Coravin: Nový trend nebo velké oči?

Coravin je systém, který umožňuje ochutnat víno tak, že jej vůbec neotevřete. Skrz dutou jehlu, která projde korkem, je možné nalít z lahve část jejího obsahu. Uvolněný prostor v lahvi pak vyplní inertní plyn, takže víno může nadále vyzrávat. Zní to geniálně, ale je to opravdu tak prosté? Jaká jsou (mohou být) pozitiva nebo případná negativa tohoto vynálezu?

Coravin (foto 1) vymyslel Američan Greg Lambrecht, který se profesně věnuje fyzice, mechanice a inovativnímu výzkumu zdravotnických zařízení. Zároveň je oddaným milovníkem vín. Systém poprvé představil v roce 2008 a jako důvod jeho vzniku uvedl, že jeho těhotná žena nemůže vypít celou lahev, když on je stále na cestách. To zní docela logicky. :-)

Představení

Systém Coravin přijel na žádost společnosti VinoVinoVino představit Andreas Wickhoff MW (foto 2). Akce proběhla v prostorách restaurace Aromi (foto 3 a 4) a byla tak trochu i na rozloučenou. Aromi se totiž stěhuje a od 13. října bude na nové adrese na Náměstí Míru.

Ale zpět ke Coravinu. Andreas s ním pracuje něco přes rok. Jeho počáteční skeptický postoj se rychle změnil a nyní je přesvědčen, že tento objev má obrovské možnosti, a že jeho používání nemá na víno žádný vliv. Naslepo porovnával až tři roky otevřená vína a rozdíl vedle stejné, právě otevřené lahve, prý nezaznamenal. To se shoduje i s výzkumem dalších cca 300 předních sommeliérů, kteří zaznamenali „nějaký“ rozdíl pouze v malých jednotkách procent. Vzhledem k možnému odlišnému vývoji vína v lahvi je to ale prakticky zanedbatelné.

Jak to funguje

Celý systém se nasadí na hrdlo lahve. Je použitelný na různé průměry hrdla až do velikosti Magnum (1,5 litru). Krátkým stisknutím se jehla zbaví vzduchu, který nahradí Argon (inertní plyn). Tím je zaručeno, že se do lahve žádný vzduch, který by mohl urychlit zrání vína, nedostane. Argon byl vybrán jako ideální plyn po předchozím neuspokojivém vyzkoušení dusíku a oxidu uhličitého.

Následně se jehla mechanicky zasune skrze korek do lahve. Je potažená teflonem, takže to při trošce cviku není nic složitého. Pak stačí lahev naklonit do vodorovné polohy tak, aby víno mohlo téci do skleničky, zmáčkne se spoušť a víno se nalévá. Po vrácení lahve do svislé polohy se prostor v lahvi vyplní argonem, jehlu vytáhneme a můžeme degustovat.

Systém je funkční pro tichá vína (na šumivých se údajně pracuje) a korkové uzávěry různých typů. Pro syntetické uzávěry je z důvodu jejich nižší smrštitelnosti nevhodný, pro šroubovací a skleněné nefunkční. Kdo by ale zkoušel cpát jehlu do skla…

Důležitou informací je, že pokud se jehla při nalévání více vín nevyčistí (stačí propláchnutí horkou vodou), mohou se přenášet kvasinky, včetně Brettanomyces (způsobují tzv. pach po koňském sedle, známý hlavně z vín jižní Rhony). Dobrou zprávou je naopak to, že TCA (2-4-6 Trichloranizol, způsobující korkovou vadu) se přenést nedá.

Detailnější informace o Coravinu 1000 najdete na www.coravin.cz.

Výhody

Pokud vezmeme současné výsledky průzkumu jako fakt, má systém spoustu výhod. Můžeme otevřít větší množství lahví podle naší chuti bez obav, co se stane se zbytkem, když víno nedopijeme. Ideální je i pro případ, kdy chceme sledovat vývoj vína v čase. Tady se dá hodně ušetřit, protože nemusíme každý rok otevírat lahev jen proto, abychom zjistili, že víno ještě nedosáhlo své lahvové zralosti.

Použití

Z mého pohledu je Coravin vynikajícím nástrojem pro vinotéky, restaurace a dovozce vína, kteří chtějí svým klientům nabídnout možnost ochutnat (velká) vína po skleničce. Nezůstane jim tak případně část drahého vína, které zoxiduje (rozuměj: dopije jej personál).

Zajímavý může být Coravin i pro milovníky a sběratele vín, kteří mají ve sklepích spoustu lahví a rádi by měli představu o jejich aktuálním stavu.

Cena

Cena systému Coravin 1000 je 8372 Kč. Pro prodejce velkých vín je, myslím, akceptovatelná. Pro osobní použití se může zdát vysoká, pokud má ale člověk ve sklepě vína s průměrnou cenou 1000+ Kč za lahev, zase tak nesmyslná není. Pak jsou tu samozřejmě ještě náplně s Argonem. Dvě kapsle stojí 560 Kč. Když bude člověk zacházet s přistrojem rozumně, měla by jedna vydržet na cca 15 skleniček po 150 ml.

Můj pohled

Idea i funkčnost Coravinu se mi hodně líbí. Jeho použití je snadné a možnost, že budu moci ve vinotéce ochutnat po skleničce i dražší vína, kterých si sám lahev nekoupím, lákavá. A jsem hodně zvědavý, jaká budou vína, která jsme na této akci otevřeli a označili, za nějaký čas.

Na druhou stranu mám osobně rád, když je víno před degustací tzv. připravené, tedy v optimální kondici, v níž může předvést vše, čeho je aktuálně schopno. To samozřejmě vyžaduje čas na přípravu. Některá vína otevírám třeba 24 hodin dopředu, a přestože se to může někomu zdát zbytečné, vím, co dělám a čím budu odměněn. V tomto kontextu se ale víno z Coravinu bude „otevírat“ až v okamžiku, kdy jej naleju do skleničky. A při případné další skleničce znovu.

Uvidíme. Na další zkoumání vín jsem opravdu hodně zvědavý a určitě o svých poznatcích napíšu.

Autor článku: PLI