6. května 2015

Domaine Schoffit: Tiše elegantní alsaský purismus

Když jsem loni „náhodně“ domlouval návštěvu u Schoffitů, netušil jsem, jak osudové to bude setkání. Jenže když jednou ochutnáte jejich skvosty, máte jasno. Tady je to prostě o víně. O skvělém víně. Rodinný podnik sám pro sebe. Webové stránky nemají, marketing se blíží nule, telefon nikdo neslyší. Ale ochutnejte a odpouštějte. Protože tohle prostě chcete pít…

Vinařství Domaine Schoffit sídlí na okraji města Colmar. Bylo založeno Robertem Schoffitem, aktuálně drží otěže vinařství jeho syn Bernard. Nám se věnoval nejmladší z generace, jeho syn Alexandre. Schoffitovi hospodaří na necelých 17 ha vinic, na nichž až na 0,89 ha Pinotu Noir rostou bílé výhradně odrůdy: Pinot Gris, Gewurtztraminer, Riesling, Pinot Blanc, Sylvaner, Muscat a Chasselas.

Vyrábí se z nich vína v řadě Tradition, pocházející z vinic v Harth (aluviální půdy), a hlavně z Grand Cru poloh Sommerberg (granit) a Rangen (vulkanické podloží), která jsou včetně „základních“ vín stylově velmi čistá, plná a koncentrovaná, skvěle strukturovaná, podle odrůdy suchá nebo s nějakým zbytkovým cukrem, vyšším (ale nevystupujícím) alkoholem, a velkým potenciálem zrání.

Vína jsou připravována s velkou péčí, hrozny pouze lehce lisovány. Bernard dohlíží na všechna vína a osobně je degustuje v různých fázích vinifikace. Výsledkem jsou čistá, bohatá, plná, strukturovaná a přirozená vína, která krásně ukazují projev místního terroir, a dávají pocit elegance, naplnění a osvěžení.

Na degustaci v Royal Wine Clubu jsme ve čtyřech degustačních setech ochutnali tato vína:

Set 1: Řada Tradition

Pinot Blanc, Vieilles Vignes, AOC, 2012 je od vůně svěží, plnější a poměrně intenzívní, minerálně-ovocné víno (citrusy, náznak žlutých plodů), v chuti jde více do meruněk s peckovinou, citrusy jsou spíše na pozadí. Velmi dobře postavené, na Pinot Blanc tělnaté, s jemnou nasládlostí vyváženou mineralitou, a delší perzistencí. „Základní“ Pinot Blanc, který překvapí a pobaví.

Riesling Tradition, AOC, 2012 je hodně šťavnatý, poměrně intenzívní a srovnaný, minerálně-ovocný (citrusy, mineralita). Velmi dobře postavené víno, v těle střední až plnější, harmonické a elegantní, v průběhu přímě, s delší perzistencí. Moc hezký ryzlink s užasně šťavnatou kyselinkou a plnějším tělem.

Pinot Gris Tradition, AOC, 2009 je plný, svěží a srovnaný, minerálně-ovocný (žluté a tropické plody, meruňky, ananas, žlutý meloun). Velmi dobře postavený, vyvážený, s jemnými taniny a delší až dlouhou perzistenci. Typicky alsaský nazrálejší Pinot Gris, s báječnou svěžestí a pitelností.

Muscat Tradition, AOC, 2012 je od vůně výrazný, šťavnatý a vyvážený, minerálně-ovocný (citrusy, tropické plody), s tóny květu pomerančovníku a citelnou kořenitostí. Je velmi dobře postavený, šťavnatý a suchý, v těle střední, v průběhu přímý, s delší perzistencí. Parádně doprovodí hlavně asijskou kuchyni, ale je dobře pitelný i samostatně. Na vysoce aromatické odrůdy moc nejsem, ale tohle je nejlepší suchý muškát (v poměru k ceně), jaký jsem chutnal.

Gewurtztraminer „Cuvée Caroline“, AOC, 2012 je plné, šťavnaté, výrazné a vyvážené víno, minerálně-ovocné (žluté plody, liči) s tóny růží a koření. Je velmi dobře postavené, srovnané, a má delší až dlouhou perzistenci. Výborný společník k asijské kuchyni. Ve střední části chuti se drží zpátky.

Set 2: Riesling Grand Cru

Riesling „Sommerberg“, Grand Cru, 2012 je vrcholem elegance a čistoty. Minerálně-ovocné víno (jablka, citrusy, náznak žlutých plodů) s pevnou a přesnou strukturou, šťavnaté, komplexní, v těle plnější, s mírnou nasládlostí a dlouhou perzistencí. Krasavec.

Riesling Clos St. Théobald „Rangen“, Grand Cru, 2012 od vůně plné, intenzívní, komplexní a srovnané, minerálně-ovocné (citrusy s tóny žlutých a tropických plodů, grepová kůra), s dotekem mintu a citelnou slaností. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, v těle plné, elegantní a harmonicklé, spíše striktnější než košaté, má dlouhou perzistenci a velký potenciál zrání. Tohle víno by bylo ozdobou každého sklepa. Píšu si ho na seznam.

Riesling Clos St. Théobald „Rangen“, Grand Cru, 2010 v projevu velmi podobné předešlému, jen ještě komplexnější, koncentrovanější a výraznější (ne na úkor elegance), nazrálější (s náznakem čajových tónů) a velmi dlouhou perzistencí. Přidávám k seznamu „wanted“.

Riesling Clos St. Théobald „Rangen“, Grand Cru, 2007 úžasně drží lajnu s předešlými. V projevu patrné další tři roky zrání, přidávají se rozinky, kandovaná pomerančová kůra, med. Nekonečná perzistence. Škoda, že není k dispozici ročník 2001 nebo 1990. Zajímaly by mě moc…

Set 3: Pinot Gris Grand Cru

Pinot Gris Clos St. Théobald „Rangen“, Grand Cru, 2012 je od vůně plné, elegantní a vyvážené, minerálně-ovocné (žluté plody, kondovaná pomerančová kůra, rozinky), s tóny medu a sladkého koření, tipnul bych si i botrytidu. Má pevnou a přesnou strukturu, je šťavnaté, tělnaté a komplexní, působí nasládle, ale je vyváženo minerální slaností, má velmi dlouhou perzistenci a potenciál zrání. V Alsasku si šeďáků obecně cení více než ryzlinku a u tohoto vína je úplně chápu.

Pinot Gris Clos St. Théobald „Rangen“, Grand Cru, 2010 velmi podobné předešlému, jen mírně nazrálejší (do tropických plodů) a ne tolik opulentní (trochu připomíná Spätlese z Mosely). Je báječně pitelné, s dlouhou perzistencí.

Pinot Gris Clos St. Théobald „Rangen“, Grand Cru, 2000 drží lajnu s předešlými, přesto je podstatně jiné. Velmi plné a komplexní, do kandovaných citrusových kůr, tropických plodů a medu, s dotekem mintu. Elegantní, hodně tělnaté, i přes sladkost vyvážené, s dlouhou perzistencí. Skvělé víno hodící se spíše do gastronomie (foie gras nebo sýry s modrou plísní).

Set 4: Tokay Pinot Gris Grand Cru sladká

Tokay Pinot Gris Clos St. Théobald „Rangen“, Vendanges Tardives, Grand Cru, 2007 navazuje na předešlá vína, je ale posunuté ještě více na sladkou stranu. Osobně ho vidím spíše ve spojení s jídlem.

Tokay Pinot Gris „Rangen“, Sélection de Grain Noble, Grand Cru, 2001 je nazrálé sladké botrytické víno v půllitrové lahvi. Od vůně ntenzívní, plnější, postavené na medovo-čajovém projevu s dotekem citrusů, skvěle spojující sladkost a minerální slanost. Má pevnou a přesnou strukturu, je plné tělo a velmi dlouhou perzistenci. Máte-li rádi sladká, určitě ochutnejte.

Závěr

Vína Domaine Schoffit českou scénu určitě obohatí. Líbí se mi jejich styl, zvláštně specifický a čistý. Už „základní“ vína zaujmou, jsou vyvážená a příjemná, báječně přiznávají odrůdovou. Moc se mi z nich líbí hlavně Pinot Gris, Riesling a suchý Muscat. Riesling Sommerberg je elegance par excelence. Těším se na něj ve vyzrálejším stádiu. A Rangen? To je kapitola sama pro sebe. Vinaření bez kompromisů. Koncentrace, plnost, elegance a vyváženost. Jak u ryzlinků, tak Pinot Gris…

Autor článku: PLI

 


vineval - Potvrzení o věku
x

vineval.cz

Pokračováním potvrzuji,
že jsem starší 18 let.