Pár mladých bílých burgundských z ročníku 2009

Burgundská Chardonnay patří k mým hodně oblíbeným vínům. Líbí se mi styly jednotlivých poloh a jejich odlišnosti, různorodost projevů terroir i styl vinařovy práce se sudem. Také tentokrát byly rozdíly obrovské a některá vína hodně nadprůměrná. A znovu se mi potvrdilo, že na burgundské etiketě je nejdůležitější jméno vinaře a až následně poloha vinice.

Původně to mělo být srovnání projevů vín v jednom ročníku. 2009. Nakonec nám dvě vína ročníkově utekla, i tak to ale bylo zajímavé. Jedno víno od družstva, zbytek od konkrétních vinařů. Jedno víno z jižnější oblasti Mâcon, osm z Côte d'Or. Přes korkový St. Aubin „Clos de la Chanetière“, Vieilles Vignes, 1er Cru, 2009 od Huberta Lamyho to bylo zábavné srovnání stylů a aktuálního projevu právě jeho vín a vín od Henri Boillota. Ale od začátku…

Domaine Pavelot, Pernand-Vergelesses, AOC, 2013
Vína z Pernand-Vergelesses mě přitahují primárně svou čistotou a obecně možná nejminerálnějším projevem. Toto víno je ale trošku jiné. Sice šťavnaté a mladé, mineralita se ale mnohem více projevuje ve vůni. Postupně předává žezlo ovocnosti (červená jablka, citrusy, náznak žlutých plodů) a sudové vanilce. Víno je dobře postavené a srovnané, v těle střední až plnější, s delší perzistencí. Se stoupající teplotou a delší kontaktem se vzduchem trochu uvadá.

Cave de Viré S.C.A., Viré-Clessé, AOC, 2009
Víno od družstva pěstitelů z jižní části Burgundska (Mâcon) má výrazně nižší mineralitu, je svěží (vyšší kyselinka by mu prospěla) a ovocné (jablka, náznak žlutých plodů), s výraznější mandlovou hořčinkou, vanilkou a sudem. Je dobře postavené, v těle plnější, ale ne tolik strukturované, až na vyšší alkohol srovnané, s delší perzistencí s hořčinkovým závěrem. Zajímavý vzorek, který ale do popředí mých oblíbených vín nespadá.

Hubert Lamy, Bourgogne „Les Chataigners“, AOC, 2009
Rodinné vinařství s dlouhou historií spadá do jiné ligy než předešlé víno a na stylu je to okamžitě znát (i s uvědoměním si rozdílnosti terroir). Od vůně intenzívní, šťavnaté a srovnané, minerálně-ovocné (meruňky, citrusy), s tóny bylin (meduňka), jemná hořčinka, pěkný sud. Víno je velmi dobře postavené, svěží (i jemu by ale vyšší kyselinka prospěla), s plnějším tělem, srovnané, v průběhu přímé, s delším závěrem. Tohle už mě baví.

Domaine Bertagna, Vougeot „Le Village“, AOC, 2009
Bertagna je známá spíše červenými víny (nejen) z oblasti Vougeot, její vína jsou výrazově moderní, s vyšším podílem sudu. „Le Village“ je intenzívní, jemné a srovnané, ovocné (tropické plody – žlutý a oranžový meloun, přezrálá papája, citrusy, aloe, hruškový kompot), s jemnou mineralitou a citelným sudem. Víno je velmi dobře postavené, šťavnaté a srovnané, v těle plnější, má delší perzistenci. Hezký kousek, na můj vkus trošku „kulatější“ a s vyšším podílem sudu.

Henri Boillot, Chassagne-Montrachet „Les Chaumées“, 1er Cru, 2009
Moje parketa. Výrazné, intenzívní, šťavnaté, čisté, hodně minerální (až do střelného prachu) a ovocné víno (citrusy). Má pevnou a přesnou strukturu, plné tělo, elegantní projev, i takto mladé je harmonické, s dlouhou perzistencí. Za pár let bude mnohem zajímavější, ale baví mě moc, stylově nejvíc. Ale to platí o Henriho bílých vínech obecně.

Henri Boillot, Meursault „Les Charmes“, 1er Cru, 2009
Od vůně hodně plné, viskózní, máslové, minerálně-ovocné (žluté plody včetně tropických), spojité, ale ne s tolik vyjádřenou mineralitou jako předchozí. Má pevnou a přesnou strukturu, plné tělo, působí ale dost utlumeně až uzavřeně. Potřebuje ještě spoustu času na zrání. Má dlouhou perzistencí s ovocně-hořčinkovým závěrem. Parádní víno s delším potenciálem, které může být ozdobou každého sklepa.

Hubert Lamy, Puligny-Montrachet „Les Tremblots“, Vieilles Vignes, AOC, 2009
Vůně je jemná a srovnaná, hodně do bílých květů, s ovocností citrusů včetně nastrouhané kůry, a lehkou mineralitou. Je dobře postavené, šťavnaté a srovnané, má střední tělo a delší perzistenci. Zařazením po dvou předešlých expresívních 1er Cru dostalo hodně „za uši“, přesto je to hezké víno, které potěší. Zvlášť když se nepodíváte na jeho cenovku.

Hubert Lamy, Criots-Batard-Montrachet, Grand Cru, 2008
Grand Cru liga. Od vůně velmi plné, výrazné a intenzívní, minerálně-ovocné (citrusy, náznak ananasu), s tóny střelného prachu a výborně dávkovaného sudu. Má pevnou a přesnou strukturu, doslova slinosbíhavou kyselinku, plné tělo, harmonický projev s citelnou vrstevnatostí, je noblesní a přitom přirozené, s dlouhým závěrem i potenciálem zrání. Nádhera. Přesto bude potřebovat ještě spoustu času, než si sáhne na svůj pomyslný vrchol.

Závěr

Ročník 2009 byl pro bílá vína v Burgundsku hodnocen jako velmi dobrý až výborný. Díky teplému a slunečnému počasí jsou vína obecně plnější a koncentrovanější, některá ale mají problém s trochu nižší kyselinkou a pevností struktury. To dává předpoklad k dřívějšímu zkomplexnění jejich projevu a tedy i dřívější „potěšitelné“ konzumaci (na rozdíl od vín z ročníku 2008, která jsou strukturovanější a mají delší potenciál zrání).

Na degustaci jsme bohužel neměli možnost srovnat vína více vinařství z 1er Cru poloh. Takže jen (subjektivně) pocitově: kdo koupil v 2009 premiérky od Henri Boillota, udělal dobrý nákup. Vína krásně nazrávají, na Chassagne-Montrachet „Les Chaumées“ 2009 bych si s ochutnáním vzpomněl tak za dva roky, na Meursault „Les Charmes“ 2009 ještě později. Totéž samozřejmě platí i Criots-Batard-Montrachet Huberta Lamyho z ročníku 2008.

Autor článku: PLI