18. května 2015

Loire! Loire! Loire!

Letošní rok je u mě hodně ve znamení vín z řeky Loire ve Francii. Poprvé jsem se tam vypravil, navštívil veltrh Le Salon des Vins de Loire a vybíral vína pro český trh. A evidentně nejsem jediný, protože nově přibývají do sortimentu českých dovozců další zajímavé kousky. Tentokrát jde o Sancerre a Pouilly-Fumé od vinařství Domaine Jonathan Pabiot a Daniel Crochet…

Na degustaci dovozce Vins de France jsme před hlavním chodem v podobě Sauvignonů blanc ze Sancerre a Pouilly-Fumé, a Pinotu noir ze Sancerre, dostali jako zavíňovací vzorek Cremant d’Loire od Domaine Luneau-Papin.

Domaine Luneau-Papin, Cremant d’Loire „L“ Brut, NV (40 % Melon de Bourgogne, 30 % Folle Blanche, 20 % Chardonnay, 10 % Cabernet franc) je od vůně svěží, lehce nazrálé, minerálně-ovocné (citrusy, červená jablka) víno. Chuť navazuje, jen působí ovocněji. Je dobře postavené, šťavnaté, vyvážené, se středním až plnějším tělem, středně hrubým perlením a delší perzistencí. Ideální k pití právě teď.

Domaine Jonathan Pabiot

Hospodaří na 15 ha vinic, od roku 2011 kompletně biodynamické, s nízkou produkcí. Zajímavé je použitím starších francouzských sudů (Allier, Troncais), ikdyž ve velmi citlivé míře.

Pouilly-Fumé, AOC, 2013
Od vůně svěží, srovnané a poměrně plné, minerálně-ovocné (meruňky, zelená jablka, mandle) s jemným dotekem sudu. Je velmi dobře postavené, přes svou mladost až syrovost srovnané, v těle plnější, s dlouhou perzistencí. Hezké víno. Určitě vyžaduje čas, ale při správné přípravě potěší už nyní.

Pouilly-Fumé „Aubaine“, AOC, 2013
Komplexní, plné, vyvážené a elegantní, minerálně-ovocné víno (meruňky, vyzrálý angrešt), s dotekem medu a mintu. Má pevnou a přesnou strukturu, je harmonické a podmanivé, s dlouhou perzistencí a potenciálem dalšího zrání. Tohle víno chci. Za mě vítěz degustace.

Sancerre, AOC rosé, 2013
Svěží, srovnané a vyvážené, minerálně-ovocné víno (jahody, třešně, grepová linka). Velmi dobře postavené, v chuti hodně šťavnaté, poměrně srovnané, se středním tělem a delší perzistencí. Na růžových vínech osobně příliš neujíždím, ale tohle je moc hezké a zábavné.

Sancerre, AOC rouge, 2013
Ve vůni poměrně plné, středně intenzívní, minerálně-ovocné (višně, peckovina), s tóny jalovce, koření a výrazným sudem. Velmi dobře postavené, šťavnaté, se středním tělem, výraznými stahujícími taniny a delší perzistencí. Toto víno mě příliš nebaví. Je z něj cítit snaha udělat „velké víno“, ale vyšší použití sudu je neadekvátní vůči struktuře a ovocnosti.

Daniel Crochet

Na Loiře poměrně známé jméno. Daniel je ze tří bratrů, z nichž každý dělá svá vína. Hlásí se ke „staré škole“, používá tradiční styl vinifikace, což je v přímém kontrastu s jeho moderními minimalistickými etiketami.

Sancerre, AOC blanc, 2013
Ve vůni šťavnaté, spojité a minerálně-ovocné (bílé broskve, jablka, citrusy), v chuti se přidávají žluté plody (do broskví). Je dobře postavené, hodně šťavnaté (s vysokou kyselinkou), čisté, v projevu přísnější, se středním až plnějším tělem, a delší až dlouhou perzistencí s citrusy a minerální slaností v dochuti. Pěkné víno vyžadující čas pro harmonizaci.

Sancerre „Le Chêne Marchand“, AOC blanc, 2012
Elegantní, srovnané, šťavnaté, minerálně-ovocné víno (citrusy, nazrálý angrešt, žluté plody, v chuti rovněž jablka). Má pevnou a přesnou strukturu, přes svou mladost je harmonické a působí komplexně, v těle plnější, s potenciálem zrání a dlouhou perzistencí. Výborný společník pro celý večer.

Závěr

Mám radost, když dovozci představují vína, která mají hlavu a patu, a zároveň obohatí český trh. Vína čistá, s charakterem a vlastní osobností, která si na nic nehrají, protože taková prostě jsou. Tato degustace (až na Sancerre rouge) taková byla, což mi vyvolává úsměv na tváři. Snad tam zůstane i po zveřejnění koncových zákaznických cen.

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.