolinového klobouku). Po prokvašení a malolaktické fermentaci byl rmut zakryt speciální enofólií z důvodu zábrany dalšího kontaktu se vzduchem. Macerace po dokončení fermentace trvala dalších 40 dnů, čímž se podstatně zvýšil obsah elagotaninů s vysokým reduktivním potenciálem. Tím se snížila rovněž potřeba síry (volný SO2 pouze 8 mg/l). Víno bylo následně stočeno a po sedimentaci hrubých kalů v 500litrových sudech bylo cca 10 měsíců mícháno na jemných kalech v barikových sudech. Čiření vína proběhlo vaječným bílkem a v únoru 2016 bez filtrace nalahvováno. Ten životopis se mi líbí. Tak se na ten pinot pojďme podívat…

Vůně je svěží, čistá, typická a komplexní, nazrále ovocná (třešňový a jahodový kompot, jemná citrusová linka), s lehkou mineralitou, tóny čaje a výborně integrovaným sudem. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře strukturované, šťavnaté a harmonické, má střední tělo, citelné hladké taniny, elegantní a přirozený průběh, a delší až dlouhou perzistenci. Má hodně zajímavý vývoj. Cca hodinu po otevření je připraveno k pití, následně se po dvou až třech hodinách troche stáhne a působí méně přístupně. Pil jsem jej ale i druhý den, a bylo stale ve výborné kondici.

***

Druhé víno je naopak z odrůdy, která je z mého pohledu na uchopení složitější a která obecně vyžaduje spojení s jinou odrůdou, která jí dá směr a tvar. Jedná se o Merlot, který jsem, popravdě, z Moravy nikdy nepil v kvalitě, že by to stálo za pár slov. A vlastně ani z majoritní většiny jiných vinařských zemí. Omlouvám se za opominutí pár výjimek typu Château Petrus. :-)

Merlot „Gravettien“, zemské víno, 2007

Etiketa je stejná jako na Pinotu, ale (Bordeaux) tvar lahve odpovídá odrůdě (foto 3). Vinifikace je rovněž hodně podobná té pinotovské, pouze macerace byla delší (cca 50 dnů) a víno bylo již po hrubém odkalení stočeno do tří bariků, z nichž byl jeden nový a dva dvouleté.

Od počátku je znát podobný rukopis jako u předešlého vína. Vůně je svěží, čistá a přirozená, mírně nazrálá, minerálně-ovocná (švestkový a třešňový kompot), s jemnými tóny čaje a parádně použitým sudem, který nepřebíjí odrůdovost. Chuť dokonale navazuje, přidává se citrusová minerální linka a medový podtón. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, vyvážené a harmonické, poměrně intenzívní, v těle plnější, má citelné vyzrálé ovocné taniny a delší až dlouhou perzistenci. Tohle je „majstrštyk“. Bez debat nejlepší Merlot z Moravy, který jsem pil. A ani ve světové konkurenci své třídy se neztratí. Moc se mi líbí hlavně minerální projev vápenatých štěrků, které mu dávají další rozměr.

***

Spolu s těmito dvěma modely jsem ochutnal také jedno (mladší) cuvée.

Zweigeltrebe x Cabernet Sauvignon „Gravettien“, p. s., 2013

Hrozny pocházejí z viniční trati Sahara. Ambaláž podobná předešlým (foto 4), stejně jako přístup k vinifikaci. Stěžejní částí je chladná fermentace (max. 20 °C), a také delší macerace na rmutu a batonáž na jemných kalech.

Vůně je svěží, poměrně plná a intenzívní, rustikálně ovocná (směs tmavých lesních plodů), s tóny slaměnek, vlhkého listí a štychem sudu. Chuť dokonale navazuje. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté, až na mírně vyšší alkohol srovnané, v těle plnější, s citelnými ovocnými taniny a delší až dlouhou perzistencí s lehce hořčinkovým závěrem. Zajímavé víno syrově ovocného charakteru, typicky moravský styl. Určitě stojí za pozornost.

Závěr

První dvě vína jsou výjimečná. Pinot patří ke špičce moravských modrých Ruland, Merlot jsem z Moravy lepší nepil. Moc se těším na sledování jejich dalšího vývoje. Cuvée Gravettien bude chtít ještě chvíli času na lahvi, ale již teď se jeví slibně. A pak že to na Moravě s červenými nejde. :-)

Netrpělivě očekávám nalahvování vín z ročníku 2015. Hlavně Vlašáku, panenského Rýňáku, Chardonnay a panenského Rosé…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.